Američané se dle Schwarzenberga dál zajímají o dostavbu Temelína

23.04.2013 21:51

O dostavbě jaderné elektrárny Temelín jednali dnes v Bruselu ministři zahraničí Spojených států a České republiky John Kerry a Karel Schwarzenberg. Oba ministři se sešli na okraj ministerské schůzky Severoatlantické aliance v Bruselu.

Američané se dle Schwarzenberga dál zajímají o dostavbu Temelína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg

"Samozřejmě se o tom zmínil, samozřejmě o to mají zájem," řekl po jednání Schwarzenberg. "Já jsem ho informoval o stavu jednání a on to vzal na vědomí," řekl ministr během brífinku, který ale zastínily spory na české vrcholné vnitropolitické scéně kolem jmenování velvyslanců. O výstavbu nových dvou bloků elektrárny Temelín se uchází americko-japonská společnost Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR. ČEZ na konci března dokončil předběžné hodnocení nabídek uchazečů o dostavbu Temelína, jejich průběžné pořadí ale nezveřejnil.

Westinghouse prý nabízí nejlepší bezpečnostní záruky a nejspolehlivější technologii

Schwarzenberg řekl, že bývalého senátora Kerryho už zná delší dobu. "Se senátorem Kerrym jsem se seznámil před několika lety, když jsem ho navštívil ve Washingtonu. Měl jsem z něho tehdy velmi dobrý dojem, přestože v prezidentské kampani se mu nedařilo. Ale co říkal, bylo zajímavé," dodal Schwarzenberg. Kerry neúspěšně kandidoval za demokraty na prezidenta v roce 2004, kdy podlehl tehdejšímu republikánskému prezidentovi Georgi Bushovi.

O možné účasti Američanů na dostavbě Temelína jednala s českými politiky během své návštěvy Prahy počátkem loňského prosince bývalá ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová. Podle ní nabízí Westinghouse nejlepší bezpečnostní záruky a nejspolehlivější technologii. Za Westinghouse kromě Clintonové už loni v dubnu v Česku lobboval americký ministr energetiky Steven Chu, jenž o zakázce hovořil s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou (ODS).

Dostavba jihočeské jaderné elektrárny byla rovněž jedním z témat, o kterých koncem října 2011 jednal premiér Petr Nečas (ODS) s americkým prezidentem Barackem Obamou během své návštěvy Spojených států. Obama podle Nečase stejně jako před ním představitelé Francie a Ruska podpořil účast jeho země ve výběrovém řízení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…