Plat je soukromá věc, hájí Jakl, proč ten svůj nezveřejní

13.11.2011 22:29 | Zprávy
autor: par

Údaje o výši platů a odměn jsou soukromou věcí každého z nás. Roztrubovat to do pléna k ničemu není, jen to jitří závist a frustraci. Proto ani prezidentův tajemník Ladislav Jakl výši svých příjmů nehodlá zveřejňovat.

Plat je soukromá věc, hájí Jakl, proč ten svůj nezveřejní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl

Lidové noviny se Jakla dotázaly na výši jeho odměn v letošním roce. "Peníze na odměny jsou každému úřadu přidělovány a ty mé by tudíž mohly být vyšší než u stovek ředitelů odborů ústředních orgánů státní správy jen tehdy, kdyby vedoucí Kanceláře prezidenta republiky z určeného balíku po celý rok nedával mým kolegům nic a mně vše, což by nedávalo smysl," popsal úvahy, které ho vedly k tomu, že o svých odměnách nakonec nechtěl s deníkem mluvit.

LN pak reagovaly článkem, který měl podle Jakla veřejnost proti němu pobouřit. Dostal i několik rozčilených emailů od daňových poplatníků, kteří přeci "mají právo vědět, kolik bere". Odpovídal následovně: "Nejdřív Vám mohu sdělit, že jsem ředitelem odboru jednoho z ústředních orgánů státní správy. Mám tedy plat jako stovky jiných ředitelů státní správy a odměny asi také takové, možná spíše o něco nižší, protože Hrad určitě nedostává více než například ministerstva. Já jsem si tu výši nevymyslel a nijak ji ovlivnit nemohu. Je stanovena příslušnými předpisy, především vládním nařízením o platových třídách. Ty jsou veřejně známé."

Ten učitel bere dvacku, dáme mu na budku

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…