Šéfredaktor Babišových novin má pochybnosti o práci nositele letošní Nobelovky za ekonomii

24.10.2014 10:40

Nad udělením letošní Nobelovy ceny za ekonomii, kterou obdržel Francouz Jean Tirole (61), se v pátečních Lidových novinách zamýšlí jejich šéfredaktor István Léko. Tirole „Nobelovku“ získal za své analýzy na téma jak krotit mocné firmy.

Šéfredaktor Babišových novin má pochybnosti o práci nositele letošní Nobelovky za ekonomii
Foto: Radim Panenka
Popisek: Budova české ambasády je pár kroků od Eiffelovy věže

„Do tajemného světa takzvaných oligopolů před ním špičkoví ekonomové příliš nepronikli (asi to není ani možné), většina z nich se snažila zkoumat jen monopoly, kde daný sektor ovládá jedna velká společnost, a hledali ideální tržní modely,“ uvedl Léko s tím, že recepty proti různým kartelům hledají ekonomové již desítky let. A tak i když hlavním heslem západního světa je liberalizace a deregulace, ve skutečnosti síla monopolů a oligopolů neustále roste.

Malá účinnost regulace plyne z asymetrie znalostí

Tirole se ve své práci silně opírá o abstraktní matematické modely. „Vztah státu (regulátora) a oligopolů popisuje jako hru, kterou charakterizuje asymetrie znalostí,“ uvádí Léko s tím, že analýzy zmíněného nositele Nobelovy ceny ukázaly, že malá efektivita regulace plyne z toho, že úřady nemají dostatek informací o regulovaných subjektech.

Co nositel Nobelovky neříká

Jenže, a to už Tirole neříká, gigantické společnosti a jejich vyběhávači vědí o klíčových a špatně placených zaměstnancích regulátora prakticky vše důležité. Stejně tak o chamtivých politicích, kteří při volbě šéfů různých regulátorů hrají hlavní roli.

Závěrem Léko připomíná, že Francouzi sice jásají, že kromě Nobelovy ceny za literaturu získali i ocenění na poli ekonomie, což prý dokazuje kvalitu jejích vědců a výzkumu. Léko se ale ptá, jak se mohlo stát, když mají Francouzi tak skvělé teoretiky, že zadluženost Francie už činí 2000 miliard eur, ekonomika země se už několik let potácí v krizi a nedokáže snížit rozpočtový deficit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…