To by byla katastrofa pro naši bezpečnost, řekl dnes Petr Nečas

12.05.2015 17:19

Vystoupení Velké Británie z EU by znamenalo geopolitickou katastrofu a ohrožení bezpečnostních zájmů České republiky. Na tiskové konferenci v CEVRO Institutu to v úterý řekl expremiér Petr Nečas. Šlo o akci spojenou s prezentací publikace Centra transatlantických vztahů o pozici ČR ve Společné bezpečnostní a obranné politice EU.

To by byla katastrofa pro naši bezpečnost, řekl dnes Petr Nečas
Foto: Radim Panenka
Popisek: Bývalý premiér ČR Petr Nečas

V rámci prezentace tzv. policy paperu s názvem Česká republika ve Společné bezpečnostní a obranné politice EU: audit a perspektivy vystoupili v prostorách CEVRO Institutu bývalí vysocí ústavní činitelé, expremiér Petr Nečas a exministr Alexandr Vondra.

Spolu s nimi vystoupili i další autoři zmíněného „policy paperu“, Pavel Štalmach z Vojenského zpravodajství a plukovník Jan Österreicher, šéf Vojenského zdravotního ústavu a akademik. Všichni během tiskové konference i debaty odsoudili stále klesající výdaje na obranu. Vondra podotkl, že on, coby ministr obrany v době ekonomické krize, obhájil, aby výdaje neklesly pod jedno procento HDP.

„Česká republika by se neměla ke Společné bezpečnostní a obranné politice (SBOP) stavět zády, neměla by ji ignorovat, neměla by stát stranou. Naopak by se měla do těch debat zapojovat a se zeměmi, které jsou z hlediska zájmů podobné, vzájemně spolupracovat. Zároveň bychom si ale neměli dělat žádné velké iluze. Teď, když se bezpečnostní prostředí v Evropě, a zejména na její periferii, zásadně přitvrdilo, nepochybně nelze brát bezpečnostní garance na lehkou váhu. A potvrdily to i průzkumy veřejného mínění,“ uvedl na tiskové konferenci Alexandr Vondra.

Podle jeho slov musíme v každém případě dojít k závěru, že v prostoru, kde se Česká republika nachází, pro nás členství v NATO nemá žádnou alternativu. Vondra, který Centru transatlantických vztahů šéfuje, ocenil účast expremiéra Nečase na projektu tohoto „policy paperu“. Nečas totiž podle něho coby někdejší premiér má neocenitelné zkušenosti ze zasedání Evropské rady, kde se právě bezpečnostní politika řeší.

„V kontextu různých vizionářství o evropských armádách je velmi cenné tu mít realistický pohled člověka, který s tím má osobní zkušenost,“ dodal Vondra.

Na to následně Petr Nečas navázal s tím, že debaty o zřízení společné evropské armády považuje za naprostou chiméru.

Bývalý občanskodemokratický premiér se vyjádřil k aktuálnímu tématu, vítězství konzervativců v britských parlamentních volbách. To totiž znamená, že se ve Velké Británii uskuteční referendum o setrvání země v Evropské unii. Proti vystoupení Británie EU Nečas důrazně varoval.

„Pro budoucnost a funkčnost Společné bezpečnostní a obranné politiky jsou nezbytné setrvání a plnohodnotná angažovanost Velké Británie v EU. Odchod Británie z Evropské unie znamená definitivní konec akceschopné Společné bezpečnostní a obranné politiky EU,“ citoval expremiér ze svého příspěvku v publikaci.

Zdůraznil, že Velká Británie je jedinou zemí EU, která má skutečně plnohodnotné ozbrojené síly a vypracovanou strukturu velení a řízení. „Každému, komu záleží na budoucnosti SBOP, musí záležet na tom, aby referendum ve Velké Británii dopadlo pozitivně ve prospěch členství v EU,“ uvedl Nečas s tím, že některá rádoby silácká prohlášení hovořící o tom, že odchodem euroskeptické Británie z EU nevznikne žádná škoda, jsou velmi nebezpečná.

„Dokonce bych si troufal říct, že odchod Velké Británie z Evropské unie představuje geopolitickou katastrofu poměrně velkých rozměrů,“ je přesvědčen expremiér.

Petr Nečas se dále vyslovil pro posun Německa do přirozeného těžiště centra evropské politiky. „Ať se nám to líbí nebo nelíbí, Německo je největší zemí EU s nejsilnější a zdravou ekonomikou, s největší rozpočtovou silou, a že začíná sehrávat lídra evropské politiky, je přirozené. Toto je přirozená logika siločar a já si dokonce myslím, že je to pro Evropskou unii dobře. Dokonce bychom měli Německu říct, aby se této své přirozené lídrovské role zhostilo,“ pokračoval.

„V mnoha ohledech pro německou politickou reprezentaci a pro německou veřejnost to stigma, které stále nese v důsledku dvou světových válek, je do značné míry pohodlné a alibistické. Neumožňuje se plnohodnotně účastnit některých například vojenských operací a jde to do tak absurdních kroků, že se němečtí vojáci zúčastňují vojenských cvičení místo se zbraněmi s násadami od košťat,“ dodal Petr Nečas. Do přirozené pozice v mocenském centru Evropy podle Nečase Německo zkrátka patří. A protiváhu mohou Německu vytvořit jen velké země EU, tedy Francie a Británie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…