Starosta Písku: ČSSD je pro volby v Písku připravena velmi dobře

29.07.2014 9:03

Poslední komunální volby v Písku poprvé vynesly do čela radnice zástupce ČSSD. V rozhovoru, který poskytl Ondřej Veselý naší redakci, zhodnotil nejen uplynulé čtyři roky, ale rozpovídal se i o svých plánech do budoucna a neopomněli jsme ani řadu aktuálních problémů, které sužují obyvatele jihočeského města.

Starosta Písku: ČSSD je pro volby v Písku připravena velmi dobře
Foto: PiseckýSvět.cz
Popisek: JUDr. Ondřej Veselý

Občané Písku dali v posledních volbách najevo, že chtějí změnu. Radnici tak vede ČSSD, která dosud ve vedení města nebyla, společně s již zavedenými stranami Volba pro město a ODS. Domníváte se, že se vám slíbených změn podařilo docílit? Co byste vyzdvihl?

V prvé řadě je nutno zdůraznit, že koalice s ODS měla pouze jepičí život – tady se ukázalo, že ani volební neúspěch jejím reprezentantům nedal jednoznačně najevo, že je třeba změnit styl politiky ve městě. Byla pak uzavřena nová koalice s TOP 09, která s občasným zádrhelem funguje dodnes. Jinak jsem přesvědčen, že poslední čtyři roky byly pro Písek nepochybně velmi úspěšné.

Podařilo se otevřít radnici občanům města, kteří tak mají možnost sledovat veškeré dění ve městě prostřednictvím webových stránek a médií, stejně jako prostřednictvím veřejných diskuzí a představováním nových projektových záměrů. Byla nastavena tvrdě transparentní pravidla, která zlevnila městské stavební práce a umožnila realizaci celé řady nových a velmi důležitých stavebních akcí. Ty mířily zejména do městské infrastruktury – byly zcela nově zrekonstruovány části ulic Erbenova a Rokycanova, byla rekonstruována třída Národní svobody a probíhá rekonstrukce ulic Šafaříkova a části Dobrovského. Zároveň s těmito velkými rekonstrukcemi proběhla i celá řada povrchových oprav ulic a chodníků. Další velké investice plynuly do škol, sídlišť, nebo třeba do nové kompostárny, díky které se Písek stal opravdovým lídrem ve zpracování bioodpadu. Městská radnice novými soutěžemi a snížením počtu zaměstnanců dosáhla i výrazného snížení mandatorních výdajů města. Toto opatření spolu s transparentními soutěžemi pomohlo udržet rozpočtovou odpovědnost města, které tak má připravené dostatečné prostředky pro budoucí velké investice – rekonstrukci bývalé ZŠ J. A. Komenského na novou knihovnu, výstavbu nového plaveckého bazénu, nebo výstavbu všesportovní haly. Písek je i nadále městem s velmi nízkou nezaměstnaností, za kterou mimo jiné stojí i další zasídlování nejúspěšnější průmyslové zóny na jihu Čech novými investory. Zlepšila se dopravní bezpečnost ve městě vybudováním kruhového objezdu u bývalé Billy a zbudováním připojovacího pruhu u čerpací stanice Shell. Byly spuštěny další služby pro seniory, vystavěno nové hřiště pro seniory a vybudovány nové byty s pečovatelskou službou. Město zavedlo do škol, mateřských školek a městských budov formou nové metody EPC nové technologie, které šetří zejména životní prostředí, ale i městskou kasu. Byla dokončena síť dětských hřišť a vybudována prvá hřiště pro náctileté a otevřeny nové cyklostezky…

Dařilo se i napravovat hříchy a nedodělky minulosti. Došlo k dokončení ulic a infrastruktury v nové části sv. Václava, byl (konečně) zbudován chodník do lokality Putimská vysoká, do lesovny na Flekačkách už neteče, byl dokončen proces získání pozemků proti poště. Konečně se podařilo nastartovat činnost Sladovny, která se tak stala opravdovým kulturním centrem města a vyhledávaným cílem pro jeho návštěvníky. Byla zahájena činnost stabilní kanceláře destinačního managementu, jejíž péčí se zvyšuje počet návštěvníků města a cestovní ruch se tak stává novým důležitým odvětvím, které městu přináší další pracovní příležitosti, finanční prostředky a rozvoj.

Město Písek navíc získalo celou řadu prestižních ocenění – v r. 2011 se umístilo na špici v soutěži měst s dobrou sociální situací, v r. 2012 bylo vyhlášeno nejlepším městem pro život, v r. 2013 bylo vyhlášeno nejlepším jihočeským městem pro byznys. Vedle toho získalo město celou řadu oborových ocenění – za projekty EPC, se kterými se stalo i českým finalistou celosvětově prestižní soutěže ENERGY GLOBE AWARD, za projekt inCity…

Jak hodnotíte práci politické opozice na vaší radnici?

