Vážný spor mezi USA a Čínou. Jde o špionáž

22.05.2015 9:38

Čínský deník Global Times informuje o obvinění šesti čínských občanů z obchodní špionáže u amerického soudu, podle kterého měli zcizit technologické know-how z oblasti vojenství v americké společnosti, kde pracovali. Global Times konstatuje, že podobné obvinění je absurdní.

Vážný spor mezi USA a Čínou. Jde o špionáž
Foto: Jan Rychetský
Popisek: I tak vypadá život v dnešní Číně

„Mezi šesticí obviněných byl i profesor z Tianjinské univerzity Zhang Hao, který byl zatčen ihned po přistání na americké půdě. Do Spojených států přiletěl, aby se na pozvání zúčastnil zasedání mezinárodní akademické obce,“ konstatuje čínský deník a doplňuje, že profesor Zhang Hao získal své doktoráty na amerických univerzitách a pracoval v různých společnostech do roku 2009, kdy se vrátil zpět do své rodné země, aby zde vyučoval a řídil firmu zřízenou ve spolupráci s univerzitou. Vedle Zhang Haoa stanul před americkým soudem i jeho univerzitní kolega z Tianjinu profesor Pang Wei. Podle obžaloby měli oba zcizit technologie spojené s vojenstvím.

Čínský deník v ironickém duchu poukazuje na skutečnost, že i když mají Spojené státy propracovaný právní systém, úmyslně ignorovaly fakt, že špionáž se obvykle provádí tajně. „Nicméně činnost Zhanga a Panga byla realizována veřejně. Byť některé z jejich kroků mohou být důvodem k soudním sporům, jejich závažnost nemůže být horší, než porušování práv duševního vlastnictví,“ píše se v deníku, který dále uvádí, že Spojené státy jsou jako technologická velmoc pro zahraniční vědce a studenty první volbou. „Poté jsou mnozí z nich odhodláni nabité zkušenosti uplatňovat doma. To je model, který je výhodný pro obě dvě strany. Spojené státy jsou stále největším centrem výzkumu a vývoje a tímto způsobem dochází k přenosu jeho technologií do celého světa,“ vysvětluje Global Times.

Profesor Zhang dle deníku patřil mezi pracovité vědce, kteří přímo „žíznili“ po tom, aby se naučili co možná nejvíce a využili své zkušenosti ve prospěch Číny. „Pokud ale tímto způsobem Spojené státy zneužívají své zákony o špionáži, budou se i další čínští vědci a studenti žijící v Americe obávat, aby nebyli obviněni podobným způsobem. Už nyní jistě přemýšlejí nad tím, jestli se nestanou dalším cílem soudu,“ soudí čínský deník. Obvinění ze špionáže se v posledních letech týkalo více čínských občanů žijících v Americe. Jak ale uvádí Global Times, většina z nich nemá žádné opodstatnění. „Hydrolog Sherry Chen byl například nedávno obvinění před soudem zbaven. Ukazuje se, že se Spojené státy obávají vzestupu Číny a jsou čím dál tím paranoidnější,“ píše se v deníku.

„Spojené státy využívaly k pronásledování některých skupin přistěhovalců obvinění ze špionáže ve své historii mnohokrát. Můžeme jenom doufat, že čínští Američané nebudou kvůli ekonomickému a politickému vzestupu své mateřské země podobně trpět i v budoucnu,“ uzavírá čínský deník celou kauzu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20. výročí vstupu Česka do Evropsk…