Kníže nestoudně urážel hrdiny, kterým nesahá ani po kotníky. A Moravec jen koukal

25.01.2013 19:11

TÝDEN V MÉDIÍCH Poslední televizní duel prezidentských kandidátů ukázal podle mediálního odborníka Petra Žantovského nejen to, jak moderátor České televize Václav Moravec straní jednomu z uchazečů, ale také skutečnou tvář Karla Schwarzenberga. Z vlastizrady sudetských Němců udělal podlehnutí a navrch stihl urazit válečného hrdinu.

Kníže nestoudně urážel hrdiny, kterým nesahá ani po kotníky. A Moravec jen koukal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad

Mediální běsnění v týdnu před druhým kolem prezidentské volby vyvrcholilo čtvrteční debatou obou kandidátů v České televizi. „Pan Moravec, jestli ne někdy v minulosti, tak zcela určitě včera, jednoznačně potvrdil, že kope za jednu stranu a je vysazen vůči druhé straně. Je to moderátor, který se nechává unášet svými vlastními prioritami a preferencemi a dokázal to několikrát v průběhu prezidentské debaty,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Dokumentuje to na diskusi o Benešových dekretech, kterou se Václav Moravec snažil relativizovat větou „Nechme stranou, kdo s tím začal a kdo na koho reagoval“, ve chvíli, kdy Miloš Zeman získával navrch. „Pokud by toto někoho nepřesvědčilo, tak určitě muselo každého tlouci do očí, když nechal třikrát mluvit v rozporu s pravidly paní Čáslavskou. Nezastavil ji, nevzal jí slovo, jen tak bezmocně mával rukama a říkal ´Každý si udělá názor sám´. A paní Čáslavská mluvila tak dlouho, jak chtěla, a pan Moravec tomu jen sekundoval,“ kritizuje Petr Žantovský.

Schwarzenberg přišel s objevným výkladem vlastizrady

Naprosto rozdílně si moderátor počínal v přístupu k oběma kandidátům. „Několikrát se stalo, že pan Moravec nechal navzdory překročenému limitu domluvit a na cokoli reagovat Karla Schwarzenberga, zatímco panu Zemanovi odebíral slovo. Třeba i ve chvíli, kdy se chtěl rozmluvit o té kauze na ministerstvu zahraničí. To ho nenechal vůbec vysvětlit, takže divák, který o tom nic neví, musel být poněkud zmatený, protože se nic nedozvěděl. A to díky panu Moravcovi, který to zastavil. Takže to není příliš nestranné moderování,“ míní mediální odborník.

Kritiky se od něj dostalo i Karlu Schwarzenbergovi. „Nečekal jsem, že se nechá strhnout k takové otevřenosti a nepokrytosti, když vyjádřil názor na sudetské Němce. Označil jejich počínání, kdy se na konci třicátých let zřekli československého občanství a přijali občanství Německé říše, tedy toto vlastizrádné chování slovy ´někteří podlehli´. Tak svérázný výklad našich novodobých dějin, o nichž jsme se domnívali, že jsme je vyložili definitivně, tak to nahradil Karel Schwarzenberg objevným výkladem, že ´někteří podlehli´,“ žasne Petr Žantovský nad slovy šéfa TOP 09.

Z noblesy nezbylo při hrubiánství vůči válečnému hrdinovi nic

Podruhé ho Karel Schwarzenberg zvedl ze židle, když veterána druhé světové války, který seděl v týmu Miloše Zemana, urazil naprosto nevídaným způsobem. „Na naprosto jasnou a konkrétní otázku tohoto pána, zda náhodou v některých kauzách typu Čunek neupřednostnil svoji funkci před svojí morálkou a ctí, tak pan Schwarzenberg řekl válečnému hrdinovi, že by – cituji: ´s ohledem na svůj pokročilý věk měl používat argumenty a nikoli urážky´,“ připomíná mediální odborník, jak Karel Schwarzenberg vypadl z role noblesního knížetepána.

„Já myslím, že pan Schwarzenberg naprosto fatálně urazil tohoto člověka, kterému mravně ani jinak nesahá ani po kotníky. A měl by se až do konce svého života omlouvat všem těm lidem, kteří bojovali za svou zemi, kde on teď chce dělat prezidenta. Tohle definitivně ukázalo, kdo je pan Schwarzenberg a jak si představuje své pobývání na Hradě. Ale každému, kdo má trochu otevřené oči, to muselo být jasné už dříve a nejen až v této chvíli,“ naznačuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský, že německá košile může být bližší než český kabát.

Bývalý Zemanův poradce moderoval na Barrandově prezidentskou debatu

Prezidentské volby se týká i druhá mediální zajímavost uplynulého týdne. „V pořadu Témata týdne televize Barrandov moderuje jistý pan Šarapatka. Možná už byste ho nepoznali, protože nemá ten slavný knír jako v dobách, kdy působil na Úřadu vlády za Miloše Zemana. Pan Šarapatka byl jeden z těch dvou lidí, kteří vyletěli v souvislosti s kauzou Olovo,“ připomíná mediální odborník.

Za pikantní proto považuje, že tento člověk moderuje debatu politických zástupců o prezidentské volbě, v níž je jedním z kandidátů Miloš Zeman. „To mi přišlo opravdu bizarní a je to k zamyšlení pro televizi Barrandov. I když koneckonců je to její věc, není to veřejnoprávní televize, nemáme jim do toho tedy co mluvit. Ale je to podobné, jako když si otevřete dnešní noviny – MF Dnes a Lidové noviny – a to je propaganda od A až do Z,“ říká Petr Žantovský k až hysterické podpoře předsedy TOP 09 od některých deníků.

Fotbal není politika, v něm o žádnou korupci nejde

Od vypjatých emocí kolem prezidentské volby přechází k trochu odlehčenějšímu tématu. „V Čechách rozumí každý politice, televizi a fotbalu. O těch prvních dvou už jsem mluvil, tak teď ještě ten fotbal. Tam mi z hlediska věcného i mediálního vadí jedna vážná věc. Neustále se mluví v případě těch uplacených zápasů o korupci. Ale rád bych upozornil na to, že se v daném případě nejedná o korupci v tom slova smyslu, jaký zná zákon,“ upozorňuje mediální odborník, že fotbal a politika nejsou úplně podobné světy.

„Korupce je získávání výhod za jiné výhody či za peníze tam, kde se jedná o veřejný zájem nebo veřejný statek či veřejné finance. Nevím o tom, že by v ligovém fotbalu šlo o veřejné peníze a veřejný zájem. V Čechách se pro podobné chování vždy používalo slovo podvod. To jako by zmizelo v současnosti z našeho slovníku, a tak bych navrhoval, abychom se k němu vrátili. Prostě to byl podvod na klubech, na fotbalistech, na divácích, ale rozhodně to nebyla korupce,“ končí Petr Žantovský své ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…