Etický kodex vkládání příspěvků

16.12.2009 0:00

Etický kodex vkládání příspěvků

Profil typu "OBČAN" :

 

Diskuze pod redakčními příspěvky (hnědé menu):

 1. Dodržujte platné zákony České republiky i všeobecně uznávané normy vhodného vyjadřování.
 2. Neurážejte politiky, ani sebe navzájem. Nepoužívejte, prosíme, vulgární výrazy. Cílem serveru je rozproudit věcnou diskuzi mezi volenými zastupiteli a uživateli-voliči.
 3. Pokud někoho obviňujete, podpořte svá tvrzení důkazy.
 4. Netapetujte - vyjadřujte se k tématu a neopakujte zbytečně svá vyjádření v jedné, nebo více diskuzích. Nepište příspěvky velkými písmeny, Dodržujte autorská práva - nekopírujte do diskusí texty (články) jiných autorů (přidáno 5.5.2022)
 5. Nevkládejte do diskusí zbytečné odkazy na jiné webové stránky (přidáno 10.8.2015), jakákoliv reklama nebo nabídka služeb a produktů je zakázána (přidáno 20.8.2020)
 6. Neurážejte správce diskusí. Mají za úkol mazat vulgarity, urážky a závažná porušení Etického kodexu. Necenzurují, pouze se snaží diskusi pročistit pro čtenáře, kteří chtějí diskutovat věcně, k tématu. Vyzýváme slušné diskutéry, aby se správce v diskusích podpořili. Děkujeme. (přidáno 12.9.2015)
 7. Nevkládejte obsah z více účtů - pokud objevíme, že zneužíváte Profily pro ovlivňování dalších uživatelů (publikace názorů, dotazy, hodnocení atd.), případně k blokování služby (obdoba tapetování), budou všechny používané jedním uživatelem trvale zablokovány (přidáno 16.5.2018)
 8. Nezneužívejte funkce přezkumu diskusních příspěvků - pokud nám k přezkumu zašlete opakovaně příspěvky, které nejsou v rozporu s tímto Etickým kodexem, může Vám být udělen ban. Při závažném zneužití této funkce může být tento ban i trvalý (přidáno 9.5.2022)

tipMěli byste vědět:

 • Za porušení EK je udělen ban (zablokování přístupu k účtu). První na 7 dní, druhý na 14 dní, třetí je trvalý na tři týdny atd. (přidáno 13.6.2022). O udělení banu rozhoduje Moderátor (diskusí), jeho rozhodnutí může prověřit Administrátor. Rozhodnutí Administrátora je konečné. Za obzvláště závažné porušení EK může Moderátor i Administrátor udělit ban v jakémkoliv rozsahu (tedy i trvale). Při udělení banu jsou všechny předcházející diskusní příspěvky uživatele označeny jako smazané.
 • Moderátor může Váš diskusní příspěvek při porušení EK smazat i bez udělení banu (tedy bez jakéhokoliv dalšího postihu, většinou jde o příspěvky obsahující vulgarity). Jsme lidé a chápeme, že při diskusi o politice, obzvláště pak té současné, je někdy těžké udržet emoce na uzdě. Nicméně systém eviduje i taková smazání a pokud se takto prohřešíte desetkrát za posledních třicet dní, systém udělí Vašemu účtu ban zcela automaticky. Riziko udělení automatického banu je pro přihlášeného uživatele vizualizováno "semaforem" v okně pro vložení nového příspěvku (přidáno 13.6.2022).
 • zelená = Žádný nebo minimální počet smazaných komentářů, Nehrozí Vám udělení automatického banu. Děkujeme za slušnou diskusi
 • žlutá / oranžová = Počet Vašich smazaných vulgátních, nebo urážejících komentářů zvýšil riziko automatického udělení banu na 50%. Prosíme, diskutujte slušněji. Děkujeme.
 • červená = Počet Vašich smazaných vulgátních, nebo urážlivých komentářů zvýšil riziko automatického udělení banu na 90%. Prosíme, diskutujte slušněji, hrozí Vám vyloučení z diskuse - udělení automatického BANu. Děkujeme.

Protože jde o počet porušení EK "za posledních třicet dní", doporučujeme při vyšším riziku udělení automatického banu publikovat pouze příspěvky neporušující EK. Barva semaforu by se měla začít měnit zpět na zelenou.

