S eurokomisařem nám už ujíždí vlak, tvrdí jeden z nejvlivnějších Čechů v Bruselu

19.06.2014 7:25

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) hledá příštího eurokomisaře. Konkrétní jméno stále chybí, shoda ale panuje na resortech, které se bude snažit pro nového zástupce Česka v Evropské komisi získat. Vybírat by se mělo i mezi Čechy v Bruselu. Do nominace máme dny, maximálně týdny, řekl Lidovým novinám Ivan Hodáč, donedávna generální tajemník profesní lobby evropských automobilek ACEA.

S eurokomisařem nám už ujíždí vlak, tvrdí jeden z nejvlivnějších Čechů v Bruselu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Podle Ivana Hodáče, který v Bruselu působí více než dvanáct let a patří tam k nejvlivnějším Čechům, by vláda rozhodně neměla pro eurokomisaře usilovat o agendu energetiky nebo průmyslu. „Budou je chtít velké země a na rozdíl od nás už tam jsou a za svého kandidáta bojují. My kandidáta nemáme," vysvětluje v rozhovoru pro LN.

Strategická a hlavně dostupná je podle něj například doprava, a to vzhledem k tomu, že Česká republika je dopravním uzlem Evropy. Zaměřil by se na vědu a výzkum. Tam sice nejsou silné legislativní opratě, ale je tam prý hodně peněz, jejichž rozdělení nový eurokomisař ovlivní.

Hodáč je ale přesvědčen, že dříve než vybírat portfolio, by vláda měla mít jasno ohledně osoby nového eurokomisaře. „Je strašně důležité mít jméno, protože když ho máte, tak dotyčný, pokud zná Brusel, tam má nějaké vztahy, může už shánět podporu jiných zemí," tvrdí. Vyjednávání je tak prý mnohem jednodušší.

Musíme vybrat někoho schopného. A to co nejdříve

Za jistou výhodu by Hodáč považoval nominaci ženy. Ještě důležitější než pohlaví je podle něj ale to, aby šlo o schopného člověka znalého Bruselu. „V Bruselu Češi nehrají první ligu, a dost za to může náš přístup k Unii, negativismus bývalého prezidenta a podobně. Bylo by proto dobré, kdyby byl příští eurokomisař člověk proevropský, který se bude té politiky aktivně zúčastňovat," doplnil.

Nejdůležitější je vybrat kandidáta co nejdříve. „Už nám ujíždí vlak. Máme dny, maximálně týdny. Jestli se nedohodneme v dohledné době, dostaneme nezajímavé portfolio a budeme nadávat na Evropu, že je to zase chyba EU. To je nesmysl a nevidím důvod, proč bychom se nemohli dohodnout," uzavřel Hodáč pro LN.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…