Zeman není levicový prezident, píše Jiří Pehe

30.04.2015 17:56

Miloš Zeman není levicovým politikem, jak o sobě rád prohlašuje, ale spíše konzervativcem. A v některých otázkách zahraniční politiky je větším jestřábem než celá česká pravice. Tak vidí českého prezidenta politolog Jiří Pehe, který se tomuto tématu věnoval v komentáři, jenž vysílal Český rozhlas Plus.

Zeman není levicový prezident, píše Jiří Pehe
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

Pehe si všímá toho, že když radnice Prahy 2 před několika dny rozhodla, že lidé, kteří na prezidenta Miloše Zemana házeli během připomínky 25. výročí sametové revoluce vloni 17. listopadu vejce, se nedopustili přestupku, tak na to Zeman reagoval slovy, že Praha 2 je militantně pravicová. A že kdyby byl prezident pravicový, bude k tomu přistupovat jinak. Zeman také tvrdí, že důkazů o militantní pravicovosti Prahy 2 je víc. Před časem kupříkladu odmítla jmenovat čestným občanem Františka Kriegela, který v roce 1968 jako jediný člen československého vedení odmítl v Moskvě podepsat Moskevský protokol, který legitimizoval okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Je legitimní, že se Praze 2 nelíbí, že Kriegel byl dříve stalinista

Podle Peheho lze ale i toto rozhodnutí Prahy 2 vidět dvěma způsoby. „Je zcela legitimní, že se radnici Prahy 2 nelíbí, že Kriegel, ač byl v jistých obdobích svého života statečný člověk a tvář pražského jara, byl také stalinista, který se v únoru 1948 jako organizační tajemník pražské organizace KSČ a zástupce velitele Lidových milicí aktivně podílel na komunistickém převratu,“ píše Pehe.

Podle něj je zajímavé, jak Zeman i jeho podporovatelé v levé části politického spektra dokázali české veřejnosti i části médií vnutit obraz prezidenta coby levicového politika.

Podle něj se to daří i proto, že byl Zeman po určitý čas úspěšným předsedou sociální demokracie. „Ale podrobíme-li analýze jeho nejrůznější postoje a názory, je jeho levicovost spíše jen chimérou,“ myslí si Pehe.

Zeman nikdy neformuloval koherentní levicovou filozofii

Toto své tvrzení se snaží podpořit například tím, že Zeman nikdy neformuloval žádnou koherentní levicovou filozofii. „To, že agituje kupříkladu za majetková přiznání, je z hlediska levice pěkná věc, jenže zároveň agituje za zájmy českých velkopodnikatelů, jejichž firmy sídlí v daňových rájích a jejichž soukromými tryskáči se nechá dopravovat ze zahraničních cest,“ uvedl politolog.

Upozornil také na to, že prezidenta nikdo nikdy neslyšel mluvit o zásadních otázkách moderní levice, a to ani „v jeho rozvleklých rozhlasových a televizních rozjímáních“.

Celý text je ZDE

Pehe poukázal i na to, že když byl Zeman ještě politickým důchodcem na Vysočině, s ním spojení přeběhlíci pomohli pravici dát dohromady většinovou vládu.

Jeví se spíše jako konzervativec

Pehe se přesto pokusil ideové zakotvení současného českého prezidenta určit: „Když už bychom měli Zemana nějak ideově definovat, jeví se spíše jako konzervativec, který kupříkladu v hodnocení ruské skupiny Pussy Riot rozhodně nestojí na straně levicové obhajoby lidských práv i tolerance k sexuálním menšinám, což koneckonců ukázal už dříve, když zdůvodňoval, proč nechce jmenovat profesorem Martina Putnu,“ uvedl s tím, že Zeman je v zahraniční politice v některých otázkách často větším jestřábem než celá česká pravice. „I Řecko coby jakýsi prubířský kámen levicových a pravicových postojů v Evropě by nejraději rovnou vyloučil z eurozóny,“ upozorňuje Pehe.

Závěrem svého zamyšlení politolog píše,  že Zeman svým útokem na Prahu 2 politicky zabíjí dvě mouchy jednou ranou. „Na jedné straně vnucuje veřejnosti představu, že se ho momentálně nepopulární pravice snaží s pomocí svých posledních silných bašt coby levicového politika poškodit. Na straně druhé tím říká svým postkomunistickým příznivcům, kteří se rekrutují zejména z malých měst a obcí, že odmítnutí Prahy 2 potrestat házení vajec na jeho osobu je dalším komplotem pražské kavárny,“ míní Pehe s tím, že ve všech těchto rétorických cvičeních přitom nejde o ideje. „Politikou Zemana je téměř vždy jen sám Zeman,“ uzavírá Jiří Pehe.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…