 • Při jakémkoliv udělení banu systém automaticky vygeneruje zprávu o udělení banu a odešle ji na e-mail spojený s účtem. Kontrolujte proto, prosím, i složky pošty "hromadná pošta", nebo "spam", nebo "nevyžádaná pošta" (přidáno 13.6.2022). Pokud je ban aktivní, pak je uživateli při pokusu o  přihlášení k účtu (přidáno 8.2.2022) vložení diskusního příspěvku zobrazen dialog s připomenutím udělení banu a data jeho platnosti (datum "do" je míněn "včetně", zcela v souladu se článkem (1), § 601 NOZ). V případě nedoručení e-mailu s detaily o udělení banu můžete napsat z e-mailové adresy spojené s účtem na adresu superadmin(zavináč)parlamentnilisty.cz s dotazem na důvody udělení banu (přidáno 9.5.2022).
 • Uživatelům se třemi a více bany není do dovolání umožněno hodnotit diskusní příspěvky jiných uživatelů. Zároveň nemůže nikdo hodnotit příspěvky těchto uživatelů. Pokud si uživatel se třemi a více bany smaže účet, nebude mu po dobu 6ti měsíců od smazání účtu umožněno přihlásit se do Dobré Diskuse s telefonním číslem spojeným se smazaným účtem. Více informací naleznete ve článku Ochrana osobních údajů. (přidáno 14.2.2024)

tipMěli byste vědět:

 • Ohledně vulgarit a urážek (bod 2.) upřesňujeme - dle Podmínek pro vstup do Dobré Diskuse "nebudou tolerovány příspěvky ve smyslu pohádky „Chytrá selská holka“ od bratří Grimmů. (tedy napůl oblečená a napůl nahá). Nadávka s písmeny nahrazenými nestandardními znaky (či asterixy) bude posuzována jako nadávka, urážení i bez použití nevhodných slov bude stále posuzováno jako urážení, atd.)." Například slovo "idiot" v diskusi nemůže být použito jako lékařská diagnóza - pokud by autor příspěvku byl lékař, musel by dodržovat lékařské tajemství. V ostatních případech jde o údaj o zdravotním stavu, který je jako zvláštní citlivý osobní údaj chráněn GDPR. Přestože se takto někteří diskutéři snaží argumentovat, ve všech případech šlo o jasné použití tohoto slova v jeho pejorativním významu. Prosíme, pokud máte v úmyslu „vyzrát“ na moderátory podobnými dětskými výmluvami, nepřihlašujte se k diskusím. (Pro "zapomětlivé" přidáno do doplňujících vysvětlivek EK 29.5.2023, přestože s touto definicí uživatelé museli vyjádřit informovaný souhlas již v Podmínkách pro vstup do Dodbré Diskuse, které jsou platné od 1.9.2020. Bez vyjádření souhlasu nelze do diskuse vstoupit.)

 

Dotazy na volené uživatele (modré menu):

tipTIP: Nově můžete vyjádřit zájem o zodpovězení dotazu položeného jiným uživatelem (čtenářem). Zvýšíte tím, pokud Vás nějaký dotaz zaujme, pravděpodobnost odpovědi Politika. (přidáno 8.2.2022)

 1. Dodržujte platné zákony České republiky i všeobecně uznávané normy vhodného vyjadřování.
 2. Neurážejte politiky jakýmkoliv způsobem, nesnižujte jejich význam, nepomlouvejte je. Ptejte se, prosíme, konstruktivně. Cílem serveru je rozproudit věcnou diskuzi mezi volenými zastupiteli a uživateli-voliči. (upraveno 1.1.2017)
 3. Nevyjadřujte své názory, nevyzývejte. Ptejte se na aktuální témata, která jsou reálně v kompetenci tázaného politika / instituce / obce.
 4. Netapetujte - neopakujte zbytečně jednu a tu samou obecnou otázku na více politiků. (přidáno 10.1.2014)
 5. Pokud někoho obviňujete, podpořte svá tvrzení důkazy (přidáno 1.4.2014)
 6. Nevkládejte do dotazů zbytečné odkazy na jiné webové stránky (přidáno 10.8.2015), jakákoliv reklama nebo nabídka služeb a produktů je zakázána (přidáno 20.8.2020)
 7. Nepokládejte dotazy v množném čísle (například za všechny občany), pokud nejste oficiálním zástupcem oficiální skupiny či organizace. (přidáno 1.1.2017)
 8. Nehlasujte a nevkládejte obsah z více účtů - pokud objevíme, že zneužíváte Profily pro ovlivňování dalších uživatelů (publikace názorů, dotazy, hodnocení atd.), případně k blokování služby (obdoba tapetování), budou všechny používané jedním uživatelem trvale zablokovány (přidáno 16.5.2018)

