Ruský premiér Medveděv: V Sýrii nebojujeme za Asada. Bojujeme za svůj největší zájem- porazit islamisty

17.10.2015 18:29

Ruské akce v Sýrii jsou zaměřeny na ochranu tamních ruských zájmů, ne konkrétních politiků. Prohlásil to dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv. Cílem Ruska podle něj není udržet u moci syrského prezidenta Bašára Asada, ale porazit Islámský stát (IS).

Ruský premiér Medveděv: V Sýrii nebojujeme za Asada. Bojujeme za svůj největší zájem- porazit islamisty
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Tisková konference prezidentů Medveděva a Klause

Ruské letectvo vstoupilo do bojů 30. září. Podle dnešní zprávy od té doby při 669 náletech zasáhlo 456 cílů. Ministerstvo obrany dnes oznámilo, že za minulých 24 hodin byla při 39 náletech zasažena infrastruktura teroristů.

Některé státy Rusko kritizují za to, že se nezaměřuje jenom na islámské radikály, ale i na sekulární odpůrce Damašku, kteří usilují o svržení Asada.

O politických tématech by podle Medveděva měly jednat všechny země, kterým jde o mír v regionu a v Sýrii a také o ustavení silné syrské vlády. "Opravdu nezáleží na tom, kdo bude u kormidla. Nepřejeme si přece, aby Sýrii vládl IS. Měla by to být civilizovaná a legitimní vláda. O tom je třeba jednat," řekl ruský premiér v rozhovoru s ruskou televizí Rossija.

Na otázku, zda Sýrii musí vládnout Asad, odpověděl: "Ne, určitě ne. O tom, kdo bude v čele Sýrie, musí rozhodnout Syřané. V této chvíli vycházíme z předpokladu, že legitimním prezidentem je Asad."

USA podobně jako syrská opozice Asada v budoucí vládě vidět nechtějí. Americký prezident Barack Obama v pátek řekl, že Rusko a USA si rozumí jenom v otázce bezpečnosti v syrském vzdušném prostoru, ale ne ve strategii, která má zemi přinést mír. Podle ruského ministerstva obrany se Ruskové s Američany shodli na bezpečnostních pravidlech, která zabrání leteckým incidentům při operacích v Sýrii.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…