Dolejš (ČSSD): Petr Nečas se chová podezřele a paralyzuje parlamentní kontrolu

30.05.2012 7:31

Stanovisko poslance a předsedy Stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti BIS Richarda Dolejše k reakci premiéra na otázky v „kauze Janoušek“.

Dolejš (ČSSD): Petr Nečas se chová podezřele a paralyzuje parlamentní kontrolu
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath a Richard Dolejš

Vzhledem ke skutečnosti, že se předseda vlády ČR Petr Nečas i přes vyžádání komise nezůčastnil dne 24. 4. 2012 jejího jednání ve věci „kauzy Janoušek“, rozhodl jsem se mu bezprostředně po tomto jednání zaslat pět písemných otázek v předmětné záležitosti (otázky přikládám).  Odpovědi na tyto otázky považuji za klíčové a v případě přítomnosti premiéra na schůzi komise bych je položil přímo na místě, což mi bylo vzhledem k jeho neúčasti znemožněno. Proto jsem je obratem zaslal písemně.

Reakci předsedy vlády ČR Petra Nečase na zmíněné otázky jsem obdržel 21.5. 2012 (dopis přiložen) a po jejím prostudování musím konstatovat, že premiér na mé otázky neodpověděl a zároveň odmítl jednat o možnosti odtajnění dokumentů souvisejících s touto kauzou. To považuji za skandální projev arogance této vládní garnitury. Jeho postup a právní výklad považuji za nepřijatelný. Předseda vlády evidentně pohrdá a paralyzuje parlamentní kontrolu BIS a proto v tuto chvíli konzultuji s právníky další postup.

Stále jsem přesvědčen, že  v zájmu demokracie a právního státu je co nejrychlejší a nejobjektivnější prošetření „kauzy Janoušek“ a role BIS v celém případu. Bohužel realita se ubírá opačným směrem.

I přesto, že mediálně „kauzu Janoušek“ převrstvily jiné aféry,  považuji současný stav stále za vážný a odmítám tendence tuto záležitost zamést pod koberec. „Kauza Janoušek“ vypovídá o destrukci veřejného sektoru, kdy o zásadních ekonomických, správních a personálních záležitostech stoprocentně nerozhodují  kompetentní činitelé, ale převážně lobbistické, podnikatelské nebo mafiánské struktury skupiny. Nejedná se pouze o privatizaci veřejné správy v Praze, ale mimo jiné i o vliv těchto skupin např. na procesy v rámci VZP a dalších státních institucí.  

Reakce premiéra Nečase, který strká hlavu do písku, je podezřelá a směřuje k zametení této věci pod koberec. S tím se nehodlám smířit. Z jeho postoje vyplývá, že zřejmě nemá čisté svědomí a na nejožehavější otázku, týkající se možného napojení některých členů vlády nebo jeho nejbližších spolupracovníků z Úřadu vlády ČR na pražské loobistické skupiny,  evidentně nechce odpovědět. Čeho se premiér Nečas bojí?

K objasnění „kauzy Janoušek“ vidím vzhledem nedostatku kontrolních mechanismů vůči tajným zpravodajským službám pouze jednu cestu. Je třeba vyvinout veřejný tlak a odtajnit  případné svazky a dokumenty vedené BIS ve věci aktivit pražských lobbyistických skupin a pana Janouška. Případně odtajnit pouze zprávy podávané BIS příslušným adresátům, tedy premiérovi, ministrům a dalším.   

Proč je odtajnění třeba? Někdo díky úniku informací disponuje odposlechy a zveřejnil je. Mohl však zveřejnit pouze část z nich. Na základě toho došlo k diskreditaci poslance Béma a bývalého policejního ředitele Husáka. Ti však nemuseli být cílovými osobami.

Ten, kdo vlastní odposlechy poslance Béma a lobbisty Janouška však může  disponovat dalšími, aktuálními, dosud nezveřejněnými odposlechy a dokumenty kompromitujícími další vysoce postavené veřejné činitele, kteří mohli být v kontaktu s panem Janouškem a jeho skupinou. Může se jednat i o osoby z nejvyšších pater politiky, justice a státních úřadů. Tento okruh osob  může být nyní pod tlakem a může se stát předmětem vydírání. To je velké bezpečnostní riziko pro náš stát  a pro demokracii v naší zemi.

Není totiž vyloučeno, že možné svazky vedené BIS na tento okruh osob nejsou uzavřené a jsou stále živé i z hlediska zpravodajské činnosti BIS. Proto v souvislosti s možným únikem informací z BIS do ABL mohlo dojít i k úniku aktuálních dat, což by mohlo zasáhnout i současnou vládní politickou garnituru. A v tom je „zakopaný pes“. Stálá komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti BIS  dosud k údajnému úniku informací neobdržela závěr z vyšetřování Inspekce BIS a ani závěr z vnitřního šetření BIS. To je jistě zarážející.

Z tohoto důvodu budu i nadále trvat na prošetření této kauzy a zároveň budu i nadále požadovat po předsedovi vlády, aby odpověděl na mé otázky. Závěrem chci zdůraznit, že informace, které jsem doposud od zpravodajské služby z titulu předsedy komise obdržel jsou v režimu důvěrné a proto je nemohu poskytnout, protože bych se mohl vystavit případnému trestnímu stíhání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): Snaze občanů o vlastní bydlení by stát neměl házet klacky pod nohy

18:05 Munzar (ODS): Snaze občanů o vlastní bydlení by stát neměl házet klacky pod nohy

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k významu vlastního bydlení jako zajištění nezávislos…