Autor knihy o lidskoprávních válkách: Rusko a Sýrie nejsou nepřátelé, naopak

23. 3. 2016 21:59

Spisovatel a univerzitní profesor Jean Bricmont se na zpravodajské stanici The Real News Network vyjádřil k teroristickým útokům v Bruselu. Autor knihy „Humanitární imperialismus: Prodej války skrze lidská práva“ si nemyslí, že by měly něco společného se zatčením Salaha Abdeslama, a tvrdí, že Rusko, Sýrie a Írán nejsou našimi nepřáteli, jen je třeba s nimi začít jednat.

Autor knihy o lidskoprávních válkách: Rusko a Sýrie nejsou nepřátelé, naopak
Foto: Twitter.com
Popisek: Teroristické útoky v Bruselu

Bricmont tvrdí, že teroristické útoky v Bruselu byly zřejmě plánované dlouho dopředu, nemá tak smysl předpokládat, že byly odplatou za zatčení Salaha Abdeslama, který se podílel na loňských teroristických útocích v Paříži. Zároveň podotkl, že Abdeslam vlastně dezertoval. Přisuzuje jim však symbolickou hodnotu, jelikož se odehrály nedaleko institucí EU v jejím samotném srdci.

Je podle něj nutné si propojit dostupné informace a uvědomit si, že teroristé, kteří útočí v Evropě, jsou těmi samými lidmi, které Západ podporoval a podporuje v Libyi a Sýrii. „Používali jsme tyhle lidi, aby útočili na vlády, které se nám nelíbí, ale vůbec nic nám to nepřineslo. Syrská vláda vyjádřila sympatie s lidmi v Bruselu. A byli to oni, kdo nám opakoval, že pokud si budeme zahrávat s teroristy, vrátí se nám to.“

Západ se se syrskou vládou ale vůbec nebaví. „Byli ochotní například poskytnout francouzské vládě jména francouzských teroristů v Sýrii a francouzská vláda ten seznam odmítla, protože nechtěla kolaborovat se syrskou vládou,“ řekl Bricmont a dodal, že se vytvořila zvláštní aliance mezi lidskými právy a neokonzervativci, jejímž výsledkem je vedení válek ve jménu dodržování lidských práv.

„Ale samozřejmě je to vysoce selektivní.“ Na jedné straně bráníme lid Benghází v Libyii, kterou zničilo NATO, na straně druhé bráníme teroristy v Sýrii, a například takový Jemen, se kterým válčí Saúdská Arábie, v Evropě nikoho nezajímá.

Celý text zde.

„Pomáháme islamistům a bojujeme s nimi. Problém je v tom, že ti jedinými, jež jsou doopravdy na naší straně v boji s těmito teroristy, jsou vlády Sýrie, Íránu a Hizballáh. A samozřejmě, do určité míry, Rusko. Ale my s nimi nechceme mluvit. To je prostě absurdní,“ podotkl Bricmont a dodal, že výsledkem bude nevyhnutelná změna naší politiky, která je v současnosti „naprosto sebevražedná“.

„Říkám, že vláda Sýrie, například, není naším nepřítelem. Vláda Ruska není naším nepřítelem, vláda Íránu není naším nepřítelem. A jaké rozepře mají s Izraelem, do toho nám nic není. Měli bychom si uvědomit, že to islamisté jsou našimi nepřáteli,“ řekl Bricmont s tím, že bychom neměli odmítat pomocnou ruku od těch, kdo proti nim bojují. „Navíc nás lidská práva vůbec nezajímají, když bereme za spojence Katar a Saúdskou Arábii. Tudíž problém tkví v umění rozlišit, kdo jsou naši opravdoví přátelé a kdo naši opravdoví nepřátelé.“

Podotkl také, že migrační krize vede ke vzestupu krajně pravicových stran napříč Evropou, to však nevidí jako problém a na základě Belgie vysvětluje proč. Když totiž probíhala válka v Libyi, v Belgii se uskutečnilo hlasování o tom, zda se jí zúčastnit, a výsledek byl ten, že všechny politické subjekty chtěly do války. Od zelených až po konzervativce. Je tedy vlastně jedno, jaká bude ve vedení politická strana, protože v důležitých otázkách se od sebe vůbec neliší. K tomu se oháníme mezinárodními smlouvami poté, co jsme je sami porušili vedením válek ve jménu lidských práv.

Bricmont zkrátka tvrdí, že je načase zcela přehodnotit naši politiku a velkou vinu za současný stav věcí dává levici, která je vždy pro to, aby se ve jménu lidských práv vedly války. „Stala se velká chyba a musíme všechno přehodnotit. A samozřejmě za to zaplatíme.“ Nejvíce za to však zaplatí uprchlíci, migranti a lidé cizího původu. Na závěr už Bricmont jen zdůraznil, že musíme více přemýšlet nad tím, co vlastně děláme.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urazil novinář Macháček Moniku Pajerovou? Zde je jeho verze, se sprostým pojmenováním to prý bylo jinak

16:32 Urazil novinář Macháček Moniku Pajerovou? Zde je jeho verze, se sprostým pojmenováním to prý bylo jinak

Novinář Jan Macháček, který na sebe nedávno strhl pozornost tím, že na půdě Českého rozhlasu údajně …