Kauza Diag: Tendenční článek. Dokument jsme nezfalšovali, tvrdí právník

05.08.2011 11:47

O pěkný rozruch kolem kauzy Diag Human se postaral deník Právo. Napsal, že Diag Human tvrdí, že Česká republika zfalšovala jeden z dokumentů, který leží ve spise u rakouského soudu. Konkrétně jde o pověření, kdo mohl Česko v tomto majetkově právním sporu zastupovat a to kvůli odvolání proti rozhodčímu nálezu. Článek je ale natolik útočný proti státu a navíc i nesrozumitelný, že k němu ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví řekl nejprve jenom: „Článek je matoucí. Vypadá to na záměrnou mýlku.“

Kauza Diag: Tendenční článek. Dokument jsme nezfalšovali, tvrdí právník

Firma Diag Human, která už v 16 let trvajícím sporu požaduje po Česku mnohamiliardové odškodnění za zmaření obchodů s krevní plazmou, obvinila nyní český stát, že manipuluje s některými klíčovými dokumenty. A to jen několik týdnů poté, co naopak Česko zveřejnilo, že Diag do Rakouska předložil zřejmě falešný dokument potvrzující, že spor je pravomocný. Měl jej podepsat v roce 2008 arbitr Květoslav Růžička a ministerstvo zdravotnictví kolem toho nyní chystá žalobu.

Více:

A teď je na světě jakási protihra firmy Diag Human: Česko totiž mělo do spisu k vídeňskému soudu, který rozhoduje momentálně nikoliv o pokračování arbitráže jako takové, ale o možné exekuci na majetek Česka, předložit údajně antidatovaný a navíc i falešný dokument o odvolání proti rozhodčímu nálezu, který byl v kauze vydán.

"Tento dokument jsme až dosud neznali. Nabízí se otázka, zda nejde o antedatovanou listinu, protože její originál se nedá nalézt," řekl údajně právník firmy Diag Human Eugen Salpius.

Podle zjištění Práva narážel na pověření bývalého náměstka generálního ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Petra Posledního zastupováním tohoto úřadu, respektive státu, před soudy a rozhodčími orgány.

Sledujeme kauzu Diag Human

Jde asi o záměr "rozkouskovat" spor

Záměr, nebo skutečně má díky údajným listinám druhá strana v ruce něco, čímž se v exekučním řízení v Rakousku prolomí ledy? Podle ministerstva zdravotnictví nikoliv.

„Já v tom vidím rétoriku rozkouskovat ten spor a možná i vyvíjet nějaký mediální tlak na ten rakouský soud," řekl k tomu ParlamentnímListům.cz ředitel právního oddělení ministerstva zdravotnictví David Kotris. To, co nyní tvrdí druhá strana, tedy Diag Human, potažmo rakouský advokát, mu přijde absurdní.

„Právo má vždy nějaký neznámý zdroj, ale je z toho patrné, že za tím stojí Diag Human. To, co nyní jejich rakouský právník Eugen Salpius tvrdí, tak v tom spise nic takového ještě nedávno nebylo. Náš rakouský advokát by nám co nejdřív měl dát informaci o tom, co v tom spise vlastně je a co tak pan Salpius českému státu vůbec vytýká," řekl dále Kotris.

Není jasné, v čem má antedace spočívat

„Evidentně oni naráží na to, že to odvolání bylo podáno čtyřikrát, přičemž třikrát tam byl podpis generálního ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslava Vaňka, druhý podpis patřil tehdejšímu ministrovi a jednou tam je podpis bývalého náměstka Posledního, kterého pan generální pověřil. A oni  - jestli to chápu dobře - napadají to samotné pověření, že může Petr Poslední jednat v té věci," vysvětlil dále Kotris.

Podivil se i nad tím, že zástupci Diagu hovoří o nějakém antidatování.  „Přiznám se, že nevím, v čem ta antedace má spočívat. Protože pana Posledního pověřili v roce 2006 a já si pamatuji, že v tom roce 2008, kdy jsme spis dávali dohromady, tak takhle ty bylo již připraveno ÚZSVM, takže o nějaké antedataci nemůže být ani řeč. To je nesmysl," vysvětlil dále právník.

Je přesvědčen o otm, že jde o nějakou podivnou mediální hru. "Už jenom ta představa, že by úřad nebo ministerstvo cokoliv antedatovalo, nebo falšovalo, navíc v tomhle sporu, tak je úplně absurdní. Trošku mne přišlo, že to je nějaká taktika prodloužit ten spor v Rakousku," dodal Kotris.

