Vláda asi odmítne návrh KSČM na referendum o restitucích

18.01.2014 11:32

Zřejmě se záporným stanoviskem vlády bude sněmovna projednávat ústavní předlohu KSČM, podle které by lidé v referendu rozhodovali o zrušení církevních restitucí. Kabinet v demisi podle předběžného stanoviska pro středeční zasedání uvede, že norma by mohla být protiústavní. Případným zrušením restitučního zákona by navíc nezanikly smlouvy, které na jeho základě již stát s církvemi uzavřel.

Vláda asi odmítne návrh KSČM na referendum o restitucích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér v demisi Jiří Rusnok s ministrem vnitra v demisi Martinem Pecinou

"Smlouvy obsahují mimo jiné ustanovení, že závazek vyplatit finanční náhradu nemůže bez dohody smluvních stran zaniknout jinak než splněním. Předložený poslanecký návrh narušuje princip právní jistoty, který spočívá v tom, že právo musí být předvídatelné a nikdo nemá být zaskočen nenadálým zvratem," uvádí předběžné stanovisko.

Kabinet poukáže na rozhodnutí Ústavního soudu, který v minulosti kritizoval zákonodárce za to, že historický majetek nevypořádali. Zmíní i další verdikt ústavních soudců, podle kterého není zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi prosazený bývalou koalicí ODS, TOP 09 a LIDEM protiústavní.

Komunisté podotýkají, že většina obyvatel se vyjadřovala proti restitucím v podobě, v jaké byly přijaty. I kvůli tomu, že důsledky zákona ponesou občané, by podle nich měli o majetkovém vyrovnání s církvemi rozhodnout lidé v referendu.

Církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun, který je v držení státu, a za další náhradu 59 miliard korun během 30 let. Stát naopak církvím přestane po čase hradit platy duchovních.

S církvemi nyní vyjednává skupina zástupců ČSSD a hnutí ANO. Jejich cílem je mimo jiné snížit finanční náhrady a upravit inflační doložku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20letému výročí vstupu Česka do EU…