Zaorálkovu návštěvu Iráku doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření

27.11.2014 14:20

Především o pomoci, kterou Česká republika poskytuje Iráku v boji proti radikálům z hnutí Islámský stát, jednal dnes český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Bagdádu. Šéf diplomacie, o jehož návštěvě Černínský palác z bezpečnostních důvodů veřejnost předem neinformoval, dorazil do irácké metropole ráno. Z letiště zamířil do prezidentského paláce, kde ho očekával prezident Fuád Masúm; český ministr se sešel také s premiérem Hajdarem Abádím.

Zaorálkovu návštěvu Iráku doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Zaorálek společně s náměstkem ministra obrany Tomášem Kuchtou a podnikatelskou delegací stráví v Iráku necelých 24 hodin. V Bagdádu ho čeká kromě setkání s nejvyššími představiteli země i jednání a pracovní oběd s iráckým protějškem Ibráhímem Džaafarím. Poté se šéf české diplomacie přesune do Irbílu, správního střediska iráckého Kurdistánu, kde by se měl setkat s nejvyššími představiteli této oblasti.

V irácké metropoli dochází téměř každý den ke krvavým útokům s mnoha oběťmi a podle toho vypadají bezpečnostní opatření při Zaorálkově návštěvě. Po Bagdádu se ministerská kolona pohybovala v doprovodu několika vozidel, na kterých seděli vojáci se samopaly a kulomety. Podél silnice stály další obrněné vozy, tanky a zátarasy. Šéf české diplomacie cestoval v opancéřovaném voze a měl na sobě neprůstřelnou vestu.

Prezidentský palác se nachází asi 100 metrů od vjezdu do takzvané Zelené zóny, která je nejpřísněji střeženou částí Bagdádu a v níž se nachází většina sídel politiků a také americká ambasáda. Od paláce k úřadu premiéra, který je v Zelené zóně, musela kolona projet nejméně osmi bezpečnostními kontrolami: Jednotlivá auta kontrolovali vojáci, ale i speciálně vycvičení psi zjišťující přítomnost výbušnin.

Česká vláda schválila dodávky munice

Česká vláda na konci srpna schválila pro Kurdy dodávku deseti milionů kusů munice do útočných pušek Kalašnikov, osmi milionů nábojů do kulometů, 5000 nábojů do pancéřových pěstí a 5000 ručních granátů ze starších zásob, se kterými česká armáda už nepočítala. Osm milionů kulometných nábojů bylo do Iráku přepraveno na konci září; kdy bude dodána další munice, zatím není jasné. Kurdští bojovníci, takzvaní pešmergové, se spolu s iráckou armádou snaží zastavit ofenzivu islamistů, kteří obsadili rozsáhlá území v Iráku i v sousední Sýrii. Spojené státy a jejich spojenci jim v tom pomáhají cílenými leteckými údery na pozice radikálů.

Český prezident Miloš Zeman v nedávném rozhovoru s ČTK uvedl, že Praha by měla proti islamistům postupovat razantněji a poskytnout Kurdistánu na obranu proti radikálům vedle munice také zbraně. Dokázal by si rovněž představit i zapojení gripenů do boje proti Islámskému státu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…