Tisíc ran bičem, financování Islámského státu. Toto asi diplomaté Saúdské Arábie slyšeli neradi

16.05.2016 14:04

Před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Berlíně se sešla skupina lidskoprávních aktivistů, která si přinesla vlastní světelnou show. Označili Saúdy za „banku Daeše“ a volali po propuštění bloggera Raifa Badawiho, který si odpykává v saúdském vězení trest za kritiku vlády. Informuje The Independent.

Tisíc ran bičem, financování Islámského státu. Toto asi diplomaté Saúdské Arábie slyšeli neradi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín 70 let od ukončení druhé světové války

Lidskoprávní aktivisté se sešli o víkendu před saúdskou ambasádou v Berlíně pod vedením umělce Olivera Bienkowskiho, který chtěl poukázat na vztah země s extrémním islamistickým hnutím a její často kritizovaný přístup k lidským právům.

Aktivisté tak na zeď velvyslanectví promítali vlajku Islámského státu s nápisem „Banka Daeše“.

Tím se snažili připomenout skutečnost, že Saúdové čelí obvinění z mnoha světových stran za to, že šířením fundamentalistické islámské interpretace wahábbismu se nepřímo podíleli na vzniku Islámského státu. Saúdové byli mimo jiné obviněni i z přímé podpory syrských rebelů.

Proti podobným tvrzením se však vláda již v minulosti ohradila.

Celý text zde

Dalším vzkazem, který aktivisté promítali na zeď ambasády, byla připomínka zacházení, kterého se dostalo Raifu Badawimu, blogerovi, který otevřeně kritizoval vládu a byl za to odsouzen k desetiletému trestu odnětí svobody a 1000 ranám bičem.

„10 let a 1000 ran bičem jenom za blogování #FREERAIF“, hlásalo heslo na zdech budovy. Badawi z trestu zatím dostal již loni v září 50 ran. Po následné mezinárodní kritice a kvůli blogerově zdravotnímu stavu zatím od dalších ran upustili.

„Po vyšetření po první sérii ran tým osmi saúdských doktorů vyhodnotil jeho stav jako zdravotně nezpůsobilý k dalšímu bičování.“ Nejedná se však o konečné rozhodnutí, úřady mohou o jeho bičování rozhodnout i navzdory jeho současnému zdravotnímu stavu.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…