Odchytili jsme Miloslava Ransdorfa. Sdělil nám něco, co na tiskovce s jeho "parťákem" nezaznělo

7. 1. 2016 19:10

„Chci vnést pravdu do klubka lží,“ vysvětlil europoslanec Miloslav Ransdorf na tiskové konferenci, která měla přinést přelomové informace k jeho „švýcarské kauze“. Pro ParlamentníListy.cz také politik zmínil, že by se nebál podobných aktivit ani do budoucna: „Pomoc bych poskytl, ale volil bych asi jiné metody,“ uvedl v souvislosti s aktivitami ve švýcarské bance ve prospěch Vladimíra Huňka. Ransdorf věří, že nakonec „skandál může sehrát produktivní roli“. Europoslanec také zdůraznil, že šlo o život.

Odchytili jsme Miloslava Ransdorfa. Sdělil nám něco, co na tiskovce s jeho "parťákem" nezaznělo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf vysvětloval svou tzv. "Švýcarskou kauzu"

Zatčení, vyšetřování, negativní medializaci a spoustu dalších problémů přinesla europoslanci Miloslavu Ransdorfovi jeho „švýcarská kauza“. Nic z toho ale na politika nemá takový vliv, aby se v budoucnu podobných akcí zřekl. Na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda by se Vladimíra Huňka zastal znovu, odpověděl: „Snažil bych se mu pomoci a pomohl bych mu. Pan Vladimír Huněk se nemohl devět let domoci žádné kompetentní osoby nebo produktivní komunikace,“ reagoval. Zároveň ale europoslanec připustil, že už by si dával větší pozor: „Dnes o té věci vím mnohem více a asi bych volil jiný postup a jiné metody. Pomoc bych poskytl, ale volil bych asi jiné metody,“ zopakoval jednoznačně. Sám europoslanec připouští, že chybu udělal: „Podcenil jsem sílu bank ve švýcarské konfederaci a samozřejmě jsem neměl přesnou informaci o tom, o jaký typ účtu jde.“

Ransdorf: „Je důležité dosáhnout osobní očisty a aby peníze pro klienta banky uvolnily

Ransdorfa se třemi Slováky zadržela policie 3. prosince a po několika dnech propustila. Švýcarské státní zastupitelství proti nim ovšem vede trestní řízení. K vyšetřování došlo na základě jednání Ransdorfa v curyšské bance, kde zastupoval Vladimíra Huňka. Ten se měl domáhat svého dědictví po příbuzné a Ransdorf disponoval plnou mocí. Huněk byl ale již dříve odsouzen za to, že sliboval lidem peníze, když mu pomohou dědictví získat. V současné době chce europoslanec hlavně očistit své jméno: „Je důležité dosáhnout osobní očisty a pak je důležité, aby peníze pro klienta banky uvolnily. To je věc spravedlnosti,“ uvedl také pro ParlamentníListy.cz. Je přitom dost dobře možné, že skandál kolem europoslance paradoxně celé věci prospěje. „Jsem přesvědčený o tom, že může sehrát produktivní roli. I policistům jsem říkal, že když mě zatknou, dojde ke skandálu, který nebude úplně ve prospěch banky,“ uvažoval Ransdorf, který také naznačil, že právě kvůli aféře se nakonec může stát, že se peníze z dědictví rychleji dostanou do rukou skutečného majitele.

Banka prý devět let ignorovala klienta. Ransdorf chce vnést pravdu do klubka nesmyslů

S očistou svého jména a uváděním věcí na pravou míru začal europoslanec Miloslav Ransdorf na čtvrteční tiskové konferenci v kavárně Louvre na Národní třídě. „Nedobrovolně jsme byli aktéři skandálu,“ uvedl na začátek. Zároveň zmínil, co je cílem jeho vystoupení před novináři: „Vnést pravdu do celého klubka nesmyslů, polopravd a úmyslných lží. Jde nám o to, aby se celá záležitost vrátila do polohy civilizované diskuse, která by pro naše prostředí měla být typická,“ dodal. Pak popsal situaci, kdy přijeli do Zurychu, kde banka podle Ransdorfa devět let ignorovala svého klienta. Zmínil i to, že by bylo vhodné, aby byly zveřejněny kamerové záznamy z celé záležitosti. Promluvil i o svém zatčení: „Byl jsem propuštěn třetího dne. Chtěl bych vyzdvihnout, že švýcarská prokuratura se chovala korektně.“

Peter Guzmický: „Kromě úmyslu pomoci jsme jiný neměli.“

Do kavárny před novináře přijel Ransdorfa podpořit exstarosta Peter Guzmický, který hned na začátku předeslal, že zdravotně není úplně v pořádku: „Nemám zuby, tak abyste to nebrali jako ignoraci nebo neslušné jednání. Je mi líto, že ty zuby nemám, ale momentálně je ještě nemůžu mít.“ Pak už ale jednoznačně prohlásil, že je to právě on, kdo stojí za návštěvou Curyšské kantonální banky. „Já jsem ten organizátor, který způsobil to, že pan doktor skončil v Zurychu tak, jak skončil. Jsem chlap a mám v sobě tolik odvahy, že mám povinnost říct pravdu.“ Ujistil, že nechce proti nikomu útočit a vyšetřovatelům, kteří na případu pracují, věří.

