Fiala dá univerzitám méně peněz na studenty. O pět procent

07.06.2012 22:37 | Zprávy
autor: joh

Do prvních ročníků vysokých škol by od září mělo nastoupit téměř o deset procent méně studentů než v tomto akademickém roce, ministerstvo školám na víc nedá peníze. Celkem zaplatí ministerstvo školám o pět procent studentů méně. Úřad to dnes sdělil v tiskové zprávě. Ministerstvo bude školám peníze rozdělovat podle kvality vzdělávání. V roce 2013 by přitom univerzity mohly dostat celkově stejné množství peněz jako letos, čekaly pokles.

Fiala dá univerzitám méně peněz na studenty. O pět procent
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala, exministr školství

"Vysoká škola nemusí respektovat limit stanovený ministerstvem a případné nadlimitní studenty pak hradí z vlastních zdrojů," uvedl náměstek ministra pro vysoké školy Ivan Wilhelm. Ministerstvo dohaduje tyto limity se školami každý rok, zohledňuje přitom i demografickou křivku a kvalitu vzdělávání na jednotlivých školách. Poté každé univerzitě určí, kolik studentů jí zaplatí.

Zvýší se kvalita VŠ

Podle rektora Univerzity Karlovy a předsedy České konference rektorů Václava Hampla tak dostanou školy nástroj, jak brzdit nárůst počtu studentů, a budou se moci víc soustředit na kvalitu. Dříve prý totiž byly univerzity penalizovány, pokud nenabraly přesně dohodnutý počet studentů, a tak raději přijímaly o něco víc uchazečů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

11:00 Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

Kdo jinému jámu kopá, do Ankary neletí,“ konstatovala ke sporu prezidenta a vlády komentátorka Karol…