Nejen v Písku bohužel došlo k tomu, že se politický styl známý z celostátní úrovně do jisté míry přenesl i na úroveň komunální. Návrhy jsou až příliš často posuzovány podle toho, kdo je přednáší a jaké politické uskupení reprezentuje a jejich obsah zůstává stranou. I přesto však vidím v Písku jak lidské, tak situační výjimky, které dávají naději na to, že se vrátíme před r. 2010 a budeme společně bojovat za Písek a nikoliv za politické body.

Na podzim se budete pokoušet mandát obhájit. S jakým hlavním tématem jdete do voleb?

Témat je celá řada. Nicméně základní myšlenkou je pokračování v započaté práci, realizace připravených projektů a dokončení započatých a dosud diskutovaných témat. Na radnici jsme vstupovali s tím, že nebudeme vládnout stylem „po nás potopa“ a nezaměříme se na „pomníčky“ s okamžitým efektem, ale na koncepční práci a dlouhodobý rozvoj města. Jsem přesvědčen, že se tuto linii podařilo udržet a v následujícím volebním období nás čeká mnoho práce na realizaci připravených věcí. Celkově máme vše shrnuto ve volebním programu, který je však pro účely tohoto rozhovoru příliš rozsáhlý.

Sněmovní volby vyhrála ČSSD těsně, v eurovolbách skončila již třetí. Jak hodnotíte kondici, v níž se strana nachází před nadcházejícími volbami? Co nebo kdo podle vás straně nejvíce škodí?

Pro Písek, jako středně velké město, je stranická značka pouze částečnou volební motivací. Velmi důležité jsou osobnosti, které stranu ve městě reprezentují, a částečně vize, které pro město přinášejí. Jsem přesvědčen, že ČSSD je pro volby v Písku připravena velmi dobře. Na celostátní úrovni naši stranu bohužel stále sráží jistá míra nejednotnosti a z toho plynoucí nejistota a malá razance při řešení problémů.

Jak velkou konkurencí jsou pro vás nové strany?

Tady bude skutečně velmi záležet na personálním obsazení kandidátek a programu, který připraví.

Písecko je s mírou nezaměstnanosti 5,4 procenta na třetím místě v kraji za Prachatickem (4,5 %) a Jindřichohradeckem (5,1 %). Rýsují se zde nějaká nová pracovní místa? A snažíte se vy osobně, aspoň nepřímo, podpořit jejich vznik? Přeci byl Písek v uplynulém roce vyhlášen v rámci srovnávacího průzkumu Město pro podnikání nejlepším místem pro podnikání.

V prvé řadě je třeba rozlišovat Písecko a Písek. V Písku je nezaměstnanost ještě nižší a dovolím si tvrdit, že reálná nezaměstnanost (tedy lidé, kteří skutečně práci hledají, ale nemohou ji najít) nepřesahuje hranici 2 %. Aktivní jsme především ve vyjednávání s novými investory, pro které jsme otevřeli III. etapu průmyslové zóny, spolupracujeme s Jihočeskou hospodářskou komorou (JHK) a odstartovali jsme kulaté stoly mezi JHK, středními školami a podnikateli, jejichž cílem má být pružnější přizpůsobování oborové nabídky škol potřebám trhu práce.

K jakému řešení se přikláníte v souvislosti s opravou zdejšího bazénu? Na celkovou rekonstrukci či výstavbu nového plaveckého centra totiž chybí peníze.

V tomto směru jde o omyl. Město má uspořeno více než 350 mil. Kč a může si tak dovolit jak rekonstrukci stávajícího, tak výstavbu nového plaveckého bazénu. Občané v referendu nicméně rozhodli o tom, že má být vystavěno nové zařízení na jiném místě. V tuto chvíli se tedy kloním k co nejrychlejšímu plánování a následné realizaci nového zařízení – bylo vybráno místo, je připravován stavební program jako podklad architektonické soutěže, a udržování současného zastaralého zařízení v provozu co nejdéle za minimálních investičních nákladů.

Změnilo se něco ohledně sporu o demolici zdejších kasáren? Radnice se již nechala slyšet, že pokud 11. září nebudou mít na stole mimosoudní dohodu, podáte na firmu žalobu. Na jaké podmínky ze strany firmy byste byli ochotni v rámci dohody přistoupit?

Od doby posledního jednání zastupitelstva v červnu tohoto roku bohužel zásadní posun ze strany izraelských firem bohužel nenastal.

Vláda v dubnu schválila směnu pozemku mezi Českou poštou a městem Písek. Město by pozemek chtělo využít k výstavbě parkovací domu. Kdy by se mohlo začít s realizací projektu a jaké předpokládáte náklady?

I tady jde o nepřesnou informaci. Město skutečně získalo pozemek proti poště a panuje shoda na tom, že je nutné zastavit nevzhledné nároží na okraji historického centra města novým objektem se smíšenou funkcí. Nicméně výstavba parkovacího domu je pouze jednou z možností a v tuto chvíli se jeví jako pravděpodobnější varianta využití stávající plochy pro parkování, bez výstavby patrového objektu. Tato varianta výrazně zvýší počet parkovacích míst pro centrum města, aniž by bylo nutné vynakládat velké a stěží návratné finanční prostředky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…