Guzmický: „Pro mě je Huněk normální živý tvor“

„Respektuji vše, co se událo. Skláním se nad lidskostí všech včetně těch, kteří se o mě starali ve vězení. Poskytli mi až nadstandardní služby, abych se cítil brilantně. Bez toho, aniž jsem žádal, mě navštívili lékaři,“ popsal svou situaci v cele a pochlubil se tím, že na rozloučenou dostal i vitamíny. Guzmický vysvětlil, že se s europoslancem Ransdorfem seznámili týden předtím, než společně navštívili švýcarskou banku, a právě z jeho iniciativy se ve věci Ransdorf angažoval: „Že hájil zájmy občana České republiky? To není hanba,“ doplnil také Guzmický. Že se starali o majetek muže, který už měl dříve problémy se zákonem, Guzmickému nevadí: „Pro mě je Huněk normální živý tvor,“ vysvětlil Guzmický, který ho považuje za nevinného.

Šlo o život. Případný dědic se zotavoval po pokusu o sebevraždu

Celá záležitost měla údajně velmi tragický podtext. „Pan Huněk byl po pokusu o sebevraždu a v nemocnici,“ uvedl Ransdorf. Podobně se k celé věci staví i Guzmický: „Byl ohrožen život. Nestydím se za to, že se ve mně vzbudila obyčejná lidskost. Jsem členem rytířského řádu. Byla má rytířská povinnost, abych mu pomohl. Jsem rytíř,“ vysvětlil. Zdravotní a psychický stav případného dědice byl tak důvodem toho, proč oba chtěli komunikovat s bankou za každou cenu. „Byl ohrožen lidský život. Pan Ransdorf hájil práva občana České republiky od A do Z. Byla náhoda, že se na jednom místě setkal čestný rytíř a čestný komunista,“ ujistil Guzmický.

Debata se vede také kvůli pravosti dokumentů, které měl politik k dispozici. Ransdorf tvrdí, že dokumenty, jež v bance předkládal, jsou pravé. Neměl prý slíbenou žádnou provizi. Doklady ukazoval Guzmický také na tiskové konferenci: „Doklady nemohl pan doktor falšovat, dostal ode mě kopie v kavárně před bankou,“ podotkl Guzmický. Pak ukázal na kamery rozhodnutí soudu o dědictví z roku 2007, podle kterého sporné dědictví skutečně patří panu Huňkovi. „Mrzí mě a nechci, aby byl znevažovaný cit pana Ransdorfa. Jiný důvod, než pomoci, jsme neměli,“ dodal.

Ransdorf: „Není normální, aby se lidé pokoušeli zemřít kvůli bankám.“

Ransdorf pak také uvedl: „Když se objevily zprávy o tom, že jsem přišel k přepážce s kufrem a chtěl jsem, aby mi dali 352 milionů eur, tak nevím, jak by musel vypadat ten kufr, protože kdyby to byly 500eurové bankovky, jejich váha by byla 3,8 tuny,“ upozornil novináře. „To jen pro objasnění, jaká míra nesmyslů se tady šířila,“ dodal. V reakci na dotaz novinářky, zda aktiva na účtu odpovídají příslušné částce, pak Ransdorf odpověděl: „Divím se tomu, že se ta věc objevila v médiích na samém začátku celé kauzy. Je zajímavé, že jeden český týdeník tuto věc rozproudil do celého světa. Překvapilo mě, že operují s touto sumou, proti které nemohu nic říci, tak třeba měli přístup k nějakým kontaktům v bance,“ zmínil europoslanec.

V reakci na dotazy novinářů pak Ransdorf uvedl, že Vladimír Huněk je nevinný. Novináři se pak opakovaně dotazovali na to, proč pan Huněk nemohl jednat ve věci svého dědictví sám: „Byl v nemocnici a po pokusu o sebevraždu. Určitě není normální, aby se lidé pokoušeli zemřít kvůli bankám,“ konstatoval Ransdorf.

Ransdorf: „Neumím si představit, že by se řadový občan soudil se švýcarskou bankou.“

Popsal také situaci v bance: „Chtěli jsme mluvit s někým kompetentním. Pak nám řekli, že musíme vyklidit banku. Já jsem řekl, že mám plnou moc a zastupuji klienta. Bylo nám řečeno, že možná je pouze písemná komunikace,“ uvedl Ransdorf. „Byli jsme vylákáni na policii kvůli ověření pravosti dokumentů, což nikdo z nás neodmítal. Teprve tam došlo k zatčení. V tuto chvíli je míč na jejich straně,“ dodal. Policie prošetřuje, zda europoslanec neměl k dispozici zfalšované dokumenty. „Tak ať prošetřují. Jak já mohu považovat za falešné něco, kde jsou razítka švýcarských i českých orgánů, platnost některých dokladů byla ve Švýcarsku ověřena. Všechny věci, které vím, ukazují na to, že veškeré dokumenty jsou pravé. Nebudu spekulovat o tom, jaký důvod pro své chování banka měla,“ uvedl.

Na dotaz novináře o tom, proč se pan Huněk s bankou nesoudí sám, když má na peníze nárok, Ransdorf odpověděl: „Neumím si představit, že by se normální řadový občan soudil se švýcarskou bankou. Tato banka je čtvrtá největší ve Švýcarské konfederaci. Má ohromnou sílu ekonomickou i politickou.“  

Ransdorf tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil. Kvůli případu ale pozastavil členství v europarlamentní frakci Evropská sjednocená levice – Severská zelená levice.

 

 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

18:51 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Exhejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola sepsal…