Teď se bude válčit v Evropě. Musíme zastavit Rusy a Němce. Prohlášení mocného stratéga USA, které už jede po světě

24.03.2015 18:02

VIDEO Představa, že nám dragounská jízda americké armády bude demonstrovat svobodu, demokracii nebo něco podobně ušlechtilého, dostane podle historika z KSČM Josefa Skály těžce zabrat při konfrontaci s neobyčejně upřímným vyznáním muže, který v bezpečnostních otázkách radí prezidentu Obamovi i americkým tajným službám. Z něj prý maximálně kape cynismus a reálpolitika.

Teď se bude válčit v Evropě. Musíme zastavit Rusy a Němce. Prohlášení mocného stratéga USA, které už jede po světě
Foto: Archiv
Popisek: Andrew Schapiro

George Friedman už je českým čtenářům znám. Řídí agenturu STRATFOR, která je soukromým podnikem, zabývajícím se analýzami geopolitických vztahů, a zároveň ji jako think tank využívá prezident Obama, Pentagon i CIA. Tento muž, užívající si dvojroli úspěšného analytika a vlivného poradce, se na konferenci Chicago Council on Global Affairs zcela nečekaně otevřeně rozpovídal o tom, co USA vlastně chtějí.

Evropa prý má počítat s tím, že se na jejím území bude válčit. Nebude to nejspíš apokalypsa se stem milionů mrtvých, ale na pozici kontinentu užívajícího si v klidu své výjimečnosti prý Evropané mohou zapomenout. Důvodem je fakt, že USA nemají zájem budovat vztahy s Evropou jako celkem. Raději prý budou podle potřeby budovat vztahy s jednotlivými evropskými státy. To dává značnou pravděpodobnost, že se na starém kontinentě začne válčit.

VIDEO Celá přednáška George Friedmana v angličtině

Klíčovým úkolem pro zahraniční politiku USA je podle Friedmana zamezení spolupráce Ruska s Německem. "Nás totiž mohou ohrozit jen ti dva dohromady,“ vysvětluje. Obavy ze spojení německé ekonomické síly s ruskými surovinovými zdroji jsou prý hlavním motivem amerického geopolitického uvažování již od první světové války. "Musíme mít jistotu, že k tomu nedojde,“ vysvětloval Friedman.

Základem evropské politiky je proto prý pro USA "sanitární kordon“, který by přetnul potenciální spojení obou zemí. Friedman v této souvislosti zmínil koncept "Intermaria“, pásu mezi Baltským a Černým mořem, zahrnujícím Pobaltí, Polsko, západ Ukrajiny, Rumunsko a Bulharsko. O něm již mezi válkami snil polský prezident Pilsudski.

Celý text ZDE.

I pro Rusko je podle něj bitva o Ukrajinu klíčová, protože kdyby ji ztratilo úplně, bude mít americký "sanitární kordon“ jen pět set kilometrů od Moskvy. O záměru na vybudování tohoto pásu prý Rusové vědí, a proto jim na Ukrajině tak nesmírně záleží. "Má za to, že je chceme zničit. Přímo zabít je v plánu nemáme, trochu poranit však ano,“ připustil vlivný analytik.

Klíčovou otázkou proto podle něj nyní je, co udělá Německo. To musí řešit dilema země ekonomicky silné, ale politicky zranitelné – jako prakticky vždy od svého sjednocení v roce 1871. V situaci, kdy USA chtějí na východních hranicích německé sféry vybudovat svůj bezpečnostní kordon a Rusko se zoufale snaží udržet Ukrajinu aspoň neutrální, to podle něj bude klíčová otázka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…