Z Francii odcházejí Židé, to je varovné znamení, upozorňuje ekonom Kohout

15.07.2015 17:15

Francii trápí dluhy, nezaměstnanost, hospodářská stagnace, terorismus a růst antisemitismu. To přesto, že prohlubující se evropská integrace měla přinést stabilitu, prosperitu a mír. Na názorové straně Lidových novin o problémech země galského kohouta píše ekonom Pavel Kohout, ředitel pro strategii ve společnosti Partners.

Z Francii odcházejí Židé, to je varovné znamení, upozorňuje ekonom Kohout
Foto: archiv
Popisek: Pavel Kohout přijel na besedu do Zlína na pozvání Strany svobodných občanů.

Upozorňuje na to, že nyní francouzský státní dluh dosáhl 97,5 % HDP, v roce 2007 to bylo jen 64 % a o osm procent méně v roce 1995. Přebytkový rozpočet měla Francie naposledy v roce 1974.

Dalším varovným znamením, že s Francií není něco v pořádku, je rostoucí počet Židů, kteří ze země každoročně odcházejí. Například v roce 2012 odtud odešlo 1923 francouzských občanů židovského původu, o rok později to bylo 3263 Židů, a loni dokonce 6658. „Je celkem spolehlivým pravidlem, že pokud nějakou zemi opouštějí její Židé, je to pro ni špatné znamení. Vlastně neexistuje ani jedna výjimka z tohoto pravidla,“ píše Kohout s tím, že podobnou statistikou se ohledně úprku Židů může ze zřejmých důvodů pochlubit také Ukrajina.

Jenže z Francie neutíkají jen Židé. V Londýně a okolí prý žije na 300 tisíc etnických Francouzů. „Jde především o mladé, kteří v Anglii seženou práci daleko snáze než doma ve Francii,“ tvrdí Kohout. Podle něj je podstatný rozdíl mezi oběma zeměmi v tom, že britský trh práce je řízen nabídkou a poptávkou, kdežto francouzský je ovládán byrokracií.

V závěru svého zamyšlení Kohout uvádí, že hlavní problémy Francie jsou domácího původu. Byrokracie, vysoké daně, extrémně nákladný sociální stát. „Francie je stále bohatá země, ale nynější trend není udržitelný. Události v Řecku by měly Francouze varovat,“ uzavírá svůj komentář ekonom Pavel Kohout.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…