Vodrážka pro rozhlas: Vydávání zbrojních průkazů by měla EU koordinovat

26.07.2011 15:03

Předseda sněmovního zahraničního výboru David Vodrážka (ODS) se v rozhovoru pro Rádio Česko zaměřil na myšlenku, jestli by měla Evropská unie zpřísnit pravidla pro vydávání zbrojních pasů a sladit jpodmínky jejich vydávání na celoevropské úrovni, tak jak o tom nyní hovoří belgický ministr zahraničí. A to v důsledku hrůzného činu Nora, který provedl bombový útok na vládní budovy v Oslu a zastřelil politicky angažované děti na ostrově Utoya. Norský šílený střelec Anders Breivik při dvou pátečních útocích v Oslu zabil totiž nejméně 76 lidí.

Vodrážka pro rozhlas: Vydávání zbrojních průkazů by měla EU koordinovat

„Jestli koordinovat vydávání zbrojních povolení průkazů a pasů v EU? Tohle by bylo jednou z věcí, která by byla smysluplná. To by bylo určitě minimálně z bezpečnostního hlediska prospěšné, i když vydávání pasů v Česku je poměrně přísné," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas poslanec z ODS David Vodrážka.

Podle něj je nyní aktuální hovořit o koncepci české zahraniční politiky. Tu totiž minulou  středu schválil kabinet premiéra Petra Nečase na návrh ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Poměrně hodně je zde podle Vodážky "vypíchnuta" otázka terorismu. "Tomu je ale tak i všude jinde ve světě. Důležité však je, jak bude ta koncepce naplňována. Aby totiž neskončila v šuplíku a nevyvíjela se za deset let koncepce nová," zmínil k tomu Vodrážka.

SLEDUJEME téma Masakr v Norsku

„Koncepce, to je mechanismus, který se stále vyvíjí. Já jsem v ní nespokojen například s kybernetickou bezpečností. To, co tady hrozí opravdu reálně a hodně, je nabourání do počítačových sítí a podobně. To ale bylo před osmi, deseti lety nemyslitelné. Tato otázka mi v koncepci české zahraniční politiky chybí, je tam zcela na okraji," uvedl.

Rušení ambasád je nekoncepční

Vodrážkovi také vadí rušení diplomatických zastoupení a ambasád a potažmo s tím rozvázání smluv mezi ministerstvem průmyslu a obchodu. „Rušení jednotlivých ambasád zejména v oblasti Latinské Ameriky, nebo v Africe bylo zahraničním výborem kritizováno, neboť to je nekoncepční věc. Nezohledňoval se tam totiž zahraniční obchod," vysvětlil.

Česko by mělo podle něj prosazovat více ve světě své obchodní zájmy. V tomto duchu, tedy k ekonomice, či ekonomickým zájmům Česka se Vodrážka vyjádřil i v druhé části rozhovoru.

„Lobbing ohledně Temelína je významný. Já jsem ale zastánce dostavby Temelína, i když Německo se nyní odklání od jádra. Myslím si ale, že by se Německo mělo brzy vyjádřit k tomu, jak tu jadernou energii nahradí. Myslet si, že to nahradí plynové elektrárny, tak to všechno jsou zdroje, které nejsou obnovitelné a hrát si na to, že to nahradíme jen biomasou a slunečními elektrárnami, tak to je liché," podotkl k problému energetické soběstačnosti zemí EU.

I z tohoto důvodu tak lze podle něj vysledovat příklon německé energetiky k Rusku - kvůli plynu. „Jak na té straně východní, tak západní by mělo hledat i Česko své partnery," dodal k tomu poslanec ODS.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šimone, znám tě, opravdu to půjde dětem?“ Pánek spustil sbírku pro Gazu. Pochybnosti

20:45 „Šimone, znám tě, opravdu to půjde dětem?“ Pánek spustil sbírku pro Gazu. Pochybnosti

Neziskovka Člověk v tísni oznámila, že otevřela humanitární sbírku SOS Gaza pro psychologickou pomoc…