Zaorálek jednal v Tbilisi o přidružení Gruzie k Evropské unii

04.06.2014 19:05

O podpoře gruzínské územní celistvosti a o sbližování Gruzie s Evropou dnes v Tbilisi s místními politiky hovořil český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Šéf české diplomacie jednal s gruzínskými ministry a sešel se rovněž s premiérem Iraklim Garibašvilim a prezidentem Giorgim Margvelašvilim, oznámilo na svém webu české ministerstvo zahraničí.

Zaorálek jednal v Tbilisi o přidružení Gruzie k Evropské unii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Mezi hlavní témata jednání patřil chystaný podpis asociační smlouvy Gruzie s Evropskou unií, který by se měl uskutečnit během bruselského unijního summitu 26. a 27. června. Podepsána bude i dohoda o vytvoření zóny volného obchodu. "Podpis znamená pro Gruzii významný předěl. Začíná tím dlouhý a složitý reformní proces, se kterým chce Česká republika pomoci. Obě dohody budou základem pro další, ještě hlubší spolupráci,“ řekl Zaorálek.

Jednání s gruzínskou ministryní zahraničí Majou Pandžikidzeovou a dalšími členy tbiliské vlády se týkalo i hospodářské spolupráce, zejména kooperace ve sféře investic. Česko nabídlo spolupráci při rozvoji gruzínského exportu na vyspělé trhy za účasti českých firem, z nichž mnohé v Gruzii již působí jako investoři či klíčoví dodavatelé.

Zaorálek chce spolupráci v oblasti zdravotnictví i zemědělství

Česká republika se podle Zaorálka zaměří na spolupráci v oblasti zdravotnictví, rozvoje občanské společnosti, sociálního systému a služeb, energetických zdrojů, zemědělství a ochrany životního prostředí. Podle informace na webu ministerstva zahraničí se diskutovalo i o spolupráci Gruzie a NATO a komplikovaných vztazích Gruzie a Ruska. Ministr potvrdil, že Česká republika podporuje další přiblížení Gruzie k Severoatlantické alianci.

Zaorálek se svými gruzínskými partnery hovořil také o situaci v separatistických oblastech Jižní Osetie a Abcházie, jejichž jednostranně vyhlášenou samostatnost Moskva jako jeden z mála států světa uznala po rusko-gruzínské válce v roce 2008.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň ODS

12:54 „To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň ODS

Do kampaně před evropskými volbami se vložil už i prezident republiky Petr Pavel, jenž uvedl, že ant…