Zrušíme vám dotace, pohrozil Trump univerzitě, kde jeho odpůrci málem podpálili školu. A akademici začali řádit ještě více

03.02.2017 13:39

V takřka válečnou zónu se změnila University of California ve městě Berkeley, kde měl vystoupit v rámci diskuzního bloku publicista a komentátor Milo Yiannopoulos. Stovky levicových studentů zapalovaly ohně a rozbíjely okna kampusu ve snaze vypudit publicistu z akademické půdy.

Zrušíme vám dotace, pohrozil Trump univerzitě, kde jeho odpůrci málem podpálili školu. A akademici začali řádit ještě více
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump

Yiannopoulos je známý svými politicky nekorektními výroky na adresu muslimů, islámu, feminismu či multikulturalismu. Z pohledu levicových studentů však je jeho největším proviněním fakt, že je redaktorem serveru Breitbart News. Ten založil před lety poradce prezidenta Donalda Trumpa a člen Národní bezpečnostní rady Spojených států Steve Bannon. Server je považován americkým mediálním mainstreamem za „nacionalistický“.

Redaktor Breitbart News Yiannopoulos musel nakonec opustit kampus za doprovodu policie poté, co rozzuření studenti začali rozbíjet okna a zakládat požáry uvnitř areálu kalifornské univerzity. Ačkoli by měla být univerzitní půda považována za prostor, kde se střetávají různé názory, se svobodou projevu se studenti očividně nezatěžovali. Byť právě americká i světová levice se na svobodu projevu často a ráda odvolává.

Na svém twitteru se k celé události vyjádřil i samotný prezident Trump a je téměř jisté, že nyní bude v Kalifornii, kde zvítězila v prezidentských volbách s obrovským náskokem Hillary Clintonová, ještě méně oblíbený. „Pokud University of California Berkeley není schopna zaručit svobodu projevu a dává prostor násilí na nevinných lidech, co kdyby napříště nedostala žádné dotace z federálních fondů?“ uvedl rozladěný prezident.

 

 

Trumpova výhrůžka nezůstala dlouho bez odezvy a agentura Reuters rozebírá, jestli by mohl prezident tímto způsobem univerzitu potrestat. Oslovení akademici a experti se však shodují v názoru, že něco takového bude možné jen velmi těžko. Univerzity totiž dostávají peníze ve formě výzkumných grantů a finanční pomoci studentům. Příjem těchto peněz přitom nemůže být zastaven kvůli nedodržování principu svobody projevu.

„V současné době neexistuje žádný zákon, který by umožnil Trumpovi univerzitě snížit či přímo zarazit státní dotace,“ cituje agentura Dona Hellera z univerzity v San Francisku s tím, že o část peněz by ale univerzita přece jenom přijít mohla. Muselo by se však prokázat, že podváděla s výzkumy či diskriminovala studenty na základě jejich pohlaví. To ovšem není tento případ. Univerzita se tedy pravděpodobně o 400 až 450 milionů dolarů na příští rok nemusí obávat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

12:34 „Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

Blyatmobile, želva nebo bitevní stodola, tak se nazývají po domácku upravené ruské tanky, které vedo…