Moderátorky Událostí se změnily v manekýnky a vychovávají ke konzumu, zuří Pehe

18.08.2013 11:42

Na svém blogu se politolog Jiří Pehe zabývá hlavním publicistickým pořadem České televize Události. Píše, že spíše než případnou výchovou k aktivnímu občanství se pořad zabývá výchovou spotřebitele. Zde ovšem také připomíná, že ČT není obyčejné médium, protože kdokoliv si pořídí televizní přijímač, musí odvádět, ať chce, či nechce, koncesionářský poplatek.

Moderátorky Událostí se změnily v manekýnky a vychovávají ke konzumu, zuří Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

„O hlavním publicistickém pořadu České televize Události v jeho nejnovějším formátu bylo už leccos napsáno a řečeno. Zejména o nadvládě formy nad obsahem, v kterémžto formátu se moderátorky změnily v manekýnky a moderátor v manekýna, kteří před kamerami postávají, pochodují a pózují, a přitom cosi čtou z teletextu,“ zahajuje Pehe svůj článek na blogu Aktuálně.cz.

Politolog poukazuje na malou analytickou hloubku domácího zpravodajství či omezenou schopnost nabídnout zprávy z celého světa. Peheho kritika se snáší zejména na to, co nastane po první půl hodině relace. „Události“ se v tom okamžiku pravidelně mění v cosi, co bychom mohli popsat jako „výchova občana ve spotřebitele“.  Dozvídáme se prý, jak lépe a levněji cestovat, na co si dát pozor při nákupech, kam za nákupy, popřípadě jak číst informace o složení potravin a kosmetických výrobků.

Celý text Jiřího Pehe ZDE

„Lze argumentovat, že pokud už by měla televize veřejné služby vůbec v hlavním zpravodajském pořadu nějak ,vychovávat', pak k aktivnímu občanství, nikoliv ke konzumu. Měla by kultivovat a spoluvytvářet ,veřejnost' coby základní kámen demokracie. To neznamená, že nějaký pořad pro spotřebitele, v jiném vysílacím čase, nemá mít ve veřejnoprávní televizi místo,“ vysvětluje Pehe.

Politika se stává druhem konzumu

Podle politologa Peheho si v Událostech dosyta užijeme zhruba dvaceti politiků, kteří pořád dokola cosi komentují nebo jen plkají. Pehe dále zdůrazňuje, že televize veřejné služby by ale měla zprostředkovávat především to, co si o politice myslí veřejnost. „Není divu, že mají občané politiky a politiků plné zuby,“ myslí si Pehe.

„Neměli bychom se divit, že když veřejnoprávní média vyrábí z občanů spotřebitele, nakonec i politika se stává druhem konzumu, v němž lze s pomocí reklamy a lhaní prodat občanům, pardon voličům-spotřebitelům, cokoliv a kohokoliv,“ píše v závěru svého příspěvku na blogu politolog Jiří Pehe.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

18:50 „Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsá…