Bohumín vítá bezhotovostní platby ve sběrnách

06.03.2015 19:48

Jako první v republice začali v Bohumíně otevřený boj proti zlodějům kovů. Přijali vyhlášku, která od 1. ledna Bohumíňákům určuje, že jediným místem, kam lze odevzdávat odpad, tzn. i kovy či papír, jsou městské sběrné dvory. Po bohumínském vzoru přijala podobné vyhlášky i další města na Karvinsku – sousední Rychvald, Dolní Lutyně, Orlová, Karviná i Havířov, která mají se zloději stejné problémy. Záměr všech je totožný. Zabránit krádežím kovů a prosadit, aby obce měly možnost regulovat výkup kovů.

Bohumín vítá bezhotovostní platby ve sběrnách
Foto: tsrcr.cz
Popisek: Kovošrot

Přes své kontroverzní vyhlášky se teď města dočkala prvního dílčího úspěchu. Od března totiž začala platit nová ministerská vyhláška, která zakazuje výkupy kovů od občanů ve sběrnách za hotové. To by mělo kupčení s kradeným šrotem zkomplikovat. „Naše vyhlášky jsou platné, rušit je nebudeme, i když víme, že jsou kontroverzní. Ministerstvo životního prostředí sice potvrdilo, že jsou plně v souladu se zákonem o odpadech, ale podle něj nezakazují lidem výkup kovů ve sběrnách. S tímto výkladem ministerstva sice nesouhlasíme, ale tento týden jsme se dohodli se zástupci Karviné, že jej prozatím budeme respektovat a nepůjdeme do střetů a soudních sporů. Prozatím vyčkáme, jak účinná budou proti šroťákům opatření bezhotovostních plateb. Podle toho se pak rozhodneme pro další kroky. Proto pokuty těm, kteří půjdou kov odevzdat do sběrny místo sběrného dvora, prozatím rozdávat nebudeme,“ prohlásil místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Bohumínští strážníci už před platností městské vyhlášky sběrny namátkově kontrolovali. Město dokonce vyhlásilo akci „Chyť si svého magneta“. Obracelo se tak na místní obyvatele, aby kontaktovali okamžitě strážníky, když budou svědky převozu podezřelého materiálu. I díky tomu se strážníkům podařilo několik zlodějů kovů polapit ještě před tím, než svůj lup zpeněžili ve sběrně.

Od nového roku, kdy začala platit vyhláška, vyráží strážníci na kontrolu sběren ještě častěji. „Kontrolujeme všechny sběrny v Bohumíně i Rychvaldě. Žádné pokuty jsme ale zatím neudělili. Kradený či „nalezený“ šrot zabavujeme, zloděje pak předáváme kolegům z PČR. Slušné občany, kteří ve sběrnách odevzdávají svůj šrot, na vyhlášku zatím jen upozorňujeme,“ uvedl ředitel bohumínské městské policie Karel Vach.

Na přepadové kontroly do sběren teď vyrazí také úředníci z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice. Zaměří se na bezhotovostní platby ve sběrnách. Podněty z kontrol bude město předávat krajskému úřadu. Ten má pravomoc ukončit provoz sběrny, a to i ve chvíli, kdy v ní jen jedenkrát nalezne některý ze zakázaných předmětů. Na kraji zástupci města ověří, jaká je četnost kontrol.

„S Karvinou jsme se také dohodli na tom, že kraj vyburcujeme k důraznějšímu postupu u těch sběren, které porušují zákon. Našim společným dlouhodobým cílem je další úprava zákona o odpadech. Usilujeme o zavedení kamer ve sběrnách, zpřesnění formulace bezhotovostní platby a za ideální řešení stále považujeme odevzdávání kovů pouze v městských sběrných dvorech. Zároveň se budeme snažit spolupracovat s úřadem práce. Ten bude moci využít naše informace z kontrol o nepřiznaném příjmu ze sběrny za odevzdaný šrot u klientů, kteří pobírají sociální dávky,“ doplnil Lumír Macura. Podle statistik pouhé čtyři bohumínské sběrny vykoupí jen za čtvrt roku 500 tun kovů. V přepočtu tak ve 22tisícovém Bohumíně ročně každý obyvatel odevzdá ve sběrnách asi 91 kilogramů kovového odpadu.

„Zavedení bezhotovostní platby samozřejmě vítáme, pro sběrače to bude určitě komplikace navíc, ale neočekáváme od něj zázraky. Opět se budou hledat cesty, jak jej obejít. Zloději kovů nám stále rozebírají mosty, domy, kradou kovové únikové dveře u dálnice. Stále proto trváme na tom, že definitivním a ideálním řešením je, aby obce měly možnost stejně jako v případě hazardu výkup kovů regulovat. Ideální by bylo, kdyby se kovy odevzdávaly pouze v městských sběrných dvorech, tak jak tomu je ve vyspělých evropských zemích,“ uzavřel starosta Bohumína Petr Vícha.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mesto-bohumin.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Cyklisté a koloběžkáři si mohou vybrat místo pro stojany

16:31 Olomouc: Cyklisté a koloběžkáři si mohou vybrat místo pro stojany

Do interaktivní mapy mohou cyklisté a majitelé koloběžek vložit svůj podnět na umístění nových stoja…