Starosta Šlapanic: KDU-ČSL do Parlamentu patří

31.05.2013 15:55 | Zprávy

Starosta Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) působí v komunální politici již řadu let. Co jej do politiky vedlo a co považuje za své největší úspěchy? V příštím roce se také opět pokusí kandidovat za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny. Jaké šance straně dává a co stojí podle něj za úspěchem TOP 09, která se vlastně odloupla od lidové strany, ale na rozdíl od ní se v roce 2010 do Parlamentu dostala? A jaký názor má na tzv. církevní restituce? Nejen na to odpovídal našim stránkám.

Starosta Šlapanic: KDU-ČSL do Parlamentu patří
Foto: Redakce
Popisek: starosta Šlapanic Jaroslav Klaška, KDU-ČSL

Ústavní soud nyní rozhoduje o stížnosti opozičních politiků, kteří chtějí zákon umožňující vracení majetku církvím zrušit. Jakou dáváte stížnosti šanci na úspěch a především, jak se k zákonu, jež byl přijat přes protest opozice, ale i veřejnosti, stavíte vy osobně?

Jak dopadne stížnost (nebo stížnosti) opozičních politiků u ÚS, opravdu nevím, nejsem právní expert a nedokážu předvídat jeho rozhodnutí a ani tak podrobně nesleduji všechny právní argumenty. Podle mého osobního názoru má kauza několik rovin: Pro obce a města je určitě dobře, že přijetím zákona došlo k odblokování nakládání s pozemky, tedy k možnosti je kupovat, prodávat nebo směňovat. To umožňuje další územní rozvoj obcí tak, jak si přejí, zejm. u liniových staveb (komunikace, cyklostezky, inženýrské sítě atd.). Konkrétně u nás ve Šlapanicích nebylo dlouhou dobu možno pokračovat v záměru výstavby supermarketu, který u nás chybí a moji spoluobčané jej toužebně chtějí. Nebo komunikační obchvat a dopravní připojení některých místních provozoven – dosud tam zajíždějí velké a těžké kamiony nevhodně přes obytné lokality po silničkách, které k tomu nikdy nebyly určeny. Dále mě mrzí, že kauza je dnes zpolitizovaná a rozdělující národ a myslím, že nějaký billboard dokonce „brnkal“ na temnou strunu lidské psychiky. Každý má jistě právo na svůj názor, ale majetkové vyrovnání se řeší už dlouho a neúspěšně. Již mnoho vlád, snad všech rozhodujících politických stran, mělo možnost tuto záležitost vyřešit, ale nevyřešilo. Já respektuji a souhlasím s dohodou mezi vládou a církvemi.

Pokud se nemýlím, od roku 2002 působíte jako zastupitel města a nyní jste již druhé volební období starostou. Co vás do politiky vedlo a podařilo se vám zatím naplnit vaše vize? Co považujete za svůj největší úspěch?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…