Nečas na rozdíl od Johna krotí své ego, hájí svého předsedu ODS

25.01.2011 18:44

ParlamentníListy.cz položily dotaz politikům ODS, zda se jim nezdá, že premiér a předseda strany Petr Nečas příliš neustupuje koaličním partnerům a nestrhává tak ODS do defenzivy, která se může projevit i poklesem preferencí, a zda by neměl být Nečas jako lídr razantnější.

Nečas na rozdíl od Johna krotí své ego, hájí svého předsedu ODS

Například v případě odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů a jmenování Petra Lessyho dával nejprve Petr Nečas silná prohlášení, že je proti změně na tomto postu, a posléze ustoupil Věcem veřejným a Radek John si nakonec prosadil svou.

Petr Nečas dále s vyjádřením ke kauze ABL čekal tři dny, než Vítu Bártovi vzkázal, že po něm žádá omluvu. Bárta totiž na podzim premiéra ubezpečil, že agentura ABL nemá se špiclováním politiků ODS nic společného. Celé prohlášení Petra Nečase.

SLEDUJEME kauzu ABL
Nečas chce omluvu od Bárty. Jeho čestné slovo prý neplatí
Senátorský klub ODS: Bárta dosud nic nevysvětlil. Veřejnost čeká

Související:
Příště bez tahanic, šéfa policie jmenuje Hrad. Odpůrce? Radek John
Sledujeme téma Policejní prezident

Razantní má být při obhajobě reforem

Předáci ODS však, aspoň navenek a oficiálně, stojí za svým předsedou a poukazují na to, že je nutné udržet koalici kvůli provedení reforem. „Premiér je zodpovědný za činnost vlády a provedení reforem. Jeho kroky vedoucí k uklidnění situace v koalici považuji za správné a odpodstatněné. Petr Nečas má mou plnou podporu," odpověděl ParlamentnímListům.cz předseda poslaneckého klubu Petr Tluchoř.

Nečase hájí i šéf senátorského klubu strany Richard Svoboda, který však doufá, že bude Nečas razantní při jednání o vládních reformách. „Očekávám razantní a nekompromisní postoj premiéra ve věci reforem. To rozhodne o úspěšnosti vlády a premiéra. Nikoli marginální koaliční strkanice a mediální bubliny," míní senátor.

Podobně odpovídá i místopředseda europarlamentní frakce Evropských konzervativců a reformistů Jan Zahradil, který říká, že má Nečas jeho podporu. „Obsazení funkce policejního prezidenta není tak brizantní téma, aby se kvůli tomu lámala koalice," míní europoslanec. Poslanec Pavel Bém míní, že koaliční vládnutí je vždy uměním možného. 

Povznesení nad vlastní ego

„To je nesmysl. Vůbec to takhle nevidím, je to pseudoproblém. Petr Nečas ho zprovodil ze světa a nyní se může soustředit na potřebné reformy, které jsou důvodem naší přítomnosti v této vládě," říká pro ParlamentníListy.cz ministr obrany a místopředseda strany Alexandr Vondra.

Europoslanec a člen výkonné rady Ivo Strejček, který je Nečasovi blízký, nepovažuje Nečasovy kroky za výraz jeho měkosti. „Jsem rád, že se nenechal vtáhnout do vleklé zákopové války o policejního prezidenta. Reformy, především důchodová reformy, jsou jiné váhové kategorie. Měli bychom se soustředit na boj o parametry reforem, to bude důležité, ne se zbytečně vyčerpávat podružnějšími věcmi," řekl ParlamentnímListům.cz Strejček.

„Jsem rád, že se premiér dokáže povznést nad vlastní ego v zájmu země, která nutně potřebuje spolupracující koalici schopnou provést nutné reformy. To můžeme vidět jako sílu, nikoli jako slabost," chválí svého premiéra ministra zemědělství Ivan Fuksa.

Véčka by měla dodržovat koaliční dohodu

Poslankyně Jana Černochová zdůraznila, že chyba není na straně Nečase. „Věci veřejné si musí uvědomit, že koaliční smlouva není cárem papíru, ale dokumentem, který zavazuje všechny koaliční strany plnit to, pod co se podepsaly. A to bez okopávání kotníků a sdělování zásadních věcí prostřednictvím médií. Kompromis je v politice nezbytný a Petr Nečas prostě dokáže na rozdíl od Radka Johna potlačit své ego a být státotvorný," řekla redakci poslankyně.

Podle senátora Tomáše Jirsy je politika uměním kompromisu a premiér musí umět občas „připažit". „Nemyslím si, že propad preferencí může Nečas. Spíše kauza Drobil, mediální spekulace okolo Ivana Langera, kampaň doktorů a podobně, což jsou ale stejně věci, za které si ODS nějak může. Pro Nečase a ODS je důležité přijmout reformy, a ne sledovat preference," míní senátor.

"Petr Nečas má takové koaliční partnery, jaké má. Vzhledem k tomu, že vláda pod jeho vedením stále je stále schopna fungovat v souladu s programomým prohlášením jako jasné a jednoznačně proreformní těleso a volební preference obou zbývajích partnerů se propadají, vzhledem k chování jejich lídrů daleko dramatičtěji, bych rozhodně počínání premiéra Petra Nečase rozhodně nehodnotil nijak negativně a nerozumím tomu, proč se mi svou kapciózní otázkou pokoušíte takové honocení podsunout," reagoval poslanec Aleš Rádl. 

Policie potřebuje šéfa

Europoslankyně Andrea Češková si příliš netroufá hodnotit premiérovy kroky. Myslí si, že ale že ODS dlouhodobě škodí spíše vnitřní spory přenášené ven a řešené prostřednictvím médií. Její kolega z europarlamentu Edvard Kožušník též Nečase neviní a oceňuje, že Nečas jezdí pro regionech a vysvětluje občanům reformní kroky a koaliční vztahy.

Podle senátora Luďka Sefziga je moudřejší někdy ustoupit, což se ukazuje v případě policejního prezidenta. Premiér to podle něho neměl jednoduché, neboť není dlouhodobě únosné, aby ČR neměla policejního prezidenta. „Já s ním souhlasím i s jeho komentářem. Ministr John jde za svou představou a svojí procedurou, tak musí převzít i zodpovědnost za tuto proceduru a potažmo tím i za osobu. Nekompromisnější postoje jsou akcentovány u meritorních rozhodnutí," míní Sefzig.

Poslanec Walter Bartoš v premiérově počínání problém nevidí. Protože nese odpovědnost za vládu, tak musí občas ustoupit. Důležité podle něho je, aby vláda prosadila reformy, jinak by podle něho neměla smysl.

  • Šťastný: Šéfa policie by měl jmenovat prezident. Klaus souhlasí
  • Nečas ustoupil: Lessyho nepodpoří, proti ale nebude. John ho již jmenoval
  • Nečas si chce ještě promluvit s Lessym. Má na to právo, zní z ODS
  • Nový policejní prezident: Nástupcem Martinů bude Petr Lessy
  • Sobotka: Naši lidé vybírat "kočkopsa" nebudou
  •  Kalousek to řekl: ODS by se neměla plést do výběru šéfa policie
  • Nechceme dělat při výběru policejního prezidenta kašpárky, tvrdí ČSSD
  • Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: Lukáš Petřík

    Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

    znásilnění

    Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

    16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

    Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…