Fridrich politikům: Novinář není kamarád, mluvit opatrně

16.04.2011 9:55

„Česká scéna potřebuje kultivaci, jak na straně novinářských pravidel, tak politické disciplíny," komentoval aféru kolem tajných nahrávek na blogu Aktuálně.cz novinář Milan Fridrich. Rozvíjel tak úvahy o morální povaze sbírání materiálů pomocí tajných audiovizuálních prostředků.

Fridrich politikům: Novinář není kamarád, mluvit opatrně

Ve svém článku se snažil poukázat na to, že problém tajných nahrávek je mnohem hlubší a pohybuje se někde na pomezí novinářské a politické etiky. Jeho závěry jsou jednoznačné česká scéna potřebuje kultivaci, jak na straně novinářských pravidel, tak politické disciplíny.

„Bohužel ale žijeme v zemi, která volá po pravidlech, ale prakticky se na žádných nedokáže shodnout", uvádí Fridrich.

Fridrich: Celkově se začne méně "práskat"

Zatímco v evropských institucích jsou už dávno nastaveny mantinely pro monitorování politiků, v českém prostředí vstoupilo pořizování záznamů do módy až letošní rok. Výsledkem jsou dvě kauzy a mnoho „nesprávných interpretací".

„Obě kauzy se od sebe liší. Kočí „naletěla" spolustraníkovi, který si nahrál její povídání, Škárka novinářce. V prvním případě média nahrávku dostala, ve druhém ji vyrobila, aby měla námět na článek a po ruce důkaz, že text je pravdivý", píše.

Oba případy pak podle Fridricha spíše otvírají otázku, jaká jsou pravidla komunikace mezi novináři a politiky.

„Českým novinářům by se lépe orientovalo, co je a není vybočením z normálu a co je veřejný zájem, kdyby existoval opěrný systém, který znám z evropských institucí. Kdyby byla jasná pravidla komunikace a orgán, který sleduje jejich dodržování," vysvětluje Fridrich.

Na druhé straně podotýká, že by českým politikům hlavně pomohlo, kdyby si uvědomili, že „novinář není „kamarád" a pokud nemají s někým dlouhodobý vztah důvěry, nemají si pouštět pusu na špacír, dělat vtípky nebo „mystifikovat". Může je to přijít draho".

Výsledek aféry může mít podle Fridricha dlouhodobější dopad. „Lidé, kteří mají zákulisní informace, se začnou bát mluvit nejen s konkrétním novinářem, ale celkově se začne méně „práskat". Nikdo si totiž nebude jistý, zda se pak druhý den neobjeví citace jeho názoru v novinách. Zda může důvěřovat slibu novináře".

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…