Pravidla pro přímou volbu nejsou hotová, varuje Pavel Rychetský

22.02.2012 21:57

Pravidla pro přímou volbu prezidenta, která schválila vláda, budí totální hrůzu v předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetském. Největším problémem schválených pravidel jsou prý především šibeniční časové lhůty na registrace kandidátů i soudního přezkoumání volebního procesu.

Pravidla pro přímou volbu nejsou hotová, varuje Pavel Rychetský
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Soudní přezkum má podle návrhu zákona zajišťovat Nejvyšší správní soud, což by ale nechtěně mohlo podle Rychetského vést ke dvoustupňovému  přezkoumání. To by nebyl problém, kdyby ale na celý proces nebyl ze zákona stanoven neúměrně krátký časový limit.

„To znamená v prvním stupni Nejvyšší správní soud a ve druhém, na základě ústavní stížnosti, by ještě nastoupil Ústavní soud. Na člověka, který se trochu zabývá volebním právem, padne totální hrůza. Oba soudy totiž pak mají na přezkum dohromady 15 dní,“ upozornil v Českém rozhlase Jan Rychetský.

Dva dny na stížnost? To neexistuje!

Problém s časovými lhůtami vidí i v dalších místech téhož návrhu. „Například, a to je asi nejvážnější problém, nejpozději 49 dnů přede dnem volby ministerstvo vnitra vydá rozhodnutí, které kandidáty zaregistruje a které nezaregistruje,“ vysvětlil Rychetský.

„Rozhodnutí, kladné i negativní, může být napadeno u Nejvyššího správního soudu. Ten, koho odmítnou , má právo dát do dvou dnů opravný prostředek, přičemž proti těm, kteří naopak byli zaregistrováni, můžou zase ostatní kandidáti dát také do dvou dnů stížnost,“ doplnil s tím, že v českém právním řádu  se žádná jiná dvoudenní lhůta nevyskytuje.

Na změnu ústavy se musí opatrně

Kritika šéfa Ústavního soudu možná padne na úrodnou půdu. Místopředsedkyně Věcí veřejných pro Český rozhlas uvedla, že Rychetského připomínky nebere na lehkou váhu. „Pokud si předseda Ústavního soudu myslí, že tady taková hrozba je, musíme se jí zabývat v poslanecké sněmovně,“ uvedla.

Sama Peake potvrdila, že některá rozhodnutí při schvalování pravidel pro volbu příštího prezidenta republiky vznikla do značné míry na základě časové tísně. „Musíme být opatrní, jedná se o velký zásah do ústavy. Nicméně naplnit změnu ústavy, kterou jsme schválili, musíme. Budeme ale postupovat opatrně,“ dodala Peake.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…