O tom samém je přesvědčen i někdejší tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, který se o kauzu dlouhodobě zajímá. „Je to řinčení zbraněmi a chtějí zpochybnit nějaký dokument jen proto, aby mohli prodloužit soudní jednání o exekuci ve Vídni. Je to mediální hra za účelem si zvýhodnit pozici," řekl Cikrt pro ParlamentníListy.cz.

Arbitráž v Česku běží dál

Právo ale navíc píše, že pokud by Diag Human ve Vídni uspěl se svojí žalobou, že se ČR odvolala proti rozhodčímu nálezu ze srpna 2008 neúčinně, patnáct let trvající spor o zmaření obchodů s krevní plazmou by byl de facto rozhodnutý, protože firma by mohla začít nechávat zabavovat ve svůj prospěch majetek českého státu v Rakousku. To ale oba dva, tedy jak Cikrt, tak Kotris, považují za poněkud přitažené za vlasy.

Poslední vývoj:

„To je zásadní neznalost celé problematiky. Ten spor v Rakousku nemá vůbec zásadní vliv na spor v České republice, neboť arbitráž pokračuje dál a to bez ohledu na to, jak rakouský soud rozhodne. Je to novinářská zkratka, aby to vypadalo zajímavě, ale v tom Rakousku se skutečně bojuje ´jen´ o ta tři umělecká díla a o to, aby byl ten spor vnímám jako pravomocné vykonatelný. Ale v Česku arbitráž běží dál," dodal právník ministerstva.

Dostat nyní jakoukoliv přímou odpověď od právního zástupce Diagu Jana Kalvody je téměř nemožné. „Naše vyjádření zůstává i nadále neměnné, a sice že do úplného skončení věci se nebudeme k otázkám týkajícím se kauzy Diag Human nikterak vyjadřovat," sdělil ParlamentnímListům.cz nedávno Kalvoda.

Společnost Diag Human se státem vede arbitráž, neboli rozhodčí řízení ad hoc od roku 1996. Rozhodčí smlouva přitom upravuje způsob vedení arbitráže a mimo jiné stanovuje, že každé rozhodnutí rozhodčího senátu může být přezkoumáno senátem v jiném složení. V minulosti došlo k takovému přezkoumání už dvakrát, byl tedy přezkoumán i mezitímní i částečný rozhodčí nález, a to vždy rozhodčím senátem v novém složení. Podle informací ParlamentníchListů.cz má v září soud rozhodovat o jmenování druhého rozhodce do přezkumného senátu.

Odvolání pro francouzský soud je již připravené

Kauza však byla před časem zamotána tím, že Diag Human se obrátil na soudy ve Vídni a v Paříži, aby rozhodly o návrzích na exekuci majetku českého státu. Firma si tak chce údajně vzít to, co jí patří. A to i přesto, že spor není dosud pravomocně ukončen.

Soud ve Vídni pak v květnu rozhodl o zabavení dvou obrazů a plastiky, které do Rakouska zapůjčily zdejší galerie. Česko se ale proti tomu odvolalo a uspělo. Diag pak proti tomu podal také odvolání. Česko na to podalo námitku.

„Očekáváme rozhodnutí v Rakousku někdy v průběhu září. To je odhad našeho rakouského advokáta. My teď již nemáme možnost, jak to ovlivnit, všechno je ve spise a nyní bude důležité, aby rakouské soudy v těch lhůtách, ve kterých obvykle rozhodují, aby rozhodly," zmínil k tomu pro ParlamentníListy.cz toto úterý právník Kotris.

„Co se týče Francie, tam budeme teprve podávat odvolání. Je na to relativně dost času," informoval v úterý Kotris. Podle jeho dřívějšího vyjádření má Česko na odvolání kvůli rozhodnutí pařížského soudu tři měsíce.

Podle iDnes.cz ministerstvo zdravotnictví odvolání proti rozhodnutí pařížského soudu podalo ve čtvrtek odpoledne. Ministerstvo podalo odvolání prostřednictvím advokáta Anthony Van Hagena, kterého si v Paříži kvůli sporu najalo.

Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

bezpečnost EU

Z čeho jste nabyl dojmu, že EU zvládá řešit otázku bezpečnosti? Máte pocit, že si dokázala dobře poradit s migrační krizí, a že je připravena na tu další?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…