Milan Knížák tvrdě zkritizoval studenty, vysoké školy a učitele

23.02.2012 14:30 | Zprávy
autor: mp

Bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák tvrdě zkritizoval české vysoké školství. Škol je prý v Česku moc, kvalitních pedagogů málo a kvalitních studentů snad ještě méně. Podaří se to změnit? Knížák tomu příliš nevěří, ale doufá, že zavedení školného na vysokých školách bude důležitým krokem na této dlouhé cestě. Jeho komentář přináší dnešní Právo.

Milan Knížák tvrdě zkritizoval studenty, vysoké školy a učitele
Foto: Kateřina Bouda Kašparová
Popisek: Milan Knížák

Milan Knížák prohlašuje, že už na počátku devadesátých let varoval před přejímáním západního vysokoškolského vzdělávání, příliš velké množství státních i soukromých škol postupně vedlo k naprosté degradaci tohoto typu vzdělání. Studenti vstupují na akademickou půdu s naprosto minimálními znalostmi a ještě to považují za normální. Svou roli v tom hraje fakt, že nejvyššímu vzdělání schází v Česku koncepce. Stejně velký problém však podle autora představují i akademické senáty.

Nezbytnost strukturace společnosti

„Dnes se hovoří o roli vysokoškolských senátů. To je něco, co bych zrušil, poněvadž senáty jsou ve většině případů brzdou chodu školy. Takzvané studentské komory jsou plny sice ambiciózních, ale v drtivé většině nevzdělaných a líných studentů, kteří sice chtějí o něčem rozhodovat, ale nejsou ochotni investovat ani minimum práce a seznámit se se základními fakty. To, bohužel, platí i o řadě pedagogů do senátu zvolených. Polarita mezi vedením školy a senátem nevede ke zklidnění poměrů,“ píše Knížák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

17:17 „Ústavní soud je podjatý.“ Miloš Zeman k Pavlovi a NATO

Ústavní soud ve středu předběžným opatřením rozhodl, že vláda musí zajistit účast prezidenta Petra P…