Polsku se prý nelíbí české akce k výročí osvobození Osvětim

08.01.2015 6:10

Polsku se nelíbí konkurenční vzpomínkové akce k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi, které se připravují v České republice. Napsal to dnes polský list Gazeta Wyborcza s odvoláním na polské vládní zdroje. Premiérka Ewa Kopaczová údajně dala svou nevoli najevo v telefonickém rozhovoru s českým kolegou Bohuslavem Sobotkou.

Polsku se prý nelíbí české akce k výročí osvobození Osvětim
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Pozvánku na vzpomínkové akce v Česku podle českého ministerstva zahraničí dostali zástupci všech 47 zemí, které v roce 2009 během českého předsednictví v Evropské unii podepsaly takzvanou Terezínskou deklaraci zabývající se odkazem holokaustu. Prezident Miloš Zeman pozval jako představitele jedné ze čtyř vítězných mocností druhé světové války na vzpomínkové akce i ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Češi, kteří nejsou stoupenci ostrých sankcí proti Rusku, dávají Putinovi dárek, když organizují konkurenční oslavy proti těm, které v osvětimském muzeu připravuje Polsko. Je to zvláštní," citoval polský list nejmenovaného pracovníka kanceláře polské premiérky. Připomněl, že proti Putinově pozvání protestovala i česká Federace židovských obcí.

"Samotné premiérce Ewě Kopaczové se česká iniciativa nelíbí natolik, že to telefonicky sdělila šéfovi pražského kabinetu Bohuslavu Sobotkovi," napsala Gazeta Wyborcza.

Oslavy v Osvětimi proběhnou bez politických projevů

Souběžně organizované oslavy v Osvětimi proběhnou bez politických projevů, které by podle polského deníku mohly být zneužity ke krátkodobým politickým cílům. Podle mluvčího osvětimského muzea Bartosze Bartyzela promluví na oslavách osvobození osvětimští vězňové. Oslavy vyvrcholí 27. ledna. Složení ruské delegace nebylo oznámeno, Putinova účast je ale prý velmi nepravděpodobná.

K výročí osvobození Osvětimi se v Praze a Terezíně uskuteční dvoudenní mezinárodní setkání. První den, 26. ledna, by se mělo na Pražském hradě konat fórum parlamentních předáků a význačných osobností, jež se bude mimo jiné věnovat problému antisemitismu a rasismu v Evropě. Druhý den, který připadne na Mezinárodní den památky obětí holokaustu, by je čelní politici měli uctít na Hradě a v Terezíně. Zda Putin dorazí, Kreml zatím nesdělil.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dát důchodcům to, co dáváme na Ukrajinu, tak jezdí na Mallorcu!“ Pravda bolševika ze Slavonic

15:30 „Dát důchodcům to, co dáváme na Ukrajinu, tak jezdí na Mallorcu!“ Pravda bolševika ze Slavonic

„Na Ukrajině jsem byl dvakrát a žádná demokracie tam nikdy nebyla. Vypadalo to tam, já byl v Ivanofr…