Bohumín: V Mauglího ranči se narodili Jeníček a Mařenka

13.02.2017 21:06

Předzvěst jara zaznamenali chovatelé z Mauglího ranče v Bohumíně. První letošní přírůstek se tu narodil ve středu 8. února. Malý kozlík kamerunský dostal jméno Jeníček. Hned další den se narodilo druhé mládě tohoto dětmi oblíbeného plemena, tentokrát samička. Jméno Mařenka se tak přímo nabízelo. V nejbližších dnech se netrpělivě očekávají další přírůstky.

Bohumín: V Mauglího ranči se narodili Jeníček a Mařenka
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

„Březost samic koz kamerunských trvá 150 až 170 dnů. Rodí většinou dvě mláďata vážící 1 až 2,5 kilogramu,“ vysvětlil správce farmy pro zvířata Petr Lakomý. Obě mláďata se narodila spontánně, bez komplikací a mají se k světu. Chovatelé se těší, že nejsou zdaleka poslední. „Pokud se nemýlíme a vše bude probíhat hladce, dočkáme se brzy i malých oveček,“ odhadl Lakomý.

O dobré péči a kvalitním chovu zvířat na Mauglího ranči svědčí právě i jejich mimořádná plodnost. Vůbec první místní odchov se povedl hned po měsíci od jeho otevření v květnu loňského roku. Kachní pár přivedl na svět hned 14 roztomilých potomků. Aktuálně žije na farmě zhruba 60 zvířat včetně morčat, pávů, ovcí, koz a drůbeže.

Některá z nich zůstala v areálu po celou zimu, naopak ta, která hůře snášejí chladné počasí, jejich pečovatelé přesunuli k přezimování soukromým chovatelům. Na jaře se na ranč opět vrátí. „Kontaktní zóna je nyní uzavřená. Jedním z důvodů je počasí, tím neméně důležitým je snaha poskytnout zvířatům soukromí pro ranou péči o mláďata,“ vysvětlil Lakomý. Jak dodal, veškerá drůbež i pávi jsou nyní v uzavřených prostorech, aby byli chráněni před kontaktem s volně žijícím ptactvem. Bohumín totiž spadá kvůli potvrzenému případu výskytu ptačí chřipky v sousední Orlové do takzvaného dozorového pásma. Krajská veterinární správa proto chovatelům na Bohumínsku doporučila přijmout opatření k minimalizaci nebezpečí přenosu nákazy.

Kontaktní zóna Mauglího ranče se pro veřejnost otevře opět v dubnu. Aktuálně farma zvažuje chov domestikovaných lam alpak, které by se ve výbězích mohly objevit už letos.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

22:28 Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

Experti na školství vyrazili za inspirací do holandských škol. Třicet osm zástupců škol z celého Čes…