Litevský ministr: Putin není šílený. Zajde tam, kam mu dovolíme. Zastaví ho jen údery v terénu

24.07.2017 9:41

O ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, o euru, ale i o anexi Krymu a reakci Litvy hovořil litevský ministr zahraničí Linas Linvevičius se serverem Respekt.cz.

Litevský ministr: Putin není šílený. Zajde tam, kam mu dovolíme. Zastaví ho jen údery v terénu
Foto: archiv
Popisek: Pobaltí

Litva totiž v reakci na ruskou anexi Krymu obnovila povinnou vojenskou službu, armáda však není plně bojeschopná kvůli chybějícím vojenským letadlům, vrtulníkům či tankům. „Povinná vojenská služba není o tom naučit někoho jezdit v tanku. Je to služba společnosti, uvědomění toho, že obrana země je věcí všech, nikoli jen několika málo profesionálů. A je to také jeden z našich příspěvků ke společné obraně států NATO, spolu s navýšením vojenského rozpočtu. Letos dosáhneme 1,8 procenta HDP a příští rok splníme dohodnutá dvě procenta,“ zmínil litevský politik.

Nedomnívá se však, že by mohlo dojít ke konvenční válce, ale zkonstatoval, že nekonvenční války jako kybernetické či energetické útoky, jsou tu již nyní. A na toto se prý při výcviku nových rekrutů zaměřují.

Původní text ZDE.

Také mluvil o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi, jenž prý není šílený, má pouze jasnou a otevřenou metodu. „Mnozí byli překvapení jeho invazí na Krym, ale Putin jednal přesně v intencích svých slov. Zajde až tam, kam ho pustíme. A zastaví ho jen síla skutků v terénu. Toho typu, jaký ukázal Donald Trump nedávno v Sýrii úderem na vojenskou základnu, ze které byl veden chemický útok proti syrskému obyvatelstvu,“ řekl jasně Linvevičius. 

Šéf litevské diplomacie se vyjádřil také ke vstupu země do eurozóny, kdy se tak stalo i přesto, že lidé byli většinově proti, ale po kampani za přijetí eura změnili názor. „Litevci nebyli naklonění euru hlavně z psychologických důvodů – měli pocit, že ztratí kus sebe samých, když přijdou o litas. Z ekonomického hlediska, pro byznys, to ale bylo dobře,“ řekl s tím, že v kampani argumentovali hlavně praktickými přínosy. 

„Veřejné mínění proti euru pro mě není argument; názor lidí se vyvíjí a může se rychle změnit, jak ukázal náš příklad. V litevském zájmu je mít co nejméně rychlostí ve vícerychlostní EU, protože jinak hrozí její rozpad. Takže bychom neradi viděli nové dělící linie v jejím středu,“ dodal politik, jehož země chce být, jak tvrdí, součástí té nejrychlejší skupiny, součástí integračního jádra států.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chudí, staří, nevzdělaní? Útok na odpůrce EU zničen pár větami

10:21 Chudí, staří, nevzdělaní? Útok na odpůrce EU zničen pár větami

Staří, v ekonomických problémech, nevzdělaní. Takoví jsou dle společného projektu agentury STEM a Če…