Jančura nechce dotované linky, klade však podmínky vládě

08.12.2015 21:31 | Zprávy
autor: čtk, mp

Majitel železničního dopravce RegioJet Radim Jančura prohlásil, že pokud současná vláda schválí harmonogram, podle něhož se podaří do roku 2025 vysoutěžit všechny výkony na železnici objednávané z veřejných peněz, nebude se účastnit žádného výběrového řízení. Chce, aby jeho snaha o liberalizaci železniční dopravy byla chápaná jako snaha zlepšit a zlevnit veřejnou dopravu, nikoliv jako snaha získat pro sebe dotované linky, uvedl v tiskové zprávě.

 Jančura nechce dotované linky, klade však podmínky vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radim Jančura, šéf Student agency

Jančura vstoupil do železničního podnikání v roce 2011, kdy začal na podnikatelské riziko provozovat vlaky na trati z Prahy do Ostravy. Postupně je rozšířil až do Košic a na střední Slovensko. Na Slovensku provozuje také jedinou linku dotovanou z veřejných peněz, a to mezi Bratislavou a Komárnem.

V minulých letech se ucházel například o rychlíkovou linku Olomouc - Krnov - Ostrava, ministerstvo dopravy však soutěž nakonec zrušilo. Podle něj lze díky soutěžím zajistit skokové navýšení kvality přepravy a snížení státních dotací o 20 až 30 procent. "To jsou 2,5 až čtyři miliardy korun ročně. V případě pořízení nových vozidel za pomoci fondů Evropské unie se díky soutěžím dají čekat úspory 50 až 60 procent," tvrdí Jančura.

Jančura se obrátil na premiéra Soibotku

Ministerstvo dopravy podle mluvčího Tomáše Neřolda dělá konkrétní kroky k tomu, aby se dotované rychlíkové linky začaly soutěžit. "Vypsali jsme soutěž na linku Plzeň - Most a připravujeme soutěže na další linky. Postupné otevírání trhu na železnici podporujeme proto, že konkurence je zdravá, přinese v důsledku lepší služby cestujícím a efektivnější vynakládání veřejných peněz," sdělil ČTK Neřold. Ministerstvo podle něj vychází z plánu schváleného vládou. "Rozhodnutí účastnit se, či neúčastnit soutěží je samozřejmě věcí každého dopravce a nemůže to nijak ovlivňovat kroky ministerstva," dodal mluvčí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinští žáci ve školách

Jaké řešení navrhujete? To nemají chodit do školy? To je asi nesmysl, který by se mohl nevyplatit, když tu pak zůstanou a budeme tu mít negramotné lidi, navíc by pak rodiče nemohli ani pracovat, kdyby je museli hlídat a žádali by o dávky…

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…