Zákon o vojácích z povolání by se mohl zpřesnit

15.07.2017 14:43

Zákon o vojácích z povolání by se mohl zpřesnit. Senátní obranný výbor doporučil Senátu, aby zpřesňující novelu přijal. Zabývat by se jí měl na své červencové schůzi. V zákoně by se mohly zpřesnit podmínky nároku profesionálních vojáků na příspěvek na bydlení, na některé složky služebního platu nebo na náhradu jízdních výdajů. Snížit by se mohl počet přesčasových hodin bez nároku na náhradu z 300 na 150 ročně.

Zákon o vojácích z povolání by se mohl zpřesnit
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Náměstek ministra obrany Jakub Landovský na jednání výboru řekl, že předchozí zásadní změna zákona, která začala platit loni na začátku července, byla úspěšná, praxe ale ukázala potřebu některých dílčích změn. Důvodová zpráva vládního návrhu uvádí, že některá ustanovení zákona nejsou jednoznačná. Zákon zásadním způsobem změnil podmínky výkonu služby a stanovil nový způsob odměňování vojáků. Autoři novely poukazují kvůli některým nejasnostem na to, že případné spory by mohly skončit v budoucnu i u soudu. Předloha by měla posílit právní jistotu vojáků, dodali.

Vojákům se novelou přestanou krátit příplatky na bydlení v případech, že sdílejí ve větším počtu jeden byt. Krácení vedlo podle důvodové zprávy k tomu, že si začali hledat samostatné pronájmy. Jízdné mezi místem bydliště a místem služby bude armáda vyplácet jen pro cesty po Česku. Někteří vojáci uvádějí i zahraniční bydliště. Předloha dále například stanoví nároky vojáka, pokud by byl zajat v Česku. Nyní se zákon týká jen zajetí v zahraničí.

Změny v zákonu se týkají taky například způsobu započítávání služby konané nad základní týdenní dobu a podmínek nároků na volno za službu konanou ve zvláštních režimech.

Náčelníci Generálního štábu Armády ČR, Vojenské kanceláře prezidenta republiky a Vojenské policie, ředitel Vojenského zpravodajství a velitel Hradní stráže budou moci být v případě odvolání propuštěni ze služebního poměru, pokud pro ně nebude jiné vhodné služební místo.

Dolní komora při schvalování zákona podpořila i některé pozměňovací návrhy. Rozšířila výčet případů, v nichž voják neodpovídá za škodu, kterou způsobil při plnění úkolu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…