Ta firma dluží státu 830 milionů! odvrací Babiš ,,klekací“ nahrávku. Noviny zjistily, že je vše jinak

29.08.2017 7:57

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v dnešních Lidových novinách vyjádřil k nejnovější nahrávce, která unikla prostřednictvím skupiny Šuman na jejich twitterovém účtu. Babiš podle nahrávky věděl o tom, že Finanční správa se zaměřuje na společnost FAU, jež byla konkurentem Agrofertu. Nyní se však ukazuje, že vše bylo trochu jinak.

Ta firma dluží státu 830 milionů! odvrací Babiš ,,klekací“ nahrávku. Noviny zjistily, že je vše jinak
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš na setkání v Českých Budějovicích

Babiš na nahrávce, která nyní spatřila světlo světa, uvádí, že „naši klekli na FAU“. Společnost FAU obchodující s pohonnými hmotami měla daňový sklad v areálu Prechezy, jenž spadá pod Agrofert. Celé to tak tedy vypadá, že Babiš měl na společnost spadeno. Ten to samozřejmě odmítá. 

„Nikdy jsem do Finanční správy nezasahoval. Možná moji předchůdci to měli ve zvyku, i s Finančním analytickým úřadem, u nějž já jsem souhlasil, aby tam byla kontrola poslanců, aby byl vyčleněn z Ministerstva financí. V minulosti úřad jeden ministr zneužil v boji proti Alexandru Vondrovi. Já jsem to určitě nedělal. Na té pseudonahrávce je to konstatování, že se něco stalo, to není příkaz nebo úkol,“ uvádí jasně pro Lidové noviny Babiš. Potvrzuje tím tak, že na nahrávce skutečně mluví on. V jakém kontextu však nahrávka vznikla, podle svých slov netuší. 

Anketa

Na čí straně sporu mezi premiérkou Polska a prezidentem Francie stojíte?

hlasovalo: 12883 lidí

„Nikdo neřeší, kdo je vlastně firma FAU, paní poslankyně Jana Lorencová (za hnutí ANO, dříve novinářka) napsala na sociální sítě: ‚Na FAU se mělo kleknout už dávno.‘ Protože FAU vystupuje v podvodech s lehkými topnými oleji. Vyfabrikovala se pohádka, že je to konkurent mé bývalé firmy Precheza. Není. Největší podvody s DPH nebo spotřební daní se v historii naší země vždy dělaly na pohonných hmotách. Agrofert koupil přerovskou chemičku v roce 1997 a v jejím areálu měla FAU daňový sklad už od roku 1993. Já jsem s nimi nikdy nemluvil ani jsem to neviděl, vím jen, že je to malinká část areálu, kde dělají překládku. Média napsala, že jsme konkurenti. Absurdní,“ rozčílil se Babiš v rozhovoru. Podle jeho slov data z veřejných zdrojů ukazují, že firma FAU dluží více než miliardu, z toho většinu státu. „830 milionů,“ říká Babiš s tím, že média neřeší okradení daňových poplatníků, ale řeší jen drby z nahrávky. „FAU je historicky velice kontroverzní,“ dodal Babiš.

V minulých dnech se o společnosti FAU hovořilo v souvislosti s tím, že si na ni došlápl berní úřad a doměřil jí doplatek daní. Rozhodnutím Krajského soudu v Ostravě pak byl postup správy označen za nezákonný. Jak se nyní ukazuje, berní úřad firmu zbytečně potrestal dvakrát, když na ni poté vydal zajišťovací příkaz. Firmě byl obstaven majetek a na základě toho skončila v insolvenci. Soud ale ve svém nynějším rozsudku, o němž se hovoří, neřekl, žy by firma nebyla součástí daňového podvodu, jen uvedl, že berní úřad si musí vybrat způsob, jak má firma splnit svou daňovou povinnost.

Anketa

Zneklidňují vás nahrávky, podle kterých Andrej Babiš zneužíval svůj vliv na média či Celní správu?

26%
74%
hlasovalo: 7919 lidí

Tím, že už existuje platný exekuční titul, je podle soudu nadbytečný zajišťovací příkaz, neboť tak sahá na stejnou daň podruhé. 

Jak nyní také zjistily Lidové noviny, firma FAU v minulosti dostala na starost odborný dohled složité operace, kdy bavorský Krailing začaly opouštět první vagony se zadržovanou českou naftou. Posléze se ale zjistilo, že společník firmy stojí zároveň na straně společnosti, které německý sklad patřil. „A to po boku lidí blízkých někdejšímu ‚nepříteli státu‘ Tomáši Pitrovi,“ píše tisk. Bavorský sklad totiž patřil německé společnosti Krailing Oils Development, jejímž zakladatelem byl společník a jednatel FAU Vojtěch Csabi. 

„Ocitl se tak na palubě podniku, který právně zastupuje advokátka Kateřina Radostová. Jde o partnerku podnikatele Tomáše Pitra, společně navštěvují různé společenské akce,“ napsaly Lidové noviny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…