„Sobotka byl asi hodně unavený, když to říkal.“ Tvrdé vystoupení proti premiérovi z řad elity ČSSD

16.11.2017 13:17

ROZHOVOR Spolčení stran ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN označuje nově zvolený poslanec ČSSD Roman Onderka nikoli za demokratický, ale pravicový blok, jemuž jde jen o posílení vlivu. Zároveň upozorňuje, že v Poslanecké sněmovně jsou všechny politické subjekty demokratické, jinak by se nemohly podílet na zákonodárném procesu. K vyjádření Bohuslava Sobotky, že se sociální demokracie může stát nevolitelnou sektou, pokud v ní zvítězí bolševická netolerance, podotýká, že končící premiér musel být hodně unavený, když ho zveřejňoval, nebo si ani moc neuvědomoval, co píše.

„Sobotka byl asi hodně unavený, když to říkal.“ Tvrdé vystoupení proti premiérovi z řad elity ČSSD
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka na sjezdu OS KOVO

Na společném postupu při formování Poslanecké sněmovny se domluvily ODS, KDU-ČSL TOP 09 a STAN, přičemž upozornily, že dohromady zastupují 27 procent voličů. Jejich „Demokratický blok“ měl být otevřený i pro sociální demokraty a Piráty, ale ti už to odmítli. Měla by ČSSD takovou výzvu vyslyšet?

Poslanecký klub sociální demokracie se sejde v pondělí a na něm určitě padne oficiální stanovisko. Můj názor je, že by sociální demokracie neměla vstupovat do tohoto pravicového bloku. Navíc jsem přesvědčen o tom, že všechny politické subjekty v Poslanecké sněmovně musí být demokratické, protože v případě, že by nebyly, tak by se nemohly účastnit na zákonodárném procesu.

V každém případě se sestava Kalousek a spol. zformovala pod značkou Demokratický blok. Co od něj lze očekávat?

Hlavně je třeba si uvědomit, že v Poslanecké sněmovně je dnes jedna dominantní strana, tedy hnutí ANO, které má velký náskok před ostatními politickými subjekty, i když má velice malý koaliční potenciál. A pak je tam mnoho malých stran v tom smyslu, kolik mají poslanců. Snaha o utvoření tohoto bloku – já mu ani neříkám demokratický, ale pravicový blok – směřuje k posílení vlivu, ať už mediálního, nebo v Poslanecké sněmovně. Tímto spojením sledují pravicové strany nebo strany, které mají k pravici blízko, to, aby byly následně silnější při různých možných vyjednáváních nebo také v médiích.

Když se ale i TOP 09 či STAN se sedmi a šesti poslanci, které nemají dohromady ani tolik poslanců jako výrazně oslabená ČSSD, hlásí o slovo a o vliv, neměla by o sobě víc dávat vědět i sociální demokracie?

Přiznávám, že mě to mrzí. Ale doufám, že se to velice rychle změní, a to hned v pondělí po prvním zasedání Poslanecké sněmovny. Věřím tomu, že poslanecký klub sociální demokracie bude aktivnější, než momentálně ČSSD je.

Jak hodnotíte to už více než třítýdenní povolební vyjednávání? Považujete ho za nestandardní, netransparentní či záměrně matoucí, jak o něm mluví především ODS ústy svého předsedy Petra Fialy?

Ta doba od voleb není zatím nějak závratně dlouhá. Ale mě mrzí, že hnutí ANO a pan Babiš do toho nešli tou cestou, jak jsme v České republice zvyklí, a to znamená, že nehledají koaliční partnery. Je evidentní, že si je pan Babiš velice dobře vědom, že jeho koaliční potenciál je velice malý. Standardní by bylo, kdyby první pověření pana Babiše bylo o tom, že bude hledat koaliční souznění s jinými politickými subjekty a bude se pokoušet ustavit koaliční vládu. Následně až potom by měla být na řadě možnost menšinové vlády a v neposlední řadě možná i úřednické. Ale pan Babiš z tohoto pohledu jako by přeskočil ten první krok a vůbec se nepokouší ani oslovit některé z politických subjektů, aby s ním šly do koaliční vlády, což je opravdu nestandardní.

Jedním z výstupů povolebního vyjednávání je to, že hnutí SPD Tomia Okamury, jehož většina poslanců má pozitivní vztah k Rusku, nejspíše obsadí funkci šéfa bezpečnostního výboru Sněmovny. Jsou proto namístě obavy, jak v souvislosti s touto možností z více stran zaznívá?

Přiznám se, že v předsedech jednotlivých výborů nevidím nějakou extra hrozbu pro fungování v rámci Poslanecké sněmovny. Mě by spíše zarazilo, kdyby nebyly jednotlivé výbory složeny podle toho, jak voliči rozhodli. To znamená podle toho, kolik mandátů jednotlivé politické subjekty v Poslanecké sněmovně mají. Určitě by mě znepokojilo víc, kdyby například komise kontrolující činnost NKÚ, BIS a podobně byly v rukou toho, kdo bude mít premiéra nebo povede Ministerstvo vnitra. To by zavánělo tím, že by opozice měla velice omezenou možnost kontroly v rámci Poslanecké sněmovny. Ale doufám, že k něčemu takovému nedojde.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Blíží se přímá prezidentská volba. KDU-ČSL podpořila Jiřího Drahoše, ODS a TOP 09 se sympatiemi hledí na kandidaturu Mirka Topolánka. Neměla by se k nějakému kandidátovi přihlásit i ČSSD?

Určitě ne. Nezaznamenal jsem totiž, že by někdo z kandidátů na post prezidenta České republiky oslovil sociální demokracii a požádal o její podporu. Navíc sociální demokracie v rámci svých členů a příznivců může být klidná v tom smyslu, že tito lidé budou určitě volit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a ve prospěch České republiky. Zastávám tak názor, že by sociální demokracie neměla dávat žádné doporučení.

Jaký by měl být postoj sociální demokracie k prezidentu Miloši Zemanovi, s nímž měl končící premiér Bohuslav Sobotka kulantně řečeno velice napjaté vztahy?

Osobní animozity by měly jít stranou, ať už v rámci fungování sociální demokracie, Poslanecké sněmovny, či funkce prezidenta. Vždy je nutné respektovat danou funkci, a to bez ohledu na to, kdo ji zrovna zastává.

Jaká může být budoucnost ČSSD? Nestane se nevolitelnou sektou, pokud v ní zvítězí bolševická netolerance, jak se vyjádřil Bohuslav Sobotka v reakci na vyloučení Jakuba Patočky z ČSSD?

K tomu vyloučení jen tolik. Zhruba poslední tři roky jsem řadovým členem sociální demokracie v organizaci Brno-město. Na její konferenci byl pan Patočka vyloučen ze strany, bylo mu zrušeno členství, a to počtem hlasů 111 ku 13. Ten dotaz by měl proto spíš směřovat na vedení sociální demokracie v Brně nebo na samotné delegáty.

Co se týče nevolitelnosti sociální demokracie ve smyslu, že by se z ní mohla stát sekta, tak tomu nevěřím. Považuji tento výrok Bohuslava Sobotky za unáhlený. Buď byl ve večerních hodinách, kdy ho psal, velice unavený, nebo si ani moc neuvědomoval, co píše, protože srovnávat jakékoli dění v sociální demokracii s bolševiky je za čárou. To se stačí historicky podívat na období po roce 1917 v Rusku nebo v padesátých letech v bývalém Československu. Bolševici řešili své názorové odpůrce způsobem, z něhož nám hrůzou vstávají vlasy na hlavě. Když si vzpomeneme na období gulagů a dalších věcí, tak to je opravdu něco hrozného. K něčemu takovému v České republice, a už vůbec ne v sociální demokracii, nedochází.

Co se týče nevolitelnosti, tak, bohužel, právě Bohuslav Sobotka velkou měrou přispěl k tomu, že má dnes sociální demokracie sedm procent a že parlamentní volby dopadly debaklem. To může zdůvodňovat, jak chce, ale tak tomu opravdu je. Sociální demokracie musí nastavit novou vizi, zvolit novou cestu a řešit situaci tak, jak ji v historii řešila. V prvé řadě se poučit a ve druhé zatnout zuby, jít dál a začít být stranou srozumitelnou a věrohodnou.

Neměl by se v rámci ČSSD najít někdo odvážný, kdo by Bohuslavu Sobotkovi po jeho slovech o netoleranci veřejně připomněl to, jak on netolerantně likvidoval ve straně každého, kdo se ozval byť jen s náznakem kritiky nebo s jiným názorem, než měl vždy uhlazený předseda?

Bohužel, to tak bylo. Doufám, že se sociální demokracie do budoucna právě z těchto věcí poučí a bude jinou sociální demokracií. Tou, která bude vždy na straně těch, kteří ji potřebují, tedy na straně většiny občanů České republiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Žvástů jsem slyšel dost.“ Ivan David skoncoval s von der Leyenovou. Zle

20:20 „Žvástů jsem slyšel dost.“ Ivan David skoncoval s von der Leyenovou. Zle

Blží se dvacáté výročí vstupu ČR a dalších zemí do EU. V europarlamentu už se konalo slavnostní zase…