Ministr Stropnický v Africe: Naši vojáci tu mají těžké podmínky

25.04.2014 21:24

Ministr obrany Martin Stropnický dnes navštívil české vojáky v africkém státě Mali. Poprvé ve funkci tak zavítal mezi účastníky některé ze zahraničních misí. Stropnický do hlavního města Bamaka a výcvikového centra v Kati přijel jen pár dní předtím, než vláda projedná návrh na prodloužení mandátu pro působení českých vojáků v africké zemi.

Ministr Stropnický v Africe: Naši vojáci tu mají těžké podmínky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

„Osobně jsem se přesvědčil, v jak těžkých podmínkách tady čeští vojáci slouží," řekl po skončení cesty Stropnický. Na pondělní jednání vlády předloží materiál, na jehož základě by se působení Čechů v Africe mělo prodloužit. Podle ministra by vojáci ze střední Evropy mohli být v Mali nasazeni, dokud potrvá mezinárodní mise EUTM. „Budu o tom mluvit s náčelníkem generálního štábu i prezidentem republiky, který zahraniční mise podporuje," uvedl Stropnický.

Češi hlídají velitelství v hotelu

Česká armáda se postupně stahuje z Afghánistánu, kde ve velkém měřítku působila v uplynulých letech. Těžiště zájmu ozbrojených sil Západu se čím dál více přesouvá právě na „černý kontinent". Současný mandát pro zapojení vojáků do výcvikové mise pod hlavičkou Evropské unie skončí v červnu.

Platný mandát počítá s maximálním nasazením 50 českých vojáků do výcvikové mise. V Bamaku jich je nyní 34 v jednotce, která hlídá velitelství celé operace sídlící v bamackém hotelu Nord Sud. Další čtyři vojáci působí na výcvikové základně v Kati. Trénují zdejší ozbrojené síly, aby byly samostatně schopné boje proti islamistům na severu země.

Ministr obrany v Africe nepřenocoval

Stropnický byl v Mali „na skok". Do Afriky vyletěl brzy nad ránem, ve vlasti přistane zhruba hodinu po půlnoci. Ministr chtěl osobně poznat místo, kde jeho vojáci působí. Spolu s ním do Mali zavítali členové sněmovního výboru pro obranu.

Před rokem zahájila Francie operaci Serval namířenou proti extremistům napojeným na teroristickou skupinu Al-Káida, kteří v roce 2012 obsadili sever Mali. Následně se připojila Evropská unie s výcvikovou misí. V jejím rámci Češi nejprve chránili velitelství v hlavním městě Bamaku a později se zapojili do výcviku maliských ozbrojených sil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkazíte, co můžete. Vaše „demokracie“. Skočili jste na špek USA

8:41 Zkazíte, co můžete. Vaše „demokracie“. Skočili jste na špek USA

„Principy. Spolupráce. Síla.“ To vytkl šéf evropské diplomacie Josep Borrell jako to hlavní, co musí…