Payne naléhá na Sobotku: Urychlete odluku církví od státu

21.06.2014 17:11

Místopředseda Svobodných Jiří Payne předal na vládu dopis pro premiéra, v němž požaduje, aby vláda urychleně začala řešit odluku státu od církve. Dopis mají k dispozici i ParlamentníListy.cz.

Payne naléhá na Sobotku: Urychlete odluku církví od státu
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Místopředseda Svobodných Jiří Payne během kampaně v Teplicích

Payne ve svém dopise poukazuje na skutečnost, že úkolem České republiky je nyní zaplatit církvím odškodnění ve vysoce nadstandardní výši oproti odškodnění pro soukromé osoby. V pohledu na morální správnost rozhodnutí o církevních restitucích se však názory veřejnosti různí, a i když se prý zdá, že většinový názor občanů se neshoduje s rozhodnutím předchozí vlády a Parlamentu, Payne považuje tento fakt pro rozhodnutí uskutečnění odluky za irelevantní.

Upozorňuje, že nebude-li odluka provedena včas, hrozí, že církev, jako dominantní zaměstnavatel na trhu práce a jako kapitálově jeden z nejvlivnějších subjektů, bude chtít uplatňovat vliv na chod českého státu.

„Církve, nebo lépe řečeno ty nejmajetnější mezi nimi, jak budou nabývat majetku, budou se bezesporu pokoušet ve svůj prospěch a ve prospěch svých zájmů ovlivňovat stát a politiku. Nebylo by to poprvé v dějinách. Každý podobně vlivný sekulární subjekt tak činí. Hrozí, že v rozporu s ústavním pořádkem budou církve usilovat o udržení vlivu na politiku, o udržení veřejnoprávního postavení nebo získání privilegií oproti obyčejným občanům a obyčejným právnickým osobám,“ varuje Payne.

Církev by neměla zasahovat do politiky

Český stát tím, že zahájil kroky k odluce, vytváří podle jeho názoru prázdný prostor, ve kterém bude docházet v zesílené míře k importu různých náboženství a sekt, a ty bezesporu také budou chtít uplatňovat vliv na českou politiku.

„Stát musí vytvořit takové podmínky, aby církve a náboženské společnosti nezasahovaly do politiky, neovlivňovaly politiku a musí na dodržování těchto podmínek dohlížet. Okolnosti pádu Nečasovy vlády naznačují, jak takové ovlivňování politiky může vypadat a proč je požadavek oddělení politiky a náboženství naléhavý,“ zdůrazňuje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…