Pelhřimov: Svět pravěku a dobrodružství ožil v obrazech Zdeňka Buriana

15.01.2016 16:42

Svět prehistorických zvířat, dobrodružné příběhy i podivuhodné přírodní scenérie – to všechno je k vidění na reprodukcích výtvarných děl vynikajícího malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana, které jsou vystaveny v pelhřimovské městské knihovně.

Pelhřimov: Svět pravěku a dobrodružství ožil v obrazech Zdeňka Buriana
Foto: Archiv
Popisek: Pelhřimov

Výstava „Zdeněk Burian – malíř ztraceného času“, kterou zorganizovala knihovna ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a panem Josefem Ptáčkem, potrvá do konce února a kromě obrazů na panelech nabízí i knihy, kalendáře a další předměty s obrazy zmíněného autora. Jak mimo jiné řekl při středeční vernisáži výstavy její iniciátor a velký Burianův obdivovatel Josef Ptáček, o výjimečném talentu Z. Buriana svědčilo už to, že byl ve svých 14 letech přijat na akademii výtvarných umění. Tam byl necelé dva roky a v 16 letech se začal živit jako ilustrátor. Za svůj život vytvořil Zdeněk Burian na 13 500 děl určených k reprodukci (ilustrace, obálky pro knihy a časopisy atd.) a množství děl v rámci volné tvorby. Jeho kvašová technika se označuje za nepřekonatelnou. Velmi známé jsou jeho ilustrace knih Karla Maye, Julese Verna, Jaroslava Foglara, Jacka Londona, Rudyarda Kiplinga a dalších světových autorů. Mezinárodního uznání se Burianovi dostalo především za rekonstrukce prehistorických zvířat a rostlin, které vytvářel ve spolupráci s paleontologem Josefem Augustou a dalšími odborníky.

Zdeněk Burian neměl vůbec snadný život, hlavně během studií zakusil i velkou chudobu a musel si přivydělávat nošením zavazadel pro cestující nebo malováním reklam do výloh. Přesto prozradil Josef Ptáček účastníkům vernisáže i několik veselých událostí z Burianova života – například to, jak se „pomstil“ přísnému profesoru Augustovi, který ho nutil opakovaně předělávat ilustrace, tím, že namaloval Augustův obličej k postavě pravěkého opočlověka (Augusta to prý naštěstí vzal s humorem).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlín: Škola na Okružní se i nadále pyšní přívlastkem „volejbalová“

7:37 Zlín: Škola na Okružní se i nadále pyšní přívlastkem „volejbalová“

ZŠ Okružní na Jižních Svazích se stále pyšní přívlastkem Partnerská škola Českého volejbalového svaz…