Skutečně Schulz o víkendu prohrál s Merkelovou? Tady to vidí úplně jinak

28.03.2017 16:02

Většina německých médií po neúspěchu SPD v Sársku tvrdí, že „efekt Schulz“ socialistům příliš nepomůže ani při podzimních volbách. Deník Huffington Post však uvádí hned několik důvodů, proč by bylo předčasné Schulze odepisovat.

Skutečně Schulz o víkendu prohrál s Merkelovou? Tady to vidí úplně jinak
Foto: Europarl.europa.eu
Popisek: Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz

Ačkoli v Sársku nežije ani milion obyvatel, byl pro Martina Schulze nepříliš přesvědčivý výsledek SPD hořkou pilulkou. Socialisté zaostali za křesťanskými demokraty Angely Merkelové o propastných deset procent a plány někdejšího šéfa Evropského parlamentu na vytvoření koalice s Levicí a Zelenými vzaly za své. Celostátní průzkumy přitom po oznámení Schulzovy kandidatury na kancléře socialistům předpovídaly velké šance.

Ačkoli ještě nedávno vedla CDU nad SPD o osm až dvanáct procent, Schulz dokázal socialisty vytáhnout až téměř na stejnou úroveň jako CDU. Ve volbách v Sársku se však tento trend nijak neprojevil. Ačkoli většina německých komentátorů ještě nedávno favorizovaného adepta s výhledem k podzimním volbám do Bundestagu pomalu odepisuje, deník The Huffington Post tvrdí, že by něco takového bylo více než předčasné.

Podle respektovaného německého deníku měla SPD v Sársku velmi složitou pozici, protože tato nijak rozlehlá spolková země je tradiční baštou CDU. „Posledních osmnáct let zde pravidelně vítězí CDU a premiérka Annegret Kramp-Karrenbauer je mezi voliči velmi oblíbená. Více než 50 % voličů si přálo její pokračování ve funkci, zatímco pro její rivalku z SPD Anke Rehlinger se vyslovilo jen 36 % z nich,“ argumentuje komentátor The Huffington Post Leonard Landes.

Landes navíc připomíná, že i přes desetiprocentní ztrátu SPD díky Schulzovi získala nečekaně vysoké procento voličských hlasů. „Ještě v lednu přisuzovaly průzkumy zdejší SPD jen asi 24 % a nakonec o víkendu získali socialisté ještě o šest procent více. Mnozí Schulzovi kolegové si jsou ostatně jeho pozitivního vkladu dobře vědomi. Ministr spravedlnosti Heiko Mass pro televizi ZDF také uvedl, že bez Schulze by strana jen stěží získala 30 %.“

Třetím důvodem, proč „efekt Schulz“ v Sársku nezafungoval v takové míře, je podle Landese zvolené volební téma. „Schulz na celostátní úrovni akcentuje sociální otázky a upozorňuje na sociální nespravedlnost. Jenže na toto téma voliči v Sársku prostě neslyší. Podle průzkumu televize ARD celých 85 % z nich považuje svoji ekonomickou situaci za dobrou. Voliči si navíc přejí pokračování velké koalice a nepřejí si odklon doleva.“

„Nebylo by správné odvozovat nějaké závěry z voleb ve spolkové zemi, která má jen asi 800 000 voličů. Jeden závěr by však přesto bylo možné brát v potaz. Plány Schulze na vytvoření ryze levicové koalice u voličů nenacházejí velkou odezvu. Navíc v každé spolkové zemi působí rozdílné buňky SPD a CDU. Stejně tak je jejich postavení a vliv rozdílný. Zkrátka a dobře, SPD sice v Sársku prohrála, ale tento výsledek by se neměl přeceňovat,“ uzavírá Landes.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…