tipMěli byste vědět: Smyslem dotazů je získat z odpovědí postoj politiků, či odůvodnění jejich rozhodnutí, vůči svým voličům. Tuto zpětnou vazbu nezískáte z žádného průzkumu, ani na žádném jiném serveru. Naopak o postojích voličů mají politici průzkumů dost. ParlamentníListy.cz jsou jediným webem, kde tuto možnost máte, nezneužívejte je tedy, prosím, k urážení, tapetování (hromadné pokládání stejných dotazů na všechny politiky). Dehonestací politika marníte naše úsilí vynaložené k jeho zapojení do diskuse - také byste se nebavili s někým, kdo Vás uráží. Děkujeme za pochopení.

tipMěli byste vědět: Za účelem zamezení zneužití funkcionality pokládání dotazů a zároveň pro zlepšení úrovně pokládaných dotazů, jsme byli nuceni přistoupit k moderování dotazů některých uživatelů. Systém automaticky vyhodnocuje chování uživatelů při používání služby ParlamentníListy.cz a přiděluje jednotlivým uživatelům určitou hodnotu DPS (Diskusně Publikační Status - více ve VOP). Moderátoři ani Administrátoři nemají možnost hodnotu DPS ovlivnit. Příspěvky uživatelů se záporným DPS nejsou zveřejňovány ihned, ale jsou odeslány ke kontrole Administrátorem a jsou tedy zobrazeny ostatním uživatelům až po schválení Administrátorem, do té doby je nevidí ani majitel Profilu, na kterém byl dotaz položený. Příspěvky se snažíme moderovat co nejkratší době, v nejhorším případě do druhého pracovního dne. (odstavec přidán 12.2.2018)

tipTIP: Politici mohou zodpovídat pouze smysluplné otázky, proto se nad formulací otázky zamyslete a položte ji politikovi, který má kompetenci Váš dotaz zodpovědět. Pokud máte ke konkrétním politikům přímou výzvu nebo chcete vyjadřovat své názory, zašlete je prosím, přímo na kontaktní e-maily uvedené v Profilech politiků (pro výzvy můžete využít například možnost založení petice zdarma na www.jednej.cz). Vaše další názory můžete také zaslat redakci. Pokud redakce uzná Vaše názory za vhodné ke zveřejnění, ráda tak učiní.

tipTIP: Protože se většina uživatelů obává o své soukromí, zobrazujeme politikům automaticky pouze Váš nick (přezdívku). Považujeme však za slušné, když se pod textem dotazu podepíšete svým jménem (také víte, koho se ptáte) a případně i blíže určíte své bydliště (některé dotazy mohou být lokálního charakteru). Nemusí jít o úplný podpis, ale věřte, že "dotaz od Pavla z Královéhradecka" bude považován za reálnější i příjemnější a bude zodpovězen spíše, než nepodepsaný dotaz od "Valdermort007". Podpisem tedy zvyšujete váhu Vašeho dotazu i pravděpodobnost, že Vám bude na dotaz odpovězeno.

 

Diskuze pod příspěvky politika / instituce / obce (modré menu):

