Síla: Václav Havel srovnán s krvavou teroristkou. Západní Německo horší než ČSSR. A venkov a město...

02.10.2017 10:47

Tomáš Schejbal se na serveru A2larm pustil do specifického srovnání. V roce 2017 si připomínáme sto let od Velké říjnové socialistické revoluce, ale také čtyřicet let od podpisu Charty 77. Stejných čtyřicet let uplynulo také od „německého podzimu“. Autor v této souvislosti vzpomíná na teroristku Ulrike Meinhofovou.

Síla: Václav Havel srovnán s krvavou teroristkou. Západní Německo horší než ČSSR. A venkov a město...
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez

Novinářka Ulrike Meinhofová založila spolu s několika dalšími kolegy teroristickou organizaci známou pod jménem Frakce rudé armády. Skupina páchala teroristické útoky na Západě. Údajně se jimi snažila upozornit na to, jakých strašlivých věcí se dopouštějí kapitalisté.  

Schejbal tvrdí, že jak Václav Havel coby jeden z iniciátorů Charty 77, tak Meinhofová a spol. vyšli z roku 1968. Z roku, kdy se měnil svět, kdy nastupovala nová generace, která chtěla žít jinak než jejich otcové a matky.  

„Ostatně tak jako kořeny první generace RAF tkvěly v revoltě osmašedesátého, také mnozí mluvčí Charty 77 byli bývalými členy KSČ a protagonisty pražského jara. Jakkoli československé disidentské hnutí bývá rámováno antikomunisticky, k maoistickým teroristům mělo ideologicky blíž než k polské Solidaritě. Srovnáme-li pak přední osobnosti obou hnutí, které udávaly ideový tón – Václava Havla a Ulrike Meinhofovou – oba bojovali jinými prostředky za samosprávný socialismus,“ píše Schejbal.

Celý text naleznete zde.

Ulrike Meinhofová se však k obhajobě socialismu rozhodla využít bomby a s jejich pomocí zabíjela. Své zločiny ospravedlňovala tím, že jen přenáší válku z Vietnamu zpátky domů na Západ.

Schejbal uznává, že Havlův model byl životaschopnější. Uvědomili si to i Němci. Levicoví radikálové se v jednu chvíli přetransformovali v německé Zelené, vstoupili do parlamentu a dnes na půdě Bundestagu čelí pravicovým radikálům. Autor podle všeho naráží na volební úspěch Alternativy pro Německo (AfD).

„Co z toho zbylo? Izolace dřívějších protestů v lepších čtvrtích západních velkoměst je dědictvím Zelených, kteří se dnes pokoušejí čelit nástupu krajní pravice, podporované sídlištní periferií a venkovem východu. A co lidská práva a Václav Havel, jehož jména se čeští Zelení dovolávají jako totemového bůžka? V době, kdy Havel psal své eseje, lidé měnili politiku za slast soukromého pohodlí. Dnes vystrašení lidé uzavírají s politiky tiché dohody výměnou za pocit bezpečí,“ podotýká autor s tím, že v Československu zemřel kvůli komunistům filosof Jan Patočka, ale jinak byla podle něj normalizace mnohem klidnější než to, co se dělo v západním Německu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…