Vláda bude řešit prokazování majetku a druhý důchodový pilíř

18.05.2015 6:00

Návrh zákona o prokazování původu majetku a rušení druhého důchodového pilíře budou pravděpodobně nejsledovanějšími body dnešního zasedání vlády. Koaliční kabinet bude diskutovat i o dalších ekonomických tématech včetně novely horního zákona nebo aktualizace státní energetické koncepce.

Vláda bude řešit prokazování majetku a druhý důchodový pilíř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Večerní jednání vlády

Návrh zákona o prokazování původu majetku, po jehož schválení dlouhodobě volá prezident Miloš Zeman, dává finanční správě možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud zjistí neevidovaný majetek v hodnotě vyšší než deset milionů korun, vyzve finanční správa plátce k prokázání původu majetku a popřípadě majetek zdaní. Normu může i po schválení vládou čekat ještě poměrně složitá cesta v Parlamentu, kde se proti ní pravděpodobně postaví velká část opozice.

Kabinet dnes projedná také návrhy ministerstev vnitra a spravedlnosti

Definitivní ukončení druhého pilíře důchodového spoření vláda plánuje na konec příštího roku. Důchodové fondy by měly být podle návrhu ministerstva financí zrušeny k 1. červenci 2016 a tímto dnem vstoupit do likvidace. Ta by měla být ukončena převedením peněz a zánikem fondů nejpozději začátkem ledna 2017.

Kabinet dnes projedná také návrhy ministerstev vnitra a spravedlnosti. Vnitro chce v novele zákona o občanských průkazech a cestovních dokladech mimo jiné zavést nové poplatky, které by lidé na úřadech platili třeba za zrušení trvalého pobytu. Spravedlnost chce zase zpoplatnit žaloby o náhradu škody, které lidé podávají na stát kvůli nezákonným rozhodnutím či nesprávnému úřednímu postupu.

Dalšími body zasedání budou věcný záměr zákona o odpadech, návrh výdajů z rozpočtu na výzkum, experimentální vývoj a inovace na rok 2016 nebo informace o situaci v muničních skladech ve Vrběticích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…