 1. Diskuze pod příspěvky publikovanými na Profilech jsou redigované. To znamená, že jsou zveřejněny teprve po schálení příspěvku majitelem / asistentem konkrétního Profilu.
 2. Slušným diskutováním můžete automaticky získat tzv. "Diskuzní publikační status" (DPS). To znamená, že Vaše příspěvky budou zveřejneny ihned, bez čekání na schválení, a to i pod příspěvky publikovanými na Profilu s redigovanou diskuzí. Nepoužívejte, prosíme, vulgární výrazy.
 3. Majitel / asistent Profilu může v Administraci svého Profilu povolit okamžité zobrazení diskuzních příspěvků bez redigace.  Záleží však pouze na jeho přístupu a redakce toto rozhodnutí nijak neovlivňuje..
 4. Netapetujte - neopakujte zbytečně jednu a tu samou obecnou otázku na více politiků. (přidáno 19.12.2013)
 5. Pokud někoho obviňujete, podpořte svá tvrzení důkazy (přidáno 1.4.2014)
 6. Nevkládejte do dotazů zbytečné odkazy na jiné webové stránky (přidáno 10.8.2015), jakákoliv reklama nebo nabídka služeb a produktů je zakázána (přidáno 20.8.2020)

 

Diskutujete, prosíme, svobodně, ale slušně. Provozovatel si vyhrazuje právo mazat příspěvky, dotazy, odebrat DPS, pozastavit či dokonce zrušit účet registrovaného uživatele, či jinak zasáhnout proti nerespektování daných zásad registrovaným uživatelem, aniž by své rozhodnutí musela obhajovat.

 

Profil typu "POLITIK", "INSTITUCE" a "OBEC":

 

Publikace jakýchkoliv příspěvků (textových, obrazových, diskusních aj.) v systému Profilů podléhá následujícím zásadám:

 1. Dodržujte platné zákony České republiky i všeobecně uznávané normy vhodného vyjadřování
 2. Neurážejte voliče, ani sebe navzájem. Nepoužívejte, prosíme, vulgární výrazy. Cílem serveru je rozproudit věcnou diskuzi mezi volenými zastupiteli a uživateli-voliči.
 3. Dodržujte autorská práva. Ke vkládaným materiálům musíte autorská práva vlastnit, nebo mít svolení autora k jejich publikaci. Převzetím , nebo založením Profilu jste vyjádřili informovaný souhlas se Všeobecnými podmínkami ParlamentníListy.cz, kde přebíráte odpovědnost za vystavení se postihu jak ze strany vlastníka autorských práv, tak ze strany provozovatele ParlamentniListy.cz
 4. Pokud někoho obviňujete, podpořte svá tvrzení důkazy (přidáno 20.6.2017)
 5. Nevkládejte do dotazů zbytečné odkazy na jiné webové stránky (přidáno 20.6.2017), jakákoliv reklama nebo nabídka služeb a produktů je zakázána (přidáno 20.8.2020)
 6. V případě citování informací již uveřejněných jinými médii, uveďte u citované informace její zdroj. Je to slušnost. Dodržujte autorská práva - nekopírujte do diskusí texty (články) jiných autorů (přidáno 5.5.2022)
 7. Nehlasujte a nevkládejte obsah z více účtů - pokud objevíme, že zneužíváte Profily pro ovlivňování dalších uživatelů (publikace názorů, dotazy, hodnocení atd.), případně k blokování služby (obdoba tapetování), budou všechny účty používané jedním uživatelem trvale zablokovány (přidáno 16.5.2018)

 

tipMěli byste vědět: Multimediální soubory publikované na Profilech ParlamentniListy.cz budou opatřeny vodoznakem s logem ParlamentniListy.cz. Smyslem opatření není nárokování si autorských práv provozovatelem, ale vytvoření povědomí o službě ParlamentniListy.cz a ustavení její pozice coby primárního zdroje jakýchkoliv informací k veřejnému a politickému dění v ČR - jak pro uživatele internetu, tak pro mediální subjekty.

Pro veškerý obsah:

Redakce si vyhrazuje právo ke smazání či pozastavení publikace příspěvků, případně k pozastavení diskuse u obsahu, který se týká zesnulých osob, nezletilých osob, nebo u obsahu, který se týká násilné, či jiné závažné trestné činnosti. K takové akci dojde bez povinnosti oznámení a pouze v případě, že redakce posoudí konkrétní obsah, nebo s ním související diskusi, jako hanlivý nebo jiným způsobem neetický. Děkujeme za pochopení. (přidáno 27.2.2018)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Parlamentní Listy

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Další články z rubriky

Všeobecné podmínky používání služby ParlamentniListy.cz

0:00 Všeobecné podmínky používání služby ParlamentniListy.cz

Následující podmínky ve verzi v003 upravují používání služby ParlametníListy.cz od 20.1.2023