Tábor: V nemocnici slavnostně zprovoznili dva moderní přístroje pro mikrobiologii

25.05.2015 17:19

Hned dva moderní přístroje v mikrobiologické laboratoři zlepší služby pro pacienty v Nemocnici Tábor, a. s. Ta si pořídila v dubnu nejmodernější přístroj pro rychlouidentifikaci patogenních mikroorganismů z klinických izolátů a pozitivních hemokultivačních vzorků a v květnu přístroj pro stanovení citlivosti na antibiotika. Na nákup přístrojů za celkem 6,6 milionu korun přispěl částkou ve výši 5 milionů korun Jihočeský kraj.

Tábor: V nemocnici slavnostně zprovoznili dva moderní přístroje pro mikrobiologii
Foto: jihnem.cz
Popisek: Nemocnice Tábor

„Z pořízení těchto přístrojů budou mít užitek všichni. Pacientům se díky cíleně zaměřené léčbě zkrátí pobyt v nemocnici, eventuálně pracovní neschopnost, a budou méně oslabeni díky zkrácení doby, po kterou měli nasazenou léčbu antibiotik. Nemocnice uspoří náklady na antibiotickou léčbu i náklady na diagnostika v laboratoři,“ uvedl jihočeský hejtman Mgr. Jiří Zimola.

„Důvodem podpory těchto přístrojů byla přednostně snaha o další zlepšení péče o pacienty a dále samozřejmě i zájem uspořit náklady na léčbu. Celkovou výši úspor nemocnice vyhodnotí po několikaměsíčním provozu,“ podotkla náměstkyně jihočeského hejtmana Mgr. Ivana Stráská. „Podobné investice mají smysl, proto je podporuji,“ doplnil radní pro ekonomiku Jaromír Novák.

Zkrátí se doba pro nasazení účinné léčby

První z přístrojů – hmotnostní spektrometr IVD MALDI Biotyper (MALDI-TOF) – je systém, který je schopen provádět rychlou automatickou identifikaci bakterií, kvasinek, plísní a mykobakterií a je založen na principu hmotnostní spektrometrie MALDI-TOF(Matrix Assisted Laser Desorption/Ionazition – Time of Flight). „Právě díky tomuto principiu systém rychle identifikuje patogenní mikroorganizmy přímo z bakteriálních kultur na kultivačních mikrobiologických médiích nebo z pozitivních krevních či močových vzorků. Systém provádí rychlou identifikaci bakteriálního kmene z izolované kultury, ale také ze směsi kultur, a to přímo bez nutnosti další izolace. Ročně provede laboratoř na přístroji přes 25 tisíc identifikací. Díky tomuto modernímu přístroji se zkrátí čekání navýsledek o jeden až dva dny oproti metodám, které se používaly doposud. Tím se výrazně zkrátí doba pro nasazení účinné léčby pro naše pacienty,“ uvedl obchodně ekonomický náměstek táborské nemocnice Ing. Miroslav Kubeš, MBA.

Druhý přístroj, který velmi významně zrychlí vyšetření pacientů, je systém VITEK 2 určený pro stanovení citlivosti na antibiotika. Ročně přístroj provede cca 1 500 identifikací. Čekání na výsledek se díky novému přístroji zkrátí z původních 24 hodin na 7 hodin. „Díky tomuto vyšetření může lékař nasadit konkrétní cílené antibiotikum a nemusí zbytečně používat širokospektrální antibiotika,“ doplnil ředitel Nemocnice Tábor, a. s., Ing. Ivo Houška, MBA.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opava: Soud zamítl žaloby bývalého ředitele Slezského divadla

22:09 Opava: Soud zamítl žaloby bývalého ředitele Slezského divadla

Okresní soud v Opavě svým rozsudkem zamítl žaloby podané MgA. Alešem Kománkem proti statutárnímu měs…