Od Dienstbiera ve vládě nic dobrého nečekám, prozradil Zeman, když odpovídal čtenářům

13. 3. 2014 17:27

PROFIL Prezident Miloš Zeman se pustil do odpovědí na otázky, které mu mohou čtenáři pokládat prostřednictvím ParlamentníchListů.cz. Za chybu označil zdanění pracujících důchodců, vysvětlil, jak je to s jeho postojem k exekucím, a doporučil voličům, aby ukáznili rozhazovačné strany. Zdůvodnil také, proč považoval kabinet Jiřího Rusnoka za vládu odborníků, a od Jiřího Dienstbiera neočekává, že bude dobrý a prospěšný ministr.

Od Dienstbiera ve vládě nic dobrého nečekám, prozradil Zeman, když odpovídal čtenářům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Na svou životní situaci si v dotazech prezidentovi stěžovali starobní i invalidní důchodci, ale i mladé rodiny a ti, co jsou postiženi exekucemi. Jeden ze čtenářů si posteskl, že jako důchodce pracuje, aby měl na zaplacení nekřesťanských nájmů a jídla, ale z měsíčního výdělku 1726 Kč mu ještě 15 procent sebral exministr financí Kalousek. „Myslím si, že zdanění pracujících důchodců není správné,“ uvedl Miloš Zeman k opatření, s nímž přišla v rámci hledání dalších příjmů do státní pokladny Nečasova vláda.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Další čtenář se hlavy státu ptal, proč se u nás zachází tak strašně pekelně s invalidními důchodci a měl na mysli sociální ůřady, nemocnice a pochybné podnikatele, kteří si z nich udělali doslova otročinu. „Byl jsem nedávno v podniku, který vybudoval z vlastních peněz chráněnou dílnu pro zdravotně postižené. A dobré příklady by měly táhnout. Celý problém spočívá v tom, že o dobrých příkladech novináři nepíšou, protože je nezajímají,“ konstatoval prezident.

Stát může hospodařit bez dluhů a voliči by měli rozhazovačné strany ukáznit

Jednu z tazatelek zajímalo, co se bude dělat pro mladé rodiny s dětmi. Na sociálce prý vidí, že romská rodina dostane vše, zatímco ostatní nic. „Pro mladé rodiny s dětmi je nejdůležitější získat tzv. startovací, to znamená malometrážní byt. Výstavbu těchto bytů, která by současně podnítila rozvoj stavebnictví, pokládám za velmi důležitou,“ odpověděl Miloš Zeman a odmítl názor jiného čtenáře, že by podporoval lichvu exekutorů. „Podporuji naopak zákony proti této lichvě, například tím, že bude snížena horní hranice přípustného úroku nebo tím, že budou sníženy odměny advokátům při exekucích,“ vysvětlila hlava státu.

Další čtenářka ParlamentníchListů.cz se zajímala o to, proč nejde ve státě šetřit tak jako v domácnosti. Přestože má sama podprůměrný důchod, je bez dluhů a dokonce zvažuje přispět na umoření státního dluhu. „Souhlasím s názorem, že stát může hospodařit bez dluhů a takové státy také ve světě existují. Na druhé straně by bylo zapotřebí, aby voliči ukáznili ty politické strany, které rozhazují státní peníze a způsobují dluhy. Pokud přispějete na prezidentský fond na splácení státního dluhu, budu samozřejmě rád,“ ujistil Miloš Zeman.

Příčinou ekonomické krize není euro, ale nenasytnost bankéřů

Společné evropské měny se týkal dotaz, zda není na místě obava, že v eurozóně bude hrát stále větší roli rozdílnost ekonomik, když i z Francie už se ozývají hlasy, že je pro ni euro příliš silné. „Uvážíme-li, že Německo je motorem ekonomiky Evropské unie, že Německo má euro, že se Němci dobrovolně vzdali své marky, zdá se, že euro není hlavní příčinou ekonomické krize. Tou je daleko spíše nenasytnost některých bankéřů a z ní vyplývající tzv. úvěrové bubliny,“ poznamenal prezident.

Neušel ani dotazu, zda si myslí, že vláda Jiřího Rusnoka byla opravdu vládou odborníků, a co říká tomu, že rozbujelému ministerskému úřednictvu rozdala na prémiích 180 milionů korun. „Protože Miroslav Toman rozuměl zemědělství, Jiří Ciencala rozuměl průmyslu a tak bych mohl pokračovat dál. Ohledně prémií, když si uvědomíte, že deficit státního rozpočtu se ročně pohybuje kolem 100 miliard korun, pak za předpokladu, že tito úředníci pracovali opravdu dobře, mně výše takové odměny nepřipadá nepřiměřená,“ vysvětlil Miloš Zeman.

Prezident nemá dojem, že Dienstbier bude dobrý a potřebný ministr

Padly i otázky na členy stávající vlády a především na ministry, o nichž se spekulovalo, že prezident nemá moc chuti je jmenovat. Jednoho čtenáře zajímalo, proč Miloš Zeman kritizoval Milana Chovance za to, že používal titul, který získal za podivných okolností, ale Stanislava Křečka, který používal neoprávněně titul JUDr., navrhoval na ombudsmana. „Stanislav Křeček si svůj titul dodělal složením rigorózních zkoušek,“ zdůvodnil svůj postoj prezident. Velice stručně pak zareagoval na otázku, zda má dojem, že Jiří Dienstbier bude dobrý a potřebný ministr. „Takový dojem nemám,“ zněla odpověď.

Prezident má jasno i o svém postupu v případě, že by se rozpadla stávající trojkoalice, jak spekuloval jeden ze čtenářů. „Dám šanci tomu, kdo si zajistí sněmovní většinu,“ reagoval Miloš Zeman. A stejného tazatele zajímalo, zda by kritici prezidentova postupu neměli vyvolat kompetenční spor u Ústavního soudu, aby bylo zřejmé, zda hlava státu má právo jmenovat, ale i nejmenovat členy vlády. „Takovou úpravu Ústavy ČR bych samozřejmě velice uvítal, ale obávám se, že politické strany se vzhledem k jejich personální vyprázdněnosti toho trochu bojí,“ podotkl Miloš Zeman.

Otázky na zahraničí se hemžily masovými vrahy

Jednoho čtenáře ParlamentníchListů.cz zajímalo, zda v dohledné době navštíví Spojené státy. „Návštěva USA se připravuje, ale nevím, čemu říkáte dohledná doba. Věřím, že to bude v průběhu mého funkčního období,“ uvedl prezident. Dalšího tazatele zajímalo, proč neodsoudí masového vraha Obamu a masové vrahy Bushe staršího a mladšího. „Ve vaší poněkud schizofrenní mysli se to zřejmě hemží masovými vrahy. Domnívám se, že je třeba odlišovat útoky na civilisty, které jsou terorizmem, a ozbrojené konflikty, kdy na obou stranách stojí ozbrojení lidé a nikoli civilisté,“ odpověděl Miloš Zeman.

A podobná byla i otázka, zda snad sympatizuje s nacistickým dobýváním Lebensraumu a vysidlováním podřadných ras, když sympatizoval s masovým vrahem Arielem Šaronem, který hájil právo vyvoleného národa na nový Lebensraum podobně jako Adolf Hitler, pomohl vyhlazovat Palestince a zakládal osady vyvoleného národa na okupovaném palestinském území a odmítal jednání o míru a o ukončení expanze a okupace. „Kdybych sympatizoval s nacismem, tak by bylo absurdní, abych bojovníka proti největšímu zločinu nacismu, to jest proti holocaustu, nepokládal za hrdinu,“ konstatoval prezident.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

17:55 Až zjistíte, kde byl Sobotka, dejte mi vědět! Že byl na víkendovém jednání ČSSD klid, jak se tvrdilo? Máme zcela jiné informace

Údajně není pravda, že by sociální demokraté na svém jednání ústředního výkonného výboru v Hradci Kr…