Trumpův stařec mluvil, lidé od Merkelové se mu smáli. Ale je to vážné: Unikly dokumenty o válce mezi USA a EU. Konec Západu?

06.07.2017 16:45

Německý týdeník Der Spiegel neboli Zrcadlo varuje, že nadcházející summit zemí G20 v Hamburku skončí fiaskem kvůli neshodám mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Nelze vyloučit ani obchodní válku mezi dvěma ekonomickými velmocemi.

Trumpův stařec mluvil, lidé od Merkelové se mu smáli. Ale je to vážné: Unikly dokumenty o válce mezi USA a EU. Konec Západu?
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Merkelová

Americký ministr obchodu Wilbur Ross letos oslaví osmdesáté narozeniny a vzhledem ke svému vysokému věku bývá občas podceňován, ale Der Spiegel o Rossovi píše jako o muži, s nímž se i dnes musí počítat. Ross je totiž klíčovým členem administrativy prezidenta Spojených států a je to velký zastánce co největšího ekonomického vlivu Spojených států.

Skrze videokonferenci vzkazoval do Berlína obchodním partnerům a německé kancléřce Merkelové, že by Spojené státy měly dostat více prostoru na evropském trhu. Ross žádal po Evropanech, aby z USA nakupovali více surovin, a nebyli tak závislí jen na Rusku.

Jeho videoprojev měl původně trvat deset minut, ale když trval už půl hodiny a ministr stále nechtěl a nechtěl skončit, kdosi v Berlíně vypnul zvuk. Na jednu stranu to může vypadat jako událost hodná pousmání, jenže v tom může být i mnohem víc. Může jít o signál přicházející obchodní války mezi USA a EU.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Už teď je jasné, že prezident Trump a Angela Merkelová se neshodnou např. v pohledu na globální oteplování a na nutnost ochrany klimatu. Odlišně se Spojené státy a Německo stavějí např. k uprchlické krizi a opravdu velkou třecí plochu představuje mezinárodní obchod. Zatímco Německo patří mezi zastánce volného trhu a rozvoje globální ekonomiky, Trump a jeho administrativa upřednostňují spíše ochranářskou politiku a „právo silnějšího“, podle něhož si Spojené státy mají z obchodu utrhnout to, na co jim síly stačí. Německá kancléřka Merkelová ale Trumpovi nic nedá zadarmo. Zvlášť když ze setkání v Hamburku chtěla udělat něco jako svátek volného obchodu, z něhož těží všichni zúčastnění.

Administrativa Donalda Trumpa žádá po Německu, aby se na americkém trhu tak neprosazovalo a nechalo prostor také americkým firmám. Počet obchodních sporů kvůli tomu v poslední době stoupá. Nelze dokonce úplně vyloučit, že EU a USA proti sobě využijí nástroje z oblasti obchodních sankcí. Jablkem sváru se může stát např. dovoz oceli do USA. Trump kvůli dovozu oceli několikrát slovně útočil na Čínu a hrozil uvalením cel na ocel, jenže tato cla by poškodila i EU a především Německo, které také vyváží ocel do Spojených států ve velkém. Je možné, že Trump vyhlásí cla na dovoz oceli dokonce přímo v Hamburku, a to by byla rána pro volný obchod. Pokud by k tomu přece jen došlo, německá ministryně hospodářství Brigitte Zypries ze sociální demokracie dopředu varuje, že Německo a s tím celá EU přijmou odpovídající protiopatření.

Politici v Bruselu by mohli poslat stížnost ke Světové obchodní organizaci, ale to je jen první krok a řešení těchto sporů se zpravidla vleče celé roky. Může tedy dojít i na další opatření jako např. na uvalení cel na zemědělské plodiny dovážené ze Spojených států. Trump navíc může vycouvat z dohody o boji proti daňovým rájům a může odmítnout výraznější regulaci bankovního trhu.

Merkelová má dvě možnosti

EU naproti tomu může hledat nové obchodní partnery, třeba v Japonsku. Japonský premiér Šinzó Abe by mohl podepsat v Hamburku dohodu o volném obchodu mezi Japonskem a EU.

Podle týdeníku Der Spiegel má teď Merkelová v podstatě dvě možnosti. Buď se pokusí dospět k nějakému kompromisu, na který přistoupí také Trump. Riskuje však, že summit G20 skončí nějakou bezzubou deklarací a setkání světový lídrů možná nijak nepřispěje k řešení celosvětových problémů.

Merkelová se může však pokusit ještě o něco jiného, může Trumpa izolovat a uzavřít dohody bez účasti Spojených států. Tím ovšem riskuje, že ještě víc poškodí už tak dost pošramocené vztahy mezi Evropou a USA.

Je proto pravděpodobnější, že se vydá cestou kompromisu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20. výročí vstupu Česka do Evropsk…