Smrt. Šlachta může disponovat kompro materiálem na ČSSD. To naznačil člen bezpečnostního výboru

23.06.2016 11:31

ROZHOVOR Martin Lank (Úsvit – Národní Koalice), člen výboru pro bezpečnost, odkryl skutečnosti, o kterých se v kuloárech jen spekuluje. ParlamentnímListům.cz v podstatě řekl, že ÚOOZ může disponovat materiálem, jenž dokáže způsobit politickou smrt. Neboli: ANO je pro, ČSSD se bojí.

Smrt. Šlachta může disponovat kompro materiálem na ČSSD. To naznačil člen bezpečnostního výboru
Foto: Archiv ML
Popisek: Martin Lank

Anketa

Bez ohledu na to, co si vy osobně přejete: Vystoupí dnes Britové z EU?

65%
hlasovalo: 6333 lidí

Česko bylo vyhlášeno jako šestá nejbezpečnější země na světě, co tomu říkáte? Jaký na tom má podle vás podíl naše policie?

Jak jsem zjišťoval, tak analytici při sestavování žebříčku zkoumají faktory, jako je například úroveň násilí a kriminality v zemi, teroristická aktivita, pravděpodobnost násilných demonstrací, politická stabilita, počet policistů, velikost armády, armádní výdaje, mezinárodní i vnitrostátní konflikty a podobně. Takže policie na tom jistě svoji zásluhu má. Na druhou stranu – výrazný vliv bude mít i to, že je Česká republika poměrně etnicky homogenní – tedy, že je zde minimum imigrantů. A než mě někdo označí za xenofoba – to je názor předního světového odborníka na bezpečnost, doktora Mahavedana. Což je rodilý Ind, který momentálně působí na Univerzitě v Curychu – takže, jak s úsměvem dodává, je sám v podstatě exotický imigrant, proto si to může dovolit říct. 
  
Vy osobně máte důvěru v českou policii? A jak na vás působí práce Šlachtova útvaru? 

Anketa

Na čí stranu se přikláníte v současném policejním sporu?

hlasovalo: 12710 lidí
Česká policie není jen plukovník Šlachta, případně policejní prezident Tuhý. To je cca 40 tisíc lidí; a já jsem přesvědčený, že naprostá většina z nich si moji důvěru zaslouží. Je škoda, že aktuální spory vrhají špatné světlo na policii jako celek. Co se ÚOOZ týče, podle mě odváděl převážně  dobrou práci – otázkou ovšem zůstává, jestli ji odváděl všude, kde bylo třeba. Tedy jestli nebyl natolik zásobován kvalitními tipy od svých „informátorů“, že už mu nezbýval čas a prostředky na to, aby si posvítil i na ony informátory. To jsou ale jen spekulace, nemám dostatek relevantních informací, abych mohl práci útvaru skutečně férově hodnotit. 
  
Robert Šlachta rezignoval na svůj post ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, a to kvůli nesouhlasu se sloučením tohoto útvaru s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality. Jaký je na to váš názor? 

Já to vnímám stále stejně – a to tak, že za vším minimálně na začátku nebylo nic jiného, než boj dvou koaličních stran o vliv na policii. Nebo spíše snaha o to, aby ten vliv nezískal ten druhý. Pravděpodobně si sami moc dobře uvědomují, že by na ně bylo co vytáhnout, a to se jim před volbami nehodí. Na druhou stranu je fakt, že oba zmíněné útvary si v poslední době občas „lezly do zelí“ a objevovaly se nepříliš standardní postupy. Pokud by měly „společnou střechu“ nejspíš by se to nestávalo. Jeden zastřešující národní kriminální úřad není v zahraničí nic neobvyklého. 


  
Myslíte si, že reorganizace měla mimo jiné za cíl i Šlachtovo odstranění? 
  
Jsem už ve vrcholové politice asi příliš dlouho na to, abych to s čistým svědomím zcela vyloučil. Nepochybuji o tom, že ÚOOZ může disponovat velice třaskavými materiály, které by mohly pro některé lidi znamenat politickou smrt. A dovedu si představit, že zatímco jeden tam z tohoto důvodu Šlachtu potřebuje, tak druhý ho ze stejného důvodu nechce. Na druhou stranu, nemám pro takové tvrzení žádný důkaz. 

Původní reorganizace měla začít platit již od začátku července, kvůli neshodám se přesunula na začátek srpna, je reálné, aby bylo datum dodrženo? 
  
Těžko soudit. Za současné situace, která se neustále mění a graduje, to podle mě s jistotou nemůže říct nikdo. 

„Situace je nesmírně vážná, mrzí mě, do jakých eskalací musela dostoupit. Plnou odpovědnost za to nesou policejní prezident a ministr vnitra, kteří to celé spustili tou podezřelou reorganizací,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Je opravdu vina jenom na nich? 
  
Podle mě úplně stejný díl viny nese i „parta“ kolem vicepremiéra Babiše včetně ministra Pelikána. I oni mají, za vydatné podpory státních zástupců a různých neziskových organizací, lví podíl na tom, že z debaty, která měla být čistě odborná, se stala věc ryze politická. 

Ministr vnitra Milan Chovanec prohlásil, že ANO změny v politice zbytečně politizuje. „Daleko lépe by bylo, kdyby opadly emoce a policejní prezident si s nejvyšším státním zástupcem našel smírné řešení, aby se reorganizace nedotkla živých kauz,“ dodal ministr vnitra. Souhlasíte s ním? 
  
S tím bych souhlasil. Je fakt, že komunikaci kolem reformy Ministerstvo vnitra i vedení policie výrazně zanedbalo – a termín realizace je až podezřele šibeniční. Ale, jak říkám už dlouho, tuto debatu je třeba vrátit do odborné roviny... a klidně, ať si k reorganizaci řeknou svoje i státní zástupci. Ale na odpovídající platformě, ne otevřenými dopisy a vzkazy posílanými přes média. Až téměř hysterická prohlášení neziskových organizací, politiků a vyhrožování rezignacemi pak v této věci nemají co dělat 

Situací ohledně reformy se bude ve čtvrtek zabývat bezpečnostní výbor Sněmovny i s účastí odcházejícího šéfa Roberta Šlachty. Dá se předpovídat, jak tato schůze skončí? ? 
  
To je odvislé od celé řady faktorů. Jestli vůbec bude schválený program, jestli budou pozvaní aktéři zbaveni mlčenlivosti, jestli bude zasedání veřejně přístupné, nebo uzavřené, a hlavně – jaké informace tam zazní. Já budu určitě prosazovat, abychom si vyslechli i druhou stranu – a to dříve, než budeme dělat jakékoli závěry. Každopádně bych si troufl odhadnout, že se k této věci výbor zítra nesejde naposledy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

20 let v EU. Jenže ta se zvrhla. Reformovat? Nejde

18:00 20 let v EU. Jenže ta se zvrhla. Reformovat? Nejde

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ – U data 1. května bude v kalendáři díky nynějším zákonodárcům nově uve…