Luboš Palata vychválil smlouvu TTIP. Prý si díky ní lépe uvědomíme, kdo je náš spojenec

11.07.2015 7:55

Komentátor a novinář Luboš Palata se na stránkách MF Dnes rozepsal o paktu TTIP mezi EU a USA, jíž je dlouhodobým zastáncem. Podle něj je to nezbytné povzbuzení pro budoucí užší spolupráci.

Luboš Palata vychválil smlouvu TTIP. Prý si díky ní lépe uvědomíme, kdo je náš spojenec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti geneticky modifikovaným potravinám ,firmě Monsanto a TTIP

Palata se domnívá, že ve chvíli, kdy Evropská unie řeší obrovský problém s Řeckem, je podpora Evropského parlamentu takzvanému Transatlantickému obchodnímu a investičnímu partnerství jedinou dobrou zprávou, která z Bruselu za poslední dny přišla.

Hlasování bylo podle komentátora důležité ze dvou věcí. Zaprvé totiž prý Evropský parlament poskytl unijním vyjednávačům mantinely, kterých by se měli držet, „ale především tím, že se dvoutřetinovou většinou hlasů europoslanci k vypracování dohody přihlásili“, to podle Palaty znamená, že se nebude opakovat trapas s dohodou o padělatelství, která byla slavnostně podepsána, ale pak ji europoslanci neodhlasovali.

„Teď má tato klíčová smlouva mezi USA a Evropskou unií šanci přinejmenším ve Štrasburku bez větších problémů projít,“ raduje se novinář, podle kterého je namístě varování pravicových politiků před snahou levice TTIP neprosadit. „Mnohdy se zcela iracionálními argumenty,“ domnívá se Palata a udává příklad o dovážení „nebezpečných“ amerických potravin, které údajně neodpovídají přísným evropským normám.

Posílení civilizace, která by měla hrát ve světě primární roli

„Unijní vyjednávači to sice už předem jednoznačně vylučují, ale to nepřekáží podivné koalici protiamerických aktivistů, rigidních ekologů a extrémní levici v tom, aby to dokola neopakovala,“ rozčiluje se komentátor, podle kterého jim vadí nejvíce to, co zastánci paktu považují za největší výhodu. „Dohoda největších ekonomik světa by měla totiž vést nejen k užšímu hospodářskému, ale i politickému civilizačnímu srůstání v jeden celek,“ zmiňuje Palata to, co považuje i on sám za velice důležité.

Podle něj je tak teď důležité, aby se ještě před schválením dohody Evropská unie nezačala rozpadat, a proto je významné dohodnout se s Řeckem, protože má tato země „pro Spojené státy mnohem větší význam než jakýkoliv jiný desetimilionový stát EU“, podotýká Palata s tím, že USA už dříve, především po druhé světové válce, Řecku pomohly a i nyní jsou jedním z jeho největších věřitelů. „Každá dohoda, která partnerství mezi USA a EU utuží, je posílením euroamerické civilizace, která by měla hrát ve světě úřadující roli,“ zakončuje redaktor MF Dnes.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…