Kalousek jako nástupce knížete, Havlův muž a přítel Ukrajiny: Pár postřehů o exministru financí

24.03.2014 4:44

POLITOLOGOVÉ První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se dostává do pozice, kdy se začíná řadit ke stoupencům Václava Havla stále častějším vytahováním lidsko-právní karty, a to za situace, kdy Karel Schwarzenberg dle některých pozorovatelů začíná pomalu ustupovat do pozadí. Podle odborníků však nebude Kalousek schopen svým nynějším vystupováním změnit svou negativní pověst a zastoupit Schwarzenberga.

Kalousek jako nástupce knížete, Havlův muž a přítel Ukrajiny: Pár postřehů o exministru financí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Anketa

Který český politik je nejšikovnější při vystupování v médiích?

46%
1%
1%
38%
5%
1%
hlasovalo: 10019 lidí

Asi nejmarkantnější posun Kalouskovy pozice byl patrný třeba v době, kdy šlo o kauzu jmenování Martina C. Putny profesorem, ve které se na rozdíl od tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) tvrdě opřel do prezidenta Miloše Zemana. V květnu pak nechal blokovat ruské letadlo cisternou, aby zastavil odlet podnikatele Alexeje Toburarova vydaného kvůli trestnímu stíhání do Ruska.

Kritika Zemana za slova o přehnaném důrazu na lidská práva

Na začátku března pak kritizoval Zemana za jeho slova o tom, že přehnaný důraz na politiku lidských práv ohrožuje české investice v zahraničí. „Země, která není velmoc, si může získat mezinárodní autoritu pouze tím, že se soustředí na jednu mezinárodně akceptovanou významnou hodnotu,“ řekl Kalousek s tím, že exprezident Václav Havel i Schwarzenberg podle něj prosadili mimořádnou mezinárodní autoritu Česka právě tím, že země byla lídrem v obhajobě lidských práv. „V okamžiku, kdy na tuto svou prioritu budeme rezignovat, nebudeme mít nic, nebudeme mít ani prestiž, ani proexportní aktivity, pouze servilitu pana prezidenta Zemana vůči diktátorům, které obdivuje. To není hodnota, kterou bychom mohli prodávat,“ řekl dále Kalousek.

Anketa

Myslíte si, že kvůli Putinovi vypukne válka?

7%
93%
hlasovalo: 23819 lidí

Začíná zastupovat Schwarzenberga

Posledním výrazným momentem bylo jeho vystoupení ve čtvrtečním vysílání pořadu České televize Máte slovo Michaely Jílkové, které se týkalo situace na Ukrajině. „Pokud skutečně přistoupíme na to, že na základě lokálního hlasování může být napadeno suverénní území, pak jsme v ohrožení,“ varoval s tím, že Česko má také své menšiny a zkušenosti s „agresorem z Východu“.

Právě Kalouskovo vystoupení v pořadu Máte slovo zaujalo politologa z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze Jana Kubáčka. „Z mezinárodně oceňovaného, jak rád říkal, ministra financí, z odborníka na světovou i tuzemskou ekonomiku a stabilitu koruny se přetavil v diplomata, odborníka na mezinárodní právo, na mezinárodní vztahy a v podstatě i ukrajinské reálie. Začíná tak zastupovat Karla Schwarzenberga, až to na mě začíná dělat dojem, že se už začíná pozvolna i před veřejností přepřahat ve vedení TOP 09,“ všiml si Kubáček, který očekával, že v rámci debaty Kalousek spíše pohovoří o dopadech na naši či světovou a evropskou ekonomiku a zaměstnanost.

Diplomat a pravdoláskař

„Překvapilo mě, jak naopak opravdu po celou dobu byl diplomatem s velkým D, stínovým šéfem Černínského paláce, v podstatě takovým Karlem Schwarzenbergem číslo dvě," doplnil politolog.

Kalousek se tak prý dostává do pozice, v níž bychom si ho v minulosti nedokázali vůbec představit. „Konkrétně té, že se začíná řadit ke stoupencům Václava Havla, lidskoprávního pohledu na svět a pravdoláskového vidění světa. V této pozici nikdy nebyl. Naopak v minulosti o sobě rád říkal, že je jestřáb. No a situace se proměňuje,“ řekl Jan Kubáček.

Jeho pověst nedovoluje žádné straně, aby úspěšně stanul v jejím čele

Kalouskovu proměnu pozoruje i publicista a mediální analytik Karel Hvížďala. Podle něj je příčinou změna jeho postavení v politické struktuře. „Už není ministrem financí, takže zaujímá stanoviska k širšímu spektru otázek,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Hvížďala.

Pro TOP 09 je podle Hvížďaly nepřijatelné, aby ve funkci předsedy strany někdejší ministr financí nahradil Karla Schwarzenberga. „Bylo by to smrtící, protože s jeho pověstí nemůže vést tuto stranu, a to podotýkám, že jeho pověst nemusí být zasloužená. On je jistě hysterický cholerik, ale na druhou stranu je velice vzdělaný, umí rychle reagovat. Pověst, kterou má, ale nedovoluje žádné politické straně, aby stanul úspěšně v jejím čele,“ konstatuje Hvížďala.

Digitální demence

Žijeme totiž v digitálním světě, který má dvě stránky. „Umí mobilizovat, ale zároveň vyrábí to, čemu se odborně říká digitální demence, která je způsobena změnami mozku díky působení velkého množství digitálních nástrojů současně,“ tvrdí mediální analytik. „Výsledkem je, že se všechno rychle šíří, ale nic se neanalyzuje. Je neustálé TEĎ. Tím pádem se ta možnost proměny Kalouskova obrazu po jeho dvacetiletém negativním budování obrazu prakticky už nedá změnit, pouze mírně korigovat,“ dodal Hvížďala.

Musel by se stát prezidentem

Velmi podobně to vidí politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín. „Myslím si, že proměna u Miroslava Kalouska je dána spíše momentálními událostmi, které se týkají České republiky, nebo šířeji Evropské unie. Na tyto události reaguje. Kdybychom si našli citovanost článků a vyjádření Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska, tak zjistíme, že u Miroslava Kalouska jich asi najdeme více. Nepochybně hraje roli i to, že je nyní v opozici a byl dříve zvyklý z pozice ministra každý den promlouvat do médií. Tuto tradici si chce zřejmě udržet i dále, a proto se vyjadřuje i k dalším věcem,“ řekl ParlamentnímListům.cz Šaradín.

Podle něj Kalousek nemá šanci smazat negativní pohled veřejnosti. „To by se musel stát někým, kdo je nad politikou, musel by například být prezidentem. Ale z pozice člověka, který je ve vysoké politice dvě desítky let a který si s sebou nese, ať už právem nebo neprávem, negativní nálepku, tak je to velmi obtížné. Skoro bych si ani nevzpomněl na nějaký příklad, komu se to podařilo,“ uzavřel docent z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

12:08 Soupis branců. Zbořil k tomu, co prošlo bez pozornosti

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „V této souvislosti mne ale také zaujalo nadšení mladých lidí